Ana SayfaGenelTürkiye ve Dünyadan 2017’nin ‘En’leri

Türkiye ve Dünyadan 2017’nin ‘En’leri

2017’nin son haftasında Türkiye ve dünyanın dijital ayak izleri takip ederek yıl içinde en çok ne aradığımıza, ne dinlediğimize ve ne izlediğimize yakından bakalım istedik. Google, Netflix, Spotify, Youtube gibi kanalların yayınladığı listelerde tahmin edilebilecek isimlerin yanı sıra şaşırtan girdiler de yer alıyor.

En Çok Aradıklarımız

Türkiye, bu yıl Google’da en çok “Milli piyango 2017” söz öbeğini aramış

Neredeyse her ihtiyacımız ve ulaşmak istediğimiz her bilgi için Google’a danışıyoruz. Geride bırakmakta olduğumuz yıl içinde Türkiye’de en çok “Milli piyango 2017” ve “stres çarkı” aratılırken, dünyada Irma kasırgası ve yeni iPhone modelleri aranmış. Türkiye’de üçüncü ve dördüncü sırayı alan YSK ve e-okul web sitelerine ulaşmak için Google aramalarını kullanmak da alışkanlık haline gelmiş gibi gözüküyor.

En Çok Merak Ettiklerimiz

Merak ettiğimiz her şeyi sorduğumuz Google’da bu yıl Türkiye’den en çok “pestisit”, “varlık fonu” ve “chia tohumu” aramaları yapmışız. Seçimler dolayısıyla “Başkanlık sistemi” de en çok merak edilenler arasında. Krep, aşure ve güllaç tarifleri de Türkiye’den en çok arananlar listesinde başı çekiyor.

Ed Sheeran’ın Shape of You şarkısı Türkiye’de en çok dinlenen şarkı.

En Çok Dinlediklerimiz

Türkiye’nin en çok aradığı şarkıların başında “Gece Gölgenin Rahatına Bak – Çağatay Akman” ve “Sen Olsan Bari – Aleyna Tilki” yer alıyor. Sen Olsan Bari müzik videosu, YouTube’da Türkiye’den en çok izlenen video olma özelliğini de taşıyor. Online müzik dinleme servisi Spotify’ın verilerine göre ise Türkiye’nin en çok dinlenen sanatçıları sırasıyla Sezen Aksu, Ed Sheeran ve Sıla. Spotify’da en çok dinlenen şarkı ise Ed Sheeran’dan Shape of You. Tüm dünyada popüler olan Despacito Türkiye’nin de ikinci sırasında yer alıyor. Yılın en iyi çıkışı da kabul edilen Deeperise’ın Raf şarkısı da Spotify Türkiye’nin üçüncüsü.

Türkiye’nin en çok aradığı dizi bu yıl da Game of Thrones

En Çok Konuşup En Çok İzlediklerimiz

Online dizi izleme servislerinin çoğalmasıyla birlikte ülke olarak online dizi izleme alışkanlığımız da artmış bulunuyor. Türkiye’den Google’da en çok Game of Thrones, Fi ve İçerde dizileri aranırken, Netflix’de en hızlı bitirdiğimiz dizi El Chapo, zamana yayarak izlemeyi tercih ettiğimiz dizi The Crown ve ailecek izlediğimiz dizi ise Stranger Things olmuş.

Dünyada en çok aranan filmler arasında Stephen King’in romanından uyarlanan korku filmi IT yer alırken onu Wonder Woman ve Beauty and the Beast (Güzel ve Çirkin) takip ediyor. Dünya genelinde en çok yapılan genel aramalar listesine girmeyi başaran tek dizi de Netflix orijinal dizisi “13 Reasons Why” (Ölmek İçin 13 Sebep) olmuş.