Ana SayfaSporTenis Modasının Altın Çağında mıyız?

Tenis Modasının Altın Çağında mıyız?

ABD Açık da sona erdi ama tenis hala gündemimizde! Şampiyonlar, yeni yıldızlar ve skorlar üzerine konuşmalar sona erdiyse, konuyu kort stiline getirebiliriz. Efsanevi oyuncuların marka işbirlikleri, kortlara bir zamanlar damgasını vuran stillerin geri dönüşü, genişleyen ve büyüyen bileklikler, yeni ayakkabılar derken yıldız tenisçilerin tarzları da parlamaya başladı.

Stadyumdan dışarıda kimin en şık olduğunu belirlemek kolay. Bu yılki Costume Institute Galası’nda parıldayan kobra desenli Gucci takım giyen Roger Federer’i pek tabii yılın en şık giyinen erkek tenisçisi seçebiliriz. Fakat konu kortlarda kimin en şık giyindiğine gelince işler biraz karışıyor ve kafalarda soru işaretleri oluşuyor.

Bjorn Borg’un bandana taktığı o günler geri mi dönüyor? Rafael Nadal’ın geniş bileklikleri yeni bir akım mı yaratacak? Nadal’dan Alexander Zverev’e şampiyonların gelişen tarzlarına yakından bakalım.

O Kaçınılmaz Eskiye Dönüş

Alexander Zverev’in tarzı geçmişe bir selam niteliğinde.

Moda dünyasında tarzlar yenilenerek tekrar gündeme geliyor. Tenisçiler arasında bunu Alexander Zverev’den daha sık yapan biri daha yok. Kortlarda, şarkıcı Pharrell Williams’ın tasarladığı Adidas Originals koleksiyonundan seçtiği kıyafetler buna güzel bir örnek.

Yolculuğuna 1911’de İtalya’da başlayan Fila, 1970’de spor kıyafetleri üretmeye başlamış ve Bjorn Borg ile özdeşleşip kortlarda sıkça görülmüştü. 2007’de Fila Kore’nin tüm lisans haklarını almasıyla, marka popülerliğini geri kazanmaya başladı. Bugün ise pek çok sporcuyla anlaşması bulunuyor. Fila’nın geri dönmesine tenisçiler kadar biz de sevindik.

Nadal’ın Tarz Değişikliği

Nadal yaklaşık 10 yıl boyunca uzun şortlarıyla kortlarda karşımıza çıktı. Yıllar içerisinde Nadal’ı tepeden tırnağa değişimini izledik. Nike ile yaptığı anlaşmalar tarzını bir adım öteye taşımasına sebep oldu. Markanın Lunar Ballistecs ayakkabıları Nadal ile özdeşleşti desek çok da yanlış olmaz. Diğer bir değişim ise bileklerinde başladı. Başta çok alışamasak da iki kat daha geniş bileklikleriyle kendi tarzını yarattı diyebiliriz.

Venus Williams Kendi Markası ile Kortalarda

Venus Williams kortlarda çoğu zaman kendi markası EleVen by Venus Williams ürünlerini giyiyor.

Venus Williams ise bu konuyu bir adım öteye taşıyanlardan. EleVen by Venus Williams markasıyla hem kortlarda hem de günlük yaşamda giyilebilen kıyafetlerden oluşan koleksiyonlar çıkarıyor. Kendi koleksiyonlarını kortlarda göstermeyi de ihmal etmiyor.

Roger Federer Estetiği

Tenisin ikonlarından biri olan Federer oyun tarzındaki estetikliği kuşkusuz kıyafetlerine de yansıtıyor. Şık ve rahat tarzı ile ön plana çıkan raket, kıyafetlerinde küçük renk oyunları yapmayı seviyor. Nike ile yaptığı anlaşmalar ve ona özel olan RF (Roger Federer) koleksiyonu ile klasik ve rahat tarzını hep korudu.  Gençlik dönemlerinden itibaren yanından ayırmadığı acaba işin sırrı onda mı diye sorduğumuz, alameti farikası: bandanaları. Başarıdan başarıya koşarken taktığı saç bantları ile kortlarda ayrı bir hava estiriyor.

Novak Djokovic Rahatlığı Sevenlerden

Djokovic 2017 yılında tenis kariyerinde köklü değişikliklere yöneldi. Uniqlo Ambassador olan sponsorluğunu bitirerek, Lacoste ile anlaştı. Her zaman rahatlığı ve oyun performansına katkısı olacak kıyafetler giymeyi tercih eden Djokovic, Lacoste’un Fransız havasını kortlara taşıdı.

Andy Murray Şapkasız Çıkmıyor

Tenisin efsanelerinden biri olan Murray, kortlarda koyu renk kıyafetler giymeyi tercih ediyor. Uzun yıllar Under Armour ile olan sponsorluk anlaşması devam ediyor. Buradan yola çıkarak da Murray’nin stilini fazla değiştirmek istemediğini, sadece oyunu ile ön plana çıkmak istediğini söyleyebiliriz. Şapka ise Murray için vazgeçilmez bir aksesuar.

Sporcuların markalarla olan anlaşmaları dışında kendi tarzlarını da kortlara yansıtmaları ve artık daha fazla markanın tenise el atmasıyla kortlarda farklı renkler ve stiller görmek mümkün. Kortlarda kimin en şık olduğu hala tartışılır bir konu ama burada tek bir kazanan varsa, o da tenis modası.