Ana SayfaTeknolojiTürk Akademisyenler Ulusal Mucitler Akademisi’nde!

Türk Akademisyenler Ulusal Mucitler Akademisi’nde!

Sadece birkaç gün önce, Amerikan Ulusal Mucitler Akademisi (NAI) yılın akademisyenlerini açıkladığında, bu haberin içinde hepimizin ilgisini ayrıca çeken “3 önemli detay” da vardı: Prof. Dr. Aykut Üren, Prof. Dr. Mihri Özkan ve Doç. Dr. Ebru Oral. Bu üç Türk akademisyen ve mucit, NAI tarafından dünyanın dört bir yanından seçilen 168 mucit akademisyen arasında yer aldı. Yaşam kalitesi, ekonomik gelişme ve toplumun refahı üzerine birbirinden kıymetli buluşlara imza atan akademisyenler, yılın ve hatta belki de yüz yılın bilim insanları seçildiler.   

Hakkında akademinin “Oscar”ı tanımlaması kullanılan ABD Ulusal Mucitler Akademisi’ni belki de çoğumuz yine Türk bilim insanları aracılığı ile duymuşuzdur. Örneğin 2018 yılında 148 yeni üye seçtiğini duyuran NAI’nın bu listesinde, Bilim Akademisi Üyesi ve UCLA Elektrik Elektronik/Bilgisayar Mühendisliği ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydoğan Özcan da bulunuyordu. 2017 yılındaysa; nanoteknoloji doku mühendisliği ve biyokoruma alanlarında harika çalışmalar yürüten Prof. Dr. Mehmet Toner de bu saygın kurumun Ulusal Mühendislik Akademisi’ne seçilmişti. Toner’in seçilmesini sağlayan buluşu ise; doğum öncesi genetik bozukluklar, bulaşıcı hastalıklar ve erken kanser tanısına yarayan mikroelekromekanik cihazıydı.

Günümüze geri dönersek, bu yılın başrolünde olan Türk akademisyenler, birbirinden kıymetli çalışmalara ve başarılara sahip. Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Üren, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı kariyerinde, “temel bilimi klinik problemlere nasıl uygulayacağı” üzerine çalışma fırsatı yakaladı. Böylelikle İtalya’da Padova Üniversitesi’nde ve ABD’de Ulusal Kanser Enstitüsü’nde Hücresel ve Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’nda gönüllü olarak çalışmalar yürüttü. 2015 yılında ise görev yaptığı Georgetown Üniversitesi’nde yardımcı doçentlikten profesörlüğe yükseldi. Araştırmalarını malign dönüşümün moleküler mekanizmaları üzerine odakladı. Pek çok aktif projenin yer aldığı laboratuvarında aynı zamanda “yüzey plazmon rezonans” teknolojisi sağlayan bir çekirdek tesisini de işletiyor.  

Prof. Üren, NAI Fellow programına seçildiğini öğrendikten sonra yaptığı açıklamasında “Gerçekleştirdiğimiz bütün buluşlar takım çalışmasının sonucudur. NAI grubuna seçildiğimi bildiren notu aldığımda gerçekten çok sevindim ve laboratuvar ekibim adına gurur duydum.” şeklinde konuştu.

Listede yer alan bir diğer akademisyen Prof. Dr. Mihri Özkan, Kaliforniya Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim görevlisi. ODTÜ Metalurji Mühendisliği Lisansı’ndan sonra yüksek lisansını aynı dalda Illinois Üniversitesi’nde yapan Mihri Özkan, Kaliforniya Üniversitesi’nden de doktora derecesini aldı. Kanser alanında yaptığı çalışmaları, kadınların bilim dünyasındaki varlıklarını teşvik ve destekleyici faaliyetleri ile hem mesleki hem de insani açıdan örnek gösterdi.

Çevre dostu yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarıyla ABD’de her yıl düzenlenen ve olağanüstü başarı göstermiş 5 bilim insanına verilen Humanitarian Star Awards Ödülü’ne layık görüldü. 300’den fazla bilimsel makalesi, 69 buluşu, 79 patenti ve daha pek çok ödülü bulunan bu harika bilim insanı, son olarak Ulusal Mucitler Akademisi’nde de yer almış oldu. Kendisinin “İklim Eylemi Profesörü”, “Değişimci” gibi unvanları da mevcut. Listede yer verilen Prof. Özkan ise bu haberi hem şaşkınlık hem de sevinçle karşıladığını dile getirdi. Mihri Özkan ayrıca üniversitesinin 112 yıllık tarihinde bu ödülü alan ilk kadın mühendis akademisyen olmasının gururunu da yaşıyor. Elbette hepimiz bu gururu onunla paylaşıyoruz. 

Listeye giren diğer bir Türk bilim insanı ise Massachusetts Hastanesi Harris Ortopedi Laboratuvarı Yardımcı Direktörü olarak görev yapan Doç. Dr. Ebru Oral. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eğitiminin ardından doktorasını yapmak üzere Amerika’ya, Purdue Üniversitesi’ne giden Doç. Dr. Oral, eklem protezlerine ilişkin çalışmaları sayesinde bu listeye ve ödüle layık bulundu. Doç. Dr. Ebru Oral tüm gençlere zamanlarını iyi kullanarak öğrenmeye her zaman devam etmeleri, zamanlarını kendilerini geliştirebilecek ortamlara ve insanlara ayırmaları tavsiyelerinde bulunuyor.

Seçimleri oldukça rekabetçi ve zor olan NAI listelerinde yer alan ve hayatlarını insanlığa faydalı buluşlar gerçekleştirmeye adayan mucit akademisyenlerimizle biz de gurur duyuyoruz.