Ana Sayfaİş DünyasıGirişimTürkiye’den En Gözde 10 Girişim: Wired UK’in Geleneksel Listesinde Kimler Var?

Türkiye’den En Gözde 10 Girişim: Wired UK’in Geleneksel Listesinde Kimler Var?

Her sonbahar en gözde girişimlerin bir listesini açıklayan Wired UK, “Avrupa’nın En Gözde 100 Girişimi 2017” listesini de yayınladı. 10 şehirden 10 girişimin yer aldığı listede İstanbul da var. İşte mutlaka duyduğunuz ya da yakın bir zamanda daha çok duyacağınız ‘bizden’ 10 girişim

2016 zor bir yıldı, dünya için de ülkemiz için de… Geçen yılın o kaotik ortamına rağmen girişimlerin yatırım aldığına ama geç aşama yatırımların hala bir problem teşkil ettiğine vurgu yapan ise dünyaca ünlü Wired dergisinin İngiltere baskısı Wired UK… Wired UK’in “Europe’s 100 Hottest Startups” (Avrupa’nın En Gözde 100 Girişimi) listesinin bu yıl altıncı yıldönümü. Her sonbahar yayınlanan ve 10 şehirden 10 girişimin sıralandığı listede İstanbul’dan da dikkat çeken girişimler sıralanıyor (Diğer şehirler ise Berlin, Londra, Paris, Tel Aviv, Barselona, Amsterdam, Stockholm, Lizbon, Helsinki).

Şimdiye kadar başarılı işlere imza atan bu en gözde 10 girişime göz gezdirelim:

TELEPORTER 

Müzik, canlı spor ve e-spor etkinliklerini sanki oradaymışsınız gibi deneyimleyebilmenizi sağlayan sanal gerçeklik teknolojisine dayalı bir platform. Bu yeni nesil deneyim platformu sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun tıpkı sizin gibi bu sistemi kullanan arkadaşlarınızla birlikte etkinlik atmosferinin keyfini çıkarabiliyorsunuz. İhtiyacınız olan bir sanal gerçeklik gözlüğü ve içine yerleştireceğiniz bir akıllı telefon. Tabii ki daha gelişmiş VR cihazlarıyla da bu deneyimi yaşamak mümkün.

SCORP

“Dünyanın en samimi sosyal medyası” iddiasıyla yola çıkan Scorp, başarılı girişimlerden biri. Kullanıcılar, belirli kategorilerle ilgili yorumlarını hazırladıkları videolarla paylaşıyor ya da yeni bir başlık oluşturarak kategori açabiliyor. Videolar, haber akışında başlıklarıyla birlikte sıralanıyor, bu sayede kullanıcılar gittikleri kategoriyle bağlantılı diğer videoları da görebiliyor. Üstelik aynı konuda bilgilendirici ya da eğlenceli pek çok kısa içerik mevcut. Videoları beğenebilir, popüler videoları da ayrı bir sekmede görüntüleyebilirsiniz.

SİNEMİA

Abonelik sistemi üzerinden sinema bileti satan özel sinema kulübü girişimi. Beyazperdeyle ilgili tüm bilgi ve hizmetlere anında ulaşmak mümkün. Sosyalleşmek ve kişiye özel içerikleri takip etmek gibi bonus özellikleri de var. Premium üyelik de sunuyorlar. Eğer premium üye iseniz Türkiye’nin tüm sinema salonlarında sınırsızca, ücretsiz film izleyebilir; istediğiniz sinema salonuna gidip istediğiniz seansta geçerli biletinizi ücretsiz alıp özel ön gösterimlere ve galalara da katılabilirsiniz.

APSİYON 

Apartman, site, rezidans, iş merkezi, plaza, AVM gibi toplu yapı yönetimleri ve profesyonel tesis yönetim firmaları için geliştirilmiş olan web tabanlı bir yönetim yazılımı. Gelir ve giderlerin takibi, aidat ödemeleri, temizlik masrafları, üçüncü kişilerle yapılan ticari sözleşmeler, bankalar, e-devlet ve belediye sistemleriyle olan ilişkiler ve benzeri birçok süreci şeffaflaştırmayı hedefliyorlar. Örneğin; TEB-Apsiyon Entegrasyonu adlı bir uygulama var.  Aidat ödemelerini kolaylaştıran bir sistem… Site sakinleri; ödemelerini -fatura ödemesi yapar gibi- bankanın şubelerinden, internet şubesi üzerinden ya da TEB ‘Çağrı Merkezi’ni kullanarak gerçekleştirebiliyor.

IYZİCO

Aldığı yatırımlarla adından söz ettiren ödeme sistemleri kuruluşu. “Kolay Ödeme” anlamına gelen “Easy Check Out” kelimelerinin kısaltılmış ve Türkçe okunuşa uyarlanmış versiyonu olan “iyzico”, ödeme hizmetlerinde kolaylıklar üzerine kurgulanmış bir dünya yaratmayı hedefliyor. iyzico, beş yıl önce farklı alanlarda hizmet veren çeşitli büyüklüklerdeki e-ticaret şirketlerine, kolay ve güvenli ödeme yönetim platformu sunma amacıyla İstanbul’da hayata geçirildi. Platforma kaydolup ödeme almak için gerekli kodu siteye eklediğinizde sistem işlemeye başlıyor. Abonelik ve kurulum ücreti talep edilmiyor.

KOLAY İK

Performans değerlendirme bilindiği üzere bir çalışanın potansiyelinin, yeteneklerinin, işteki davranışlarının ve işle ilgili tüm niteliklerinin diğer çalışanlarla karşılaştırılarak ölçümlenmesini ifade ediyor. İşte bu sıkıntılı ve uzun süreç, Kolay İK’nin sunduğu özel alanlar kullanılarak özelleştirilebiliyor. Çalışanların online olarak gerçekleştirebilecekleri değerlendirme sayesinde hem vakitten hem kağıt israfından hem de uzadıkça uzayan değerlendirme sürelerinden kurtulup anket sonuçlarına da tek tık ile ulaşılabiliyor. Zaten amaç da performans değerlendirmenin sistematik, adil ve düzenli yapılması değil mi?

Türkiye’nin bulut tabanlı ilk personel yönetim yazılımını geliştiren Kolay İK, aynı zamanda TİM-TEB Girişim Evi girişimcileri arasında.

GETİR

Sloganları “Getir de getirelim”! Çok geniş bir dağıtım ağları var; bu uygulama ile gıdadan temizlik ürünlerine, birçok ürün müşterinin ayağına götürülüyor. Acil durumlarda ya da dışarı çıkmanın mümkün olmadığı koşullarda da bu uygulamadan yararlanmak mümkün ki pek çok kişinin özellikle “tercih sebebi”. Kredi kartı, banka kartı gibi bilgiler sisteme kaydedilip tek tuşla ödemeler halloluyor. Ancak kartın master özellikli olması şart. Aynı zamanda, sitede yer almayan ama bulunulması istenen ürünler ‘ürün öner’ başlığı altından girilebiliyor. Kurye, saniye saniye uygulama üzerinden takip ediliyor.

MONUMENT 

CES 2017’de girişimcilere özel Eureka Park’a katılan sınırlı sayıdaki girişimden biri. Fotoğraflar için akıllı bir depolama çözümü sağlayan Monument, bir yapay zeka uygulaması sayesinde fotoğrafları otomatik olarak sınıflandırıp kategorilere ayırıyor. Popüler kitlesel fonlama platformu Kicstarter’da 700 bin doların üstünde kaynak toplayan Monument’in ürünü, CES 2017’de tanıtılmıştı. Sadece tüketicilerin değil, pek çok firmanın da geliştirilen bu ürünle ilgilendiği ve Monument ile işbirliğine gitmek istediği de biliniyor.

INSIDER 

Pazarlama uzmanlarının veri odaklı aksiyonlar almalarını sağlayan dijital müşteri deneyimi platformu. InOne adlı platform sayesinde ziyaretçilerine kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak isteyen pazarlamacıların ihtiyaç duyduğu araçları tek elde topluyor. Machine learning destekli platform, farklı kanallardan topladığı verilerle ziyaretçileri otomatikman segmente ediyor; bu segmentler platformun kullanıcılarına eyleme geçmeye hazır noktalar olarak lanse ediliyor. Müşteri deneyimi sürecinin şeffaflaştırılmasını hedefleyen Insider, e-ticaret sitelerinin doğal olarak radarında. Ad Audiences modülü sayesinde pazarlamacıların platform ile öngörülen segmentleri üçüncü parti reklam platformlarına (Facebook ve Google AdWords gibi) uyarlaması da mümkün.

MODACRUZ 

“Kadınlara güç katan moda platformu” olarak yola koyulan Modacruz, kullanıcıların moda ve markalar konusunda sosyalleşmelerini ön planda tutuyor. Gardıroplardaki atıl duran kıyafetleri ya da etiketi üstünde ürünleri Modacruz’ta satmak mümkün. Ayrıca lüks markalar da uygun fiyatlarla satışta.