Ana SayfaBizden HaberlerTİM TEB Girişim Evi’nin ilki Gaziantep’te açıldı

TİM TEB Girişim Evi’nin ilki Gaziantep’te açıldı

TİM ve TEB güçlerini girişimciler için birleştirerek, TİM-TEB Girişim Evleri’ni hayata geçiriyor. İhracata dönük yenilikçi iş fikirlerine ev sahipliği yapılarak, yatırımcı ve müşteri bulunmasına kadar birçok konuda ücretsiz destek sunulması hedeflenen Girişim Evleri’nin ilki 5-7 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen İnovasyon Haftası kapsamında Gaziantep’te açıldı.

Türkiye’nin en kapsamlı Girişim Bankacılığı hizmetini sunan Türk Ekonomi Bankası (TEB), inovatif iş fikirlerini ekonomiye kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor. TEB, İnovasyon Haftası’nda stratejik ortağı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile olan işbirliğini girişimciler için yeni bir alana taşıyarak güçlendirdi.  Bu kapsamda TİM ve TEB işbirliği ile ihracat ve yurtdışı açılım potansiyeli olan teknoloji ve yazılım geliştiren girişimciler için kurgulanan TİM-TEB Girişim Evleri’nin ilki 5-7 Kasım Türkiye İnovasyon Haftası etkinlikleri kapsamında Gaziantep’te açıldı. İhracat potansiyeli bulunan yenilikçi projelerin desteklenmesi amacıyla Gaziantep Üniversitesi, Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisleri’nin de desteği ile Gaziantep’te faaliyete geçen TİM TEB Girişim Evi sayısının 2015 yılında Anadolu’da diğer illere de yayılarak, 10’a çıkarılması planlanıyor.

TİM-TEB Girişim Evleri’nde, iş fikirlerinin hayata geçirilmesinden, projenin tanıtımına, müşteri bulunmasından yatırımcılara sunulmasına kadar her aşamada ücretsiz destek sunuluyor.

TİM-TEB Girişim Evi projesinin 1 yıllık takvim dönemi içinde her bir ildeki TİM-TEB Girişim Evi’nde yılda 2 dönem girişimci adayı alınacak ve her bir merkezde 1 yılda 30 girişimciye ulaşmış olacak. Ön başvuru ve jüri değerlendirmesinden geçerek seçilen girişimciler toplamda 6 aylık bir kamp ve danışmanlık sürecini tamamlayacaklar.

Başvurular TEB KOBİ TV üzerinden alınıyor

İlk etapta İstanbul, İzmir ve Gaziantep’te açılacak olan TİM – TEB Girişim Evleri’nin desteklerinden yararlanmak isteyen girişimciler için başvurular www.tebkobitv.com üzerinden alınmaya başlandı. Başvurulara için www.tim.org.tr üzerinden de yönlendirmeler yapılıyor.

6 aylık kamp süreci sonunda başarılı olan girişimciler TEB Melek Yatırım Platformu yatırımcıları ve TİM üyesi sanayiciler ile buluşup projelerine yatırım ve müşteri bulma imkanı erişmiş olacak. Ayrıca TEB’in destekleri ile TİM’in  düzenlediği İnovasyon Haftası etkinliklerinde projelerini tanıtma imkanına erişecekler.

TEB ve Girişimcilik

İnovasyonu kurum DNA’sına işleyen TEB, çalışanlarından başlayarak, tüm ülkeye inovasyonu yaymak için çalışıyor. TEB Girişim Bankacılığı ile girişimcilerin yanında yer alarak yenilikçi iş fikirlerinin hayata geçirilmesine destek olan TEB, danışmanlıktan mentorluğa, tanıtımdan yatırımcı buluşmalarına kadar her konuda inovatif fikirleri olan girişimcilere destek olmak için çalışıyor. Geçtiğimiz yıl TEB Girişim Evi’ni İstanbul Ataşehir’de açan TEB, şimdi bu konsepti TİM ile birlikte Anadolu’ya yayıyor.

Girişimciye özel yeni bir kredilendirme süreci de başlatan TEB, birikimi olmayan girişimcilerin finansman temini konusunda önünde bir engel olan teminat için de kolaylıklar getirdi. Kredi değerlendirme sürecine girişimcinin projesinin potansiyelini de dahil eden TEB’de Girişim Ev’inin kapıları “fikrim var” diyen herkese ücretsiz olarak açık.

Aynı çatı altında bulunan TEB Kuluçka Merkezleri’nin imkanlarından yararlanmaya da hak kazanan girişimcilere ofis desteğinden, yatırımcı ilişkilerine ve tanıtım faaliyetlerine kadar pek çok alanda aradıkları destek sağlanıyor. Bugüne kadar bin proje TEB Kuluçka Merkezi’nin imkanlarından faydalanmak için başvururken, bunlardan 41’i destek almaya hak kazandı. Bu çatı altında desteklenen 6 girişimci de melek yatırımcı desteği almayı başardı.

Silikon Vadisi’nde de Girişim Evi açılmaya hazırlanıyor

Yerel yönetimler, üniversiteler, STK’lar, dernek ve odalarla birlikte yürüttükleri ortak çalışmalar sayesinde ülkenin dört bir yanında çok daha fazla girişimciye ulaşan TEB ve TİM’in ODTÜ Teknokent ile ABD’de Silikon Vadisi’nde TEB Girişim Evi açma hazırlığı bulunuyor. Yine Kredi Garanti Fonu (KGF) ile girişimcilere teminatsız kredi imkanı sunan tek banka olan TEB, bu kapsamda girişimcilere 500 bin TL’ye kadar teminatsız kredinin önünü açtı.

Her yıl 15 bin kişiye ulaşma hedefiyle Girişim Bankacılığı’nı başlatan TEB, ilk yılında 20 bin, bugün ise 32 binden fazla müşteriye ulaştı.

TEB Özel çatısı altında da girişimcilere sermaye bulmak amacıyla Melek Yatırımcılığa odaklanan TEB, kurulan TEB Özel Melek Yatırım Platformu üzerinden girişimcilerle TEB Özel müşterilerini bir araya getiriyor. Bu sayede girişimcilere, inovatif projelerini sermaye sahiplerine sunmalarını sağlarken, TEB Özel müşterilerine de alternatif bir yatırım aracı sunulmuş oluyor.

fotoğraf 1

fotoğraf 2

fotoğraf 3

fotoğraf 5