Ana SayfaTeknolojiYeni TeknolojiTrafikte Mesajlaşmadan Kaynaklanan Kazaların Önüne Geçiliyor

Trafikte Mesajlaşmadan Kaynaklanan Kazaların Önüne Geçiliyor

Otomobil kullanırken mesajlaşmak hem sürücünün hem de trafikteki diğer insanların hayatını tehlikeye atıyor. Trafik kazalarının ciddi bir kısmı seyir halindeyken telefon kullanımından kaynaklanıyor. Samsung bu kazaların önüne geçmek için yeni bir uygulama geliştiriyor. Ama trafikte daha güvenli ilerlemeniz için farklı uygulamalar da var.

Teknoloji devlerinden Samsung’un In-Traffic Reply (Trafikte Cevap) uygulaması, otomobil ya da bisiklet kullanırken gelen mesajlara, önceden belirlenmiş cevapları otomatik olarak gönderebilmenize imkan tanıyor. Uygulama, telefonun GPS sistemini kullanarak trafikte olduğunuzu anlıyor. Aramalara ve mesajlara  “Araba kullanıyorum, şu anda telefona cevap veremeyeceğim,” gibi cevaplar veriyor. Şu an Hollanda’da test aşamasında, fakat kısa bir süre içinde Google Play Store’dan indirilebilecek.

Samsung’un In-Traffic Reply uygulaması trafikte olduğunuzu sizi arayanlara bildiriyor.

Elbette bu fikir sadece Samsung’un aklına gelmemiş. İşte daha güvenli bir sürüş için kullanabileceğiniz diğer uygulamalar.

1. OneTap

OneTap, aramaları ve mesajları engelleyerek sizin yerinize cevap veren bir uygulama. Yola çıkmadan önce varacağınız yeri işaretlerseniz, yolu hesaplayıp sizi arayanlara onlara ne zaman geri dönebileceğinizi de belirtiyor. Uygulamayı çocuklarınızın telefonuna kurup eşleştirdiğinizde, onların sürüş güvenliğini de kontrol edebiliyorsunuz. Yolculuğunuz bittiğinde ise yoldayken sizi arayanların yanı sıra sürüşünüzle ilgili istatistikler de veriyor. Android kullanıcıları Play Store’dan indirebilir. https://play.google.com/store/apps/details?id=ca.appcolony.distracteddriver.android

2. Drive Safe Mode

Drive Safe Mode, yeni araba kullanmaya başlayan gençlerin, aileleri tarafından kolaylıkla kontrol edilebilmesini sağlayan bir uygulama. Kullanıcının trafikte olduğunu otomatik olarak algılayan uygulama, seyir halindeyken telefon kullanılırsa, ebeveyne bildirim gönderiyor. Bu sayede telefonun mesajlaşma ve arama özelliklerinin kontrolü ebeveynde oluyor. Acil durumlar için belirli numaralara izin verilebiliyor. Hem Android hem de iOS kullanıcıları indirebiliyor. AppStore: https://itunes.apple.com/us/app/drive-safe-mode/id491938115?mt=8 Play Store: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ds.android

3. Drivemode

Drivemode ile telefonunuzu sesle kontrol edebiliyorsunuz

Drivemode, araç kullanırken mesajlarınızı size okuyor ve sesle cevap vermenizi sağlıyor. Basit ara yüzü ve sesli komut özellikleriyle gözleriniz yoldayken telefonunuzu kontrol edebiliyorsunuz. Müzik ve haritalara da erişim sağlayan uygulama Bluetooth aracılığıyla aracınıza bağlanabiliyor.

4.Focus

Focus, mesajlarınıza cevap vermek ya da mesajlaşmanızı engellemek yerine telefonunuza bakmamanız gerektiğini hatırlatıyor. Bu kötü alışkanlıktan kurtulmak istiyorsanız Focus ideal bir uygulama. Uygulama, telefonunuza bakarsanız önce tatlı tatlı sizi uyarıyor. Ama gözlerinizi yoldan ayırmayı alışkanlık haline getirirseniz, sinirlenebiliyor! Uygulama iPhone kullanıcıları için AppStore’dan indirilebiliyor.

5. Safely Go

Safely Go, kullanımı oldukça basit bir uygulama. Tek bir dokunuşla telefonunuzu devre dışı bırakabiliyorsunuz. Uygulama Bluetooth üzerinden aramalara izin veriyor. Ayrıca dilerseniz seçeceğiniz üç kişinin sizi aramasına ve üç uygulamanın kullanılmasına izin verebiliyorsunuz. Geri kalan herkese yolda olduğunuzu söylüyor. Uygulama Android kullanıcıları için Play Store’dan indirilebilir: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.safely.go.driver.safety.stop.texting.driving