Ana SayfaYaşamEtkinlik TakvimiTüm Zamanların En Ünlü Çizgi Kahramanının Doğuşundan “Örümcek Adam: Evden Uzakta” filmine… Spider-Man/Örümcek Adam Güzellemesi

Tüm Zamanların En Ünlü Çizgi Kahramanının Doğuşundan “Örümcek Adam: Evden Uzakta” filmine… Spider-Man/Örümcek Adam Güzellemesi

Marvel’in en başarılı kahramanlarından Örümcek Adam (Spider-Man) okuyucu karşısına çıktığı 1962 yılından bu yana hayatımızda. “Örümcek Adam: Evden Uzakta” filminin ilk fragmanı yayınlanınca tüm zamanların bu en ünlü çizgi roman kahramanlarından “Örümcek Adam’ı, yaratıcılarını, filmlerini tekrar anımsayalım istedik!

57 yıl önce, 15 Ağustos’ta çizgi roman dünyası yeni bir süper kahraman ile tanıştı. Yazar Stan Lee, önce Jack Kirby ile çalışsa da sonradan çizer Steve Ditko’yu görevlendirdi. Örümcek Adam ilk olarak 1962’nin Ağustos ayında İnanılmaz Fantezi (Amazing Fantasy) serisinin 15’inci numarasında göründü. Bu seri satış rekoru kırdı, Marvel’in çok satan çizgi romanlarından birine dönüştü. Örümcek Adam’ın ağla kaplı kostümü ve maskesi Steve Ditko’nun fikriydi ve Ditko yalnızca Örümcek Adam’ı değil; Doktor Octopus, Kum Adam, Yeşil Cin gibi onun rakiplerinin de ilk çizeri oldu.

Örümcek Adam’a hayat verenlerden biri: Stan Lee.

Bu arada geçen yıl hayatını kaybeden Stan Lee’nin yaşam öyküsü için aşağıdaki link’i tıklayabilirsiniz.

İlk kez Ağustos 1962’de Stan Lee ve çizer Steve Ditko’nun ortak çalışmaları sonucunda doğan “Örümcek Adam”, 1963 yılında “The Amazing Spider-Man” adıyla kendi serisine kavuştu. Tüm zamanların en ünlü çizgi roman kahramanlarından biri olmayı da başardı. Kas yığını, inanılmaz güçlere sahip süper kahramanların yanında Örümcek Adam (Spider-Man), son derece normal görünümlü, hatta gösterişsizdi. Anatomik deformasyonlarıyla dikkat çekti; tıpkı insani zayıflıkları ve anatomik açıdan benzerlikleriyle Doctor Strange karakterinin de olduğu gibi. Stan Lee ile bir anlaşmazlık yaşayan Steve Ditko, 1966 yılında Marvel’den ayrılıp DC’ye transfer oldu. Stan Lee gibi de “görünür” olmayı tercih etmedi, basının karşısına hiç çıkmadı. Her ikisi de geçen yıl hayata gözlerini yumdu.

Saf, Mütavazı Bir Liseli: Peter Parker

Beyazperdede Tobey Maguire’ın canlandırdığı Örümcek Adam yani Peter Parker. Süper kahraman gibi gözükmüyor, öyle değil mi! Amaç da o zaten…

Örümcek Adam’ı var eden ustalardan Örümcek Adam’a gelelim tekrar… Marvel’in altın çağını başlatan Örümcek Adam, söylediğimiz gibi diğer süper kahramanlara hiç benzemiyordu. Peter Parker çalışkan, saf bir liseliydi ama içinde eklembacaklı bir kahramanın sırrını saklıyordu. Örümcek Adam’ı Stan Lee’den dinleyelim bir de…

“O zamana kadar zaten Hulk adında çok güçlü, devasa bir ölüm makinem, uçabilen ve görünmez olabilen kahramanlarım vardı. Peki geriye ne kalıyordu? Tabii ki bir böcek gibi hareket eden ve onun yaptığı her şeyi yapabilen bir kahraman… Dürüst olmak gerekirse 1962 yılında ‘Örümcek Adam’ı ilk yarattığımda ‘çok iyi bir fikir buldum’ demedim ama ‘bu fikir çok moda olur’ dedim. Örümcek Adam normal haliyle on tonluk bir ağırlığı kaldırabiliyor, bunun yanı sıra süper reflekslere ve insanüstü bir çevikliğe sahip. Vücudu ise tıpkı bir böcek gibi tüm yüzeylere yapışabiliyor. Ağ atıcıları ve ağ sıvısını kullanarak da düşmanlarını etkisiz hale getirebiliyor. Bana örümcekleri etkisiz hale getirebilecek bir sürü şey sıraladılar. Örneğin, yangın… Ama “sonuçta o bir insan ve örümcekten daha güçlü” demekten başka bir şey gelmedi aklıma. Söylediğim şeyi sonradan mantıklı buldum.”

Böylece ortaya akıllı ve mütevazı bir kahraman çıkmış oldu; süper güçlere sahip yeniyetme bir kahraman! Her genç gibi onun da kızlar, sivilceler, kepek, şeytan tırnakları, alerjik tepkiler gibi sorunları vardı. Midtown Lisesi öğrencisi Peter Parker radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılır ve malum güçleri kazanır. Bu güçleri şöhret ve para için kullanan genç sorumsuzluğu yüzünden amcasının ölümüne neden olur. Yani suçluları durdurma imkanı varken durduramaz. Böylece Peter Parker, büyük gücün büyük sorumluluk gerektirdiği gerçeğini kavrar. New York gökdelenleri arasında ağ atmaya başlar. Halasıyla birlikte şehir dışında, Forest Hills’de küçük bir evde yaşayan, mütevazı bir hayatı olan süper kahraman! Düşmanlarından çoğunun ondan nefret etmek için kişisel sorunları vardır. Özel yaşamı ve gizli kimliği arasında gidip gelen Peter Parker, masumları kurtarmayı ve süper kötüleri enselemeyi birinci sıraya koyduğundan, öteki sorumlulukları bazen aksatabilir. Peter Parker, hayatı boyunca pek çok yakınını kaybetmenin de üzüntüsünü taşır. Amcası Ben, kız arkadaşı Gwen Stacy, karısı Mary Jane.. Macera ise hep devam eder! Peter Parker’ın yaşı ilerledikçe daha yakışıklı olduğunu da ekleyelim. Kişiliği oturdu, maddi gücünü kazandı, arkadaşıyla ev tuttu ama her genç gibi normal hayatındaki problemlerle de mücadele etti.

Örümcek Adam’ın Kostümü Popülaritesini Artırdı

İlk ortaya çıktığında tüm bedeni tek parça bir kıyafetle kaplı tek kahramandır; Örümcek Adam… Vücudunun hiçbir yeri görünmez, dolayısıyla derisinin ne renk olduğu da belli değildir. Böylelikle okuyucunun kendini kahramanın yerine koyması da kolaylaştı tabii… Bu süper kahraman Asyalı, Afro-Amerikan ya da Kızılderili olabilirdi! Kostüm, planlanmış bir şey olmasa da Stan Lee, Örümcek Adam’ın popülaritesinin dünya çapına yayılmasında, kıyafetinin önemli katkısı olduğunu her zaman dile getirdi.

Örümcek Adam’ın Hollywood Serüveni  

Stan Lee, bir röportajında Örümcek Adam’ın Hollywood’a girişini şöyle anlatıyor:

“Bunu söylemekten üzüntü duyuyorum ama Örümcek Adam’ı filme çekmek için bana ihtiyaç yoktu. Çünkü böyle bir film için Hollywood’un en iyi yönetmenlerinden olan Sam Raimi yeterliydi. Ayrıca Laura Ziskin gibi mükemmel bir prodüktörleri vardı. Tabii Marvel bünyesinde çalışan ve tüm karakterleri neredeyse benden daha iyi bilerek onlara sahip çıkan Avi Arad’ı da unutmamak gerek. Hepsi bir araya geldi profesyonellerden oluşan muhteşem bir kadro kuruldu ve eksiksiz bir performansla çalışıldı. Ben de keyifle izledim.”

Örümcek Adam ve Doctor Octopus (Doktor Ahtapot).

Örümcek Adam’ın uyarlama sinema filmi hakları 1985 yılında satın alındı. Sony Pictures Entertainment, ilk üç filmi yönetmesi için çizgi roman hayranı Sam Raimi ile çalıştı: Örümcek Adam (2002), Örümcek Adam 2 (2004) ve Örümcek Adam 3 (2007). Filmlerde; Peter Parker (Tobey Maguire), lise aşkı Mary Jane Watson (Kirsten Dunst) ilişkisini geliştirirken Örümcek Adam olarak da aralarında Yeşil Cin (Willem Dafoe), Doktor Octopus (Alfred Molina), Kum Adam (Thomas Haden Church) ve Venom’un (Topher Grace) yer aldığı kötülerle savaştı.

Raimi’nin üçlemesi, toplamda 597 milyon dolar bütçeyle çekildi, dünya çapında yaklaşık 2 buçuk milyar dolar hasılat elde etti. Her filmde gişeleri alt üst etti. Daha sonra ilk üç filmde anlatılan öykü dördüncü filmle devam edecekken, Sony bunun yerine serinin yeni yönetmen Marc Webb ve yeni oyuncu kadrosuyla yeniden başlatılacağını açıkladı. Yeni oyuncu kadrosunda Peter Parker olarak başrolde Andrew Garfield, Gwen Stacy rolünde Emma Stone ve Dr. Curt Connors rolünde Rhys Ifans yer aldı. Yeniden başlatmanın amacı, Peter Parker’ın lisedeki yeteneklerini geliştirmesine geri döndürmekti. İnanılmaz Örümcek Adam, Temmuz 2012’de 3D ve IMAX 3D olarak yayınlandı. Nisan 2014’te serinin ikinci filmi İnanılmaz Örümcek Adam 2 gösterime girdi. Bu filmdeki kötü karakterleri Electro (Jamie Foxx), Yeşil Cin (Dane DeHaan), Rhino (Paul Giamatti) canlandırdı; Gwen Stacy rolünü canlandıran Emma Stone ise filmden ayrıldı.

“Spider-Man Far From Home (Örümcek Adam Son Filmi: Evden Uzakta) Çok Yakında Sinemalarda!

Marvel Studios ile Sony Pictures Entertainment 2015 yılında, Örümcek Adam’ın sinema film haklarını ortak kullanmak için dört milyar dolara bir anlaşma imzaladı. Örümcek Adam’ın Marvel Sinematik Evreni’ne dahil olmasıyla İnanılmaz Örümcek Adam serisi de sona erdi. Tüm Örümcek Adam (Spider-Man) filmlerini şöyle sıralamak mümkün:

  1. Örümcek Adam (2002)
  2. Örümcek Adam (2004)
  3. Örümcek Adam 3 (2007)
  4. İnanılmaz Örümcek Adam (2012)
  5. İnanılmaz Örümcek Adam 2 (2014)
  6. Örümcek Adam: Eve Dönüş (2017)
  7. Venom (2018)

Geçen yıl gösterime giren “Örümcek Adam: Örümcek Evreninde” (Spider-Man: Into the Spider-Verse) ise animasyon tekniği açısından yenilikçi bir filmdi… “Beyaz adam ağırlıklı süper kahraman filmi modeli”ni yıkıp yerine beyazların merkezde yer almadığı, çok kültürlülüğe kapı açan alternatif bir dünya getirmesiyle ilgi çekti. Bob Persichetti, Peter Ramsey ve Rodney Rothman’ın yönettiği filmde 3D tekniği kullanıldı, resimli bir roman içinde dolaşıyormuş hissi yarattı.

Bu yıl Temmuz ayında gösterime girmesi beklenen “Spider-Man Far From Home (Örümcek Adam: Evden Uzakta) filminin yeni yayınlanan fragmanı da heyecan yaratmaya yetti! Yönetmenliğini Jon Watts’ın üstlendiği Spider-Man Far From Home’da (Örümcek Adam: Evden Uzakta), May Hala’nın Peter Parker‘ın Örümcek Adam olduğunu bildiği ve bunu kabullendiğini görüyoruz. Örümcek Adam, okul arkadaşlarıyla kapsamlı bir Avrupa gezisi yapmaya hazırlanıyor ve Örümcek Adam kostümünü de geride bırakıyor. Ama dünyanın ona ihtiyacı var! Beklenmedik bir anda ortaya çıkan Nick Fury, ona önemli bir görev veriyor. Jake Gyllenhaal’un canlandırdığı Mysterio da serinin hayranlarını heyecanlandıran bir diğer karakter… Prag, Venedik, Berlin, Londra gibi kentlerde geçecek “Spider-Man Far From Home”un 5 Temmuz 2019’da gösterime girmesi bekleniyor.

Yöntemen koltuğunda Jon Watts’ın oturduğu ve Tom Holland (2016’daki Captain Amerika: Infinity War’daki Örümcek Adam), Jake Gyllenhaal, Marisa Tomei, Zendaya, Samuel L. Jackson, Cobie Smulders gibi ünlü isimlerin yer aldığı Örümcek Adam: Evden Uzakta’nın fragmanını izlemek için aşağıdaki linke tıklayınız: