Ana SayfaTeknolojiToronto’da Yapılacak Akıllı Şehir Neler Vaat Ediyor?

Toronto’da Yapılacak Akıllı Şehir Neler Vaat Ediyor?

Google’ın çatı şirketi Alphabet’in şehir inovasyonları kolu Sidewalk Labs, kurulduğu günden bu yana ortaya atılan fikirleri test edebileceği ‘akıllı şehir’ konseptini hayata geçirmekten bahsediyordu. Alphabet’in CEO’su Eric Schmidt ve Sidewalks Labs’in CEO’su Dan Doctoroff, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun da katılımıyla duyurdukları proje bu konseptin gerçekleşeceğinin sinyallerini verdi.

Sidewalk Labs’in projesi Toronto’nun güneydoğusunda sahil kenarında, Quayside bölgesinde gerçekleşecek.

Schmidt “İşin gerçeği şu ki tüm bu planları kağıt üzerinde oluşturabilirsiniz ama gerçek bir şehre ihtiyacınız var” diyor. Ve nihayet Sidewalk Labs, Toronto’nun güneydoğusunda yer alan 3250 dönümlük Quayside bölgesinde akıllı şehir deneylerini gerçekleştirebilecek.

Başbakan Trudeau proje hakkında “Bugünkü duyurumuz insanların önce geldiği yeni bir çeşit mahalle yaratmak üzerine” diyor. “Sidewalk Toronto Quayside’ı gelişen bir yenilik merkezi haline getirecek ve on binlerce insanın yaşayıp çalışıp eğleneceği bir topluluk oluşturacak.”

The Wall Street Journal, Sidewalk Labs’in 50 milyon dolar yatıracağı projenin toplam maliyetinin 1 milyar doları aşacağını tahmin ediyor. Peki akıllı şehir ne anlama geliyor? Neler yapılması planlanıyor?

Yaşam Kalitesi Ön Planda

Projenin temel amaçlarından biri Quayside’da farklı gruplardan oluşan bir nüfusa sahip bir topluluk yaratmak ve bu toplulukla birlikte buraya çalışmaya ya da gezmeye geleceklerin de yaşam kalitesini yükseltmek.

Şoförsüz araçlar ile hem güvenli hem de ucuz ulaşım sağlanacak.

Bu uğurda yapılacak yeniliklerden biri sağlam bir ulaşım sistemi. Şoförsüz araç teknolojisinin ve dijital yön bulma araçlarının en etkili biçimde kullanılacağı şehirde; bisiklet, otobüs, otomobil ve metro gibi ulaşım çözümleri birbiriyle daha uyumlu çalışacak. Geleceğin ulaşım sistemleriyle amaçlananlar arasında daha az maliyetli ve daha güvenli çözümler sunmak da var.

Yaşam alanlarının da en etkili biçimde tasarlanıp inşa edilmesi planlar arasında. Yeni inşa teknikleri ve esnek bina tasarımları uygulanarak yürüme mesafesi kısa, maliyeti düşük ev ve iş yerleri yaratılacak.

İnşaatlarda inovatif çözümler kullanılarak ev ve iş yerleri daha makul fiyatlı hale getirilecek.

Tasarım ve yenilikçi altyapı sistemleri birleşerek binaları enerji tüketimi, atık giderleri ve karbon salınımlarını en aza indirerek şehrin doğayla barışık ve sürdürülebilir bir halde olması amaçlanıyor. Böylece Quayside hem Toronto’nun diğer bölgelerine hem de dünyadaki tüm şehirlere karbon ayak izini azaltmada örnek olacak.

Google’ın Buraya Taşınma Planları Var

Sidewalk, Quayside’da yaratacağı bu ütopik ortama şirketlerin ve startuplar’ın gelmesini istiyor. Durumu hızlandırmak için de Google’ın Kanada merkezinin buraya taşınması planlanıyor. Toronto halihazırda teknoloji alanında oldukça gelişmiş bir şehirken Quayside’da taşınan ya da burada yeni açılan şirketler, Toronto’yu yeni Silikon Vadisi dahi yapabilir.

Şehrin sakinlerinden toplanan veriler Quayside için büyük bir avantaj olacak.

Teknolojiden bahsetmişken Quayside’ın veri toplama gizlilik politikalarına değinmeden olmaz. Sidewalk Labs, akıllı şehrin topladığı verileri şehirde yaşayanların lehine kullanacağını söylüyor. Sosyal servislerin bu sayede daha kolay ve az maliyetli olması planlanıyor. Bunun için şehre yerleştirilen sensörler ve bağlantılardan elde edilen veriler uygulama geliştiricilerle paylaşılacak.

Peki ya gizlilik? Alphabet ve Sidewalk bu özelliklerin Quayside’daki halka ve Kanada’daki bağımsız gizlilik uzmanlarına danışılarak geliştirileceğini söylüyor. Sidewalk’un sitesinde şimdiden veri kullanımı ve gizlilik politikaları da yayınlanmış durumda. Sidewalk, Quayside’ı satın almış da değil. Üstelik binalar tamamlandığında mülk sahibi de olmayacak. Her şey yine Kanada kontrolünde. Sidewalk bir geliştirme planında projedeki teknolojik partner rolünde yer alacak.

Neden Toronto?

Sidewalk’un Toronto’yu seçmedeki sebeplerinden biri çeşitlilik. Şehrin nüfusunun yüzde 51’i ülke dışından gelen insanlardan oluşuyor ve 140 farklı dil konuşuluyor. Başka bir sebep ise Toronto’nun hızlı gelişen bir şehir olması. Kuzey Amerika’nın en büyük dördüncü şehri Toronto’nun nüfusu 2.9 milyon ve şehrin sınırlarının önümüzdeki 25 yıl içinde yüzde 35 genişleyeceği tahmin ediliyor.

Seçim yaparken bu artıların getirdiği eksileri de göz önüne almışlar. Nüfusun hızla artması; gayrimenkul fiyatlarının artışına, toplu taşımanın yetersiz kalmasına ve en önemlisi enerji tüketiminin hızla artıp çevre kirliliğine yaratmasına neden oluyor. Sidewalk’un yaratacağı akıllı şehir de tüm bunlara çözüm getirme niteliğinde.

Yaşadığınız şehrin bir bölgesi akıllı şehre dönüşüyor olsa oraya taşınmayı düşünür müydünüz?