Ana SayfaTeknolojiTürkiye Pazarına Girmeye Hazırlanan Amazon, Ürünleriyle Apple’ın Pazar Hakimiyetini Sarsmayı Hedefliyor

Türkiye Pazarına Girmeye Hazırlanan Amazon, Ürünleriyle Apple’ın Pazar Hakimiyetini Sarsmayı Hedefliyor

Kurulduğu 1994’ten beri sunduğu hizmetleri git gide genişleten Amazon, artık sadece online alışveriş sitesi değil. Spotify benzeri müzik dinleme, Netflix gibi dizi ve film izleme hizmetlerinin yanı sıra kendi teknolojik ürünlerini de üretiyor. Yapay zeka destekli asistanı Alexa’lı akıllı hoparlörleri Echo ailesi, Amazon Fire telefon ve tabletleri ile televizyon izleme alışkanlıklarını değiştiren Fire TV bunlardan yalnızca birkaçı.

Bu teknolojik ürünler Apple ürünlerine de alternatif niteliğinde. Amazon geçtiğimiz haftalarda yenilediği akıllı hoparlör ailesine Apple’ın Haziran ayında tanıttığı HomePod’una cevap niteliğinde özellikler ekledi.

HomePod vs. Echo

Apple’ın akıllı asistanı Siri’yi güçlü bir hoparlör sistemine entegre ederek yarattığı HomePod Aralık’ta ABD, İngiltere ve Avustralya’da satışa sunulacak. Apple Müzik üzerinden müzik dinletebilen, akıllı ev aletlerini kontrol edebilen, takviminize notlar alıp sorularınızı cevaplayabilen HomePod’un tanıtımından üç ay sonra Amazon akıllı hoparlör ailesi Echo’yu yeniledi.

Apple’ın akıllı hoparlörü HomePod Aralık’ta satışa çıkıyor.

Echo Plus, ikinci jenerasyonunda Dolby destekli bir hoparlör ve Amazon’un ‘homehub’ adını verdiği bir sistem ile güçlendirilmiş. Homehub akıllı ev aletlerini ekstra kurulum yapmaya gerek duymadan algılayabilen bir sistem. Bu özellikleriyle ve 150 dolarlık (yaklaşık 550 TL) fiyatıyla Echo Plus, 350 dolarlık (yaklaşık 1265 TL) HomePod’un uygun fiyatlı rakibi olmaya hazır.

Amazon 27 Eylül’de gerçekleştirdiği basın toplantısıyla akıllı hoparlör modellerini tanıttı.

HomePod’u öne çıkaran ise konumsal farkındalık özelliği. Echo Plus’ta bulunmayan bu özellik, cihazın odanın neresine yerleştirildiğini algılayıp sesi ona göre ayarlamasını sağlıyor. Teknik özelliklerine de bakılacak olursa HomePod, Echo Plus’a göre daha güçlü bir hoparlör içeriyor.

Apple TV vs. Fire TV

Amazon Fire TV 4K HDR desteğiyle 27 Eylül’de tanıtılan cihazlar arasında.

Hem Amazon hem de Apple Eylül ayında akıllı televizyon cihazlarının yeni modellerini tanıttı. Apple TV geç de olsa 4K desteğini özelliklerinin arasında kattı ve HDR destekli televizyonlara 4K HDR kalitesini sundu. Birkaç hafta sonra tanıtılan Amazon Fire TV de artık aynı özelliği destekliyor. Apple TV’nin Dolby Vision HDR özelliğini desteklemesi cihazı Fire TV’den bir adım öteye taşırken, ses desteğinde Fire TV’nin Dolby Atmos özelliği de Apple TV’yi geride bırakıyor.

Apple TV 999 TL’den başlayan fiyatıyla satışta.

Her iki cihaz da kumandalarındaki akıllı asistan tuşuyla Alexa ve Siri üzerinden sesli kontrol desteği sağlıyor. İki cihaz arasındaki fiyat farkı hayli büyük. Fire TV  69 dolara (yaklaşık 250 TL) Apple TV ise 999 TL ve 1099 TL’lik iki model ile satılıyor.

Amazon Türkiye’ye Geliyor

Amazon şu an ABD, Kanada, Meksika, Brezilya, Birleşik Krallık, İrlanda, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, Avustralya, Japonya, Çin ve Hindistan’da faaliyet gösteriyor. 2016’da Almanya’daki sitesine Türkçe dil desteği ekleyen ve Türkiye’ye gönderdiği ürünleri ayrı bir kategoride gösteren Amazon, Türkiye için büyük bir adım attı. Geçtiğimiz aylarda dev şirket, Amazon Turkey Services Yönetim Destek Hizmetleri adı altında bir şirket kurarak Türkiye pazarına da resmen girmiş oldu.

Türkiye’den tedarik edeceği ürünleri satacağı söylenen Amazon’un elektronik ticaret pazarını büyütmesi bekleniyor. Amazon’un akıllı asistanı Alexa, teknolojik ürünleri Fire TV, Echo hoparlörleri, telefon ve tabletlerinin Türkiye desteği alıp almayacağı ise henüz bilinmiyor.