Ana SayfaYaşamTürkiye de Sevdi, Dünya da… Sinema Salonlarını Dolduran Oscar Adayı Ayla’nın Hikayesi

Türkiye de Sevdi, Dünya da… Sinema Salonlarını Dolduran Oscar Adayı Ayla’nın Hikayesi

Gişede ilk 10 günde 1 milyon izleyici sayısını aşan ve iki hafta üst üste gişenin lideri olan Türkiye’nin Oscar adayı Ayla (Ayla: The Daughter of War), katıldığı festivallerde de büyük ilgi görüyor. Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, Kore Savaşı sırasında kimsesiz bir şekilde bulduğu beş yaşındaki bir kızın bakımını üstlenen Astsubay Süleyman Dilbirliği ile ‘Ayla’ adı verilen kız çocuğunun hikayesini konu alıyor.

Ayla, bu yıl Türkiye’nin Oscar adayı… Rakipleri arasından sıyrılıp ilk beş film arasına girer mi henüz belli değil ama yurt dışındaki festivallerden ödülsüz dönmüyor. Güney Afrika’daki Cape Town Uluslararası Film Festivali’nde Mustafa Presheva ile En İyi Kurgu Yönetmeni Ödülü’nün sahibi olan ‘Ayla’, Uluslararası Asya Film Festivali’nde de izleyicilerin oylarıyla ‘En İyi Film’ seçildi.

‘Ayla’ Çok Sevildi

Box Office Türkiye’ye göre 27 Ekim’de 526 salonda vizyona giren film, 2 Kasım tarihi itibariyle 621.919 kişi tarafından seyredildi. İlk 10 günde Ayla için sinema salonlarına koşan seyirci sayısı ise ‘1 milyon’u buldu. Peki hem Türkiye’de hem de dünyanın dört bir tarafında Ayla’nın bu kadar çok sevilme sebebi ne?

Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin gençliğini İsmail Hacıoğlu, yaşlılık dönemini Çetin Tekindor canlandırırken minik kız çocuğu Ayla’ya Kim Seol (üstte) ile Lee Kyung-Jin hayat veriyor.

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, Kore Savaşı sırasında kimsesiz bir kız çocuğunun bakımını üstlenen Astsubay Süleyman Dilbirliği ile Ayla adını verdiği o kız çocuğunun hikayesini anlatıyor. Senaryo, Yiğit Güralp’e ait. Yönetmen, Can Ulkay. Yapımcılığını Mustafa Uslu’nun gerçekleştirdiği filmin kadrosu da çok sağlam: İsmail Hacıoğlu, Lee Kyung-Jin, Kim Seol, Çetin Tekindor, Ali Atay, Murat Yıldırım, Taner Birsel, Altan Erkekli, Meral Çetinkaya, Damla Sönmez, Büşra Develi, Eric Roberts, Lee Kyung-Jin, Sinem Uslu ve Erkan Petekkaya, Ayla’ya hayat veren oyuncular… Müziklerde Fahir Atakoğlu’nun imzası var.

Zamansız, Mekansız Bir Hikaye

Önümüzdeki yıl düzenlenecek 90. Oscar Ödülleri için Türkiye’nin ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ aday adayı ‘Ayla’, 50’lerde Kore Savaşı’na katılan Astsubay Süleyman Dilbirliği ile savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve Ayla adını verdiği Koreli küçük kızın sevgi ve umutla beslenen gerçek hikayesini konu alıyor. Zamansız, mekansız, dil-din ve ırk tanımadan vicdanın nasıl da gerçek bir sevgiyle insanları buluşturabileceğini ve savaşa rağmen insanlığın nasıl da birleştirici olabileceğini gösteriyor. Anne ve babası ölmüş bir çocuğun hem Türkleri hem Güney Korelileri hem de Amerikalıları aynı duygularda buluşturduğunun hikayesini beyazperdeye taşıyan ‘Ayla’, savaşın acı koşullarında, ismi gibi ay yüzlü Ayla ile ay yıldızlı bir askerin tarihe mal olmuş 65 yıllık hikayesi… Üstelik kahramanları hala hayatta.

Filmde yerli ve yabancı birçok oyuncu rol aldı. (Üstte) İsmail Hacıoğlu, Ali Atay ve Murat Yıldırım.

Geçen yıl henüz film çekilmemişken hayat öyküsünü Hürriyet Gazetesi’ne şöyle anlatmıştı, Astsubay Süleyman Dilbirliği:

“16 Ekim 1950… Kore toprakları… Savaşın orta yerinde ağlarken buldum onu… Birliğe getirdim. Yıkadım, saçları bit doluydu. Yatak hazırladım, güzel kıyafetler aldım. Annesi-babası öldürülmüştü. Adı, Kim Eunja’ydı. Daha kolay telaffuz edelim diye yusyuvarlak, ay gibi bir yüzü olduğu için adını Ayla koydum… Biz birbirimizi çok sevdik. Oraya bizden 15 bin kişi gitti. Ama bu yaşanan, bana kısmet oldu. Ben orada o çocuğa hep sarılırdım, hep öperdim. O da bana nasıl sarılırdı, nasıl severdi. Ama işte sonra… Ayrılmamız gerekti.”

“O da Ağladı, Ben de”

Süleyman Astsubay için dönüş zamanı geldiğinde Ayla’yı da Türkiye’ye getirmeyi düşünmüş ama yasa engeline takılmış. Arkasından çok ağladığını anlatıyor hala… Üstelik kendisi de Türkiye’ye döndüğünde çok gözyaşı döktüğünü gizlemiyor.

Bugün 93 yaşında olan Astsubay Süleyman Dilbirliği ile 60 yıl sonra bir araya geldiği ‘Ayla’.

Süleyman Astsubay’ın ardından Ayla, Türk askerlerinin Suwan kentinde açtığı ve daha sonra Güney Kore Eğitim Bakanlığı’na devredilen Ankara Okulu’na yerleştiriliyor. Adı sorulduğunda “Ayla” diyor; okul müdürü “Bizde böyle isim olmaz” deyince “Ama ben Türküm” diye yanıtlıyor.

Ve yıllar yılları kovalıyor, dile kolay 60 yıl… Birbirlerinden haber alamıyorlar. Sonra Astsubay Süleyman Dilbirliği, Kore Savaşı’nın 60. yılı anısına Kore Başkonsolosluğu’nda düzenlenen bir resepsiyona katılıyor ve onun hikayesini duyan yetkililer, Ayla’yı aramaya başlıyor. Buluyorlar da! Evlenmiş, bir oğlu, bir kızı, iki de torunu olmuş. Eşini uzun süre önce kaybetmiş, bir anaokulunda temizlik işçisi olarak çalıyor. Koreli muhabirler, savaş sırasında çekilmiş fotoğraflarını gösterince şaşırıyor ve Süleyman Astsubay’ı yanağından öptüğü kareyi gördüğü an ağlamaya başlıyor, “Hep özlediğim bu adamı fotoğraflarda görmek kahrediyor” diyor.

“Neden Daha Önce Gelmedin? Seni Çok Özledim”

2010 yılında, tam 60 yıl sonra Süleyman Dilbirliği ile Ayla, Güney Kore’de buluşuyor. Mekan, Seul’deki Ankara Parkı… Birbirlerine koşuyor, ağlıyorlar. Ayla, ‘baba’sına, “Niye bu kadar uzun sürdü? Neden daha önce gelmedin? Seni çok özledim” diyor. Ardından mektuplaşmalar başlıyor, Ayla 2012’de Türkiye’ye geliyor ama 2013 yılında iletişimleri kopuyor.

Hayatı bir filme çekilen ve dünyanın dört bir yanından sinema seyircisinin gönlünü fetheden Ayla’nın esas kahramanı Süleyman Astsubay, şu anda 93 yaşında. Ne Kore’ye giderken ne de Güney Kore için savaşırken korktuğunu söylüyor gururla ve ekliyor: “Kızım için, ben bugün olsa, yine gider savaşırım.”

Oscar’da ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ aday adayı olan ‘Ayla’nın, ödül için yarışmaya layık bulunup bulunmadığını öğrenmek için Ocak ayını bekleyeceğiz. Oscar adayları, 23 Ocak 2018 tarihinde açıklanacak ama şimdiden ‘Ayla’nın ‘gönüllerin Oscar’ını aldığı, hatta festivallerden topladığı ödüllerden daha çok kalp kazandığı bir gerçek…

Bu filmi kaçırmamalıyım diyenlere de küçük bir notumuz var 😊 Sinema ve tiyatro biletleri için geçerli olan TEB Bonus Card Sinema ve Tiyatro’da %50 indirim kampanyamızdan yararlanarak haftasonu bu harika filme seyirci olabilirsiniz.