Ana SayfaTeknolojiBig DataTürkiye’nin Dijital Haritası 2019

Türkiye’nin Dijital Haritası 2019

We Are Social ve HootSuite tarafından her yıl yayınlanan Küresel Dijital Raporu’nun 2019 verileri de yayınlandı. 200’den fazla ülkenin dijital verilerine yer verilen rapor, Türkiye’ye dair önemli dijital veriler de içeriyor. Ana başlıklarıyla “Digital 2019 Turkey”…

230’dan fazla rapor derleniyor, 200’den fazla ülkenin dijital verilerine yer veriliyor. We Are Social ve HootSuite tarafından her yıl yayınlanan Küresel Dijital Raporu’nun 2019 verileri de bu geniş kapsamlı raporun son hali.

Dünyada 3.5 Milyar Kişi, Sosyal Medya Kullanıcısı

77 sayfalık bir de Türkiye raporu var ki Yıllık Dijital Büyüme, Cihaz Kullanımı, İçerik Yayın Aktiviteleri ve Internet Kullanımı gibi önemli başlıklardan oluşuyor. Özellikle dijital pazarlama uzmanları ve sosyal medya uzmanlarının incelemesi gereken bir rapor olduğunu hatırlatalım.

2019 Küresel Dijital Raporu’na göre Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 84’ü interneti her gün kullanırken, Türkiye’deki aktif sosyal medya kullanıcısı sayısı, 52 milyon gibi önemli bir rakam. Dünyada ise 8 milyarlık nüfusun neredeyse yarısı aktif sosyal medya kullanıcısı (3.5 milyar). Toplam nüfusun yüzde 42’si sosyal medyayı mobil üzerinden kullanmayı tercih ederken internet kullanımı, yüzde 57 ile sosyal medya kullanımının üzerinde.

We Are Social ve HootSuite tarafından yayınlanan Küresel Dijital Raporu’nun 2019 verilerine göre Türkiye’nin dijital haritasının en önemli başlıklarına yakından bakalım:

Türkiye’de toplam nüfus 82.44 milyon. Rapora göre toplam nüfusun yüzde 93 oranında yani 76.34 milyon mobil abonelik mevcut. 59.36 milyon internet kullanıcısının penetrasyon oranı, yüzde 72.Ülkemizde kullanıcıların yüzde 84’ü her gün internete giriyor. Yüzde 12’lik bir oran ise haftada bir kez kullanıyor. İnterneti ayda en az bir kez ve ayda bir kereden az kullananların oranı, yüzde 2.

Günde ortalama 7 saatimizi internette geçiriyoruz. Peki en çok neye vakit harcıyoruz? Günde ortalama 3 saat 9 dakika televizyon başındayız. 2 saat 46 dakika ile sosyal medya platformları ikinci sırada. Günde ortalama 1 saat 15 dakika müzik dinliyoruz.

Toplam Nüfusun Yüzde 63’ü Sosyal Medya Platformlarını Kullanıyor

Türkiye’de 52 milyon kişi sosyal medya platformlarını kullanıyor dedik ki bu toplam nüfusun yüzde 63’ü demek. 44 milyon kişi ise sosyal medya platformlarını mobil olarak kullanmayı tercih ediyor.

“We Are Social 2019 Türkiye Mobil Kullanıcı İstatistikleri”ne göre ülkemizde mobil kullanıcı sayısı her yıl düzenli olarak artmakta. 2019 mobil kullanıcı istatistiklerine baktığımızda da mobil kullanıcı sayısının 76.3 milyon olduğunu görmek mümkün (Türkiye nüfusunun yüzde 93’ü). Geçen yıl boyunca toplam 2.8 milyar kez “mobil” uygulama indirilirken mobil uygulamalara harcanan para miktarı, 360 milyar dolar. Mobil; mesajlaşma, oyun, video izleme, bankacılık faaliyetleri ve harita kullanımında payını ciddi oranda yükseltmiş.

Türkiye’nin yıllık dijital büyüme oranlarına bakalım: Toplam nüfusa yüzde 1.4’lük bir artışla 1 milyon kullanıcı ekleniyor. Mobil abonelikler, yüzde 3.9 ile 3 milyon artış kaydederken Türkiye’de internet kullanıcıları yüzde 9.3 ile 5 milyonluk bir büyüme oranına işaret ediyor. Aktif sosyal medya kullanıcılarının ise yüzde 2 ile 1 milyonluk bir artış gösterdiğini söylemek mümkün.

Türkiye’nin Yarısı Artık Reklam Görmek İstemiyor!

“Digital 2019 Turkey”ye göre Türkiye’de yaklaşık 2 kişiden 1’i reklam aracı kullanıyor. İlk sırada yüzde 46 ile reklam engelleme araçları var ki Türkiye’nin yarısının artık reklam görmek istemediği sonucu çıkıyor. Sesli aramalar veya sesli komutlar, yüzde 44 ile ilk sırada. Bu da çok yüksek bir oran… Yüzde 35 oranıyla VPN kullanımı üçüncü sırada. Uber ve BiTaksi gibi araç çağırma hizmetleri yüzde 12 ile son sırada.

Türkiye’de kullanıcıların yüzde 96’sı çevrimiçi videolar izlerken yüzde 43’ü TV içeriklerini internet üzerinden takip ediyor. Kullanıcıların yüzde 36’sı, internette canlı yayınlanan oyunları oynarken, yüzde 27’si başkalarının oyun oynadığı canlı yayınları izliyor. E-spor müsabakalarını, turnuvaları canlı olarak takip eden kişilerin oranı ise yüzde 16.

Küresel Dijital Raporu’nun 2019 verilerine göre Türkiye’de e-ticaret yükselişte. Her iki kişiden birinin e-ticaretten alışveriş yaptığını söylemek mümkün. Geçen yıla göre yüzde 2.6’lık bir büyüme kaydedilmiş, e-ticaret pazarında… Yani 39.90 milyon kullanıcı, e-ticaret üzerinden tüketim ürünü satın alıyor. Bu oran, toplam nüfusa göre yüzde 48. E-ticaret pazarındaki tüketim ürünlerinin değeri ise 5.955 milyar dolar (Bu değer, yüzde 1.4 oranında büyüme kaydetmiş). E-ticaretten kullanıcı başına yıllık gelir, ortalama 152 dolar. Bu oran, yıldan yıla yüzde 1.1 düşüş göstermekte.

E-ticarette oyun kategorisi yüzde 12 büyüdü ve ilk sırada. Yüzde 9.7’lik artış ile seyahat kategorisi ikinci sırada. Seyahati yüzde 4.5’lik artışla dijital müzik izlerken moda ve güzellik kategorisiyle mobilya ve elektronik ev aletleri kategorisinde yüzde 2’lik bir artış söz konusu. Bu arada banka kartı kullanıcı sayısının yüzde 16 oranında artması da önemli. 2018’den bu yana yükseliş olduğunun altını çizelim.

En Çok Sevilen Sosyal Medya Platformu: YouTube

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu: YouTube (Yüzde 97). Dizilerin ve çizgi filmlerin YouTube aramalarına büyük etkisi olduğu kesin. Geçen yıla göre Instagram’ın Facebook’u geçtiğini görüyoruz. İkinci sırada yüzde 84 ile Instagram yer alırken WhatsApp (Yüzde 83) ve Facebook (Yüzde 82), üçüncü ve dördüncü sırada. Twitter, beşinci sırada. Sosyal medya uygulamalarında da lider YouTube. Mesajlaşma uygulamalarında tercih edilen ise WhatsApp.

Sosyal medya platformlarının kullanıcılarının çoğu erkek. Yalnızca Snapchat, kadınların daha fazla kullandığı bir platform. Snapchat‘in ülkemizde kullanıcı sayısı 6.3 milyon (Geçen yıla göre Snapchat kullanıcı sayısında yüzde 26 oranında ciddi bir azalma var). Genel olarak sosyal medya kullanıcılarının 1/3 oranında büyük bir kısmı da 25-34 yaş grubundan.

2019 Küresel Dijital Raporu gösteriyor ki Facebook ve Snapchat düşüşte. Aylık aktif kullanıcı kapsamında Facebook yüzde 2.3’lük bir kan kaybına uğramış (Kullanıcı sayısı, 43 milyon). Raporda Türkiye’deki sosyal medya reklamlarının hedef kitlesinin çeyrek başına büyüme oranları da dikkat çekici. En fazla büyümeyi yüzde 5.8 ile kayıtlı üyelikler üzerinden LinkedIn hedef kitlesi (7.3 milyonluk kullanıcı sayısı) gösterirken aylık aktif kullanıcılar bakımında en fazla büyüme, yüzde 2.7 ile Instagram’a ait (Instagram’ın kullanıcı sayısı 38 milyona ulaştı). Twitter’ın büyüme oranı, yüzde 1.9 (Kullanıcı sayısı, 9 milyon).

Akıllı Telefon Kullananların Oranı Yüzde 77

We Are Social 2019 Türkiye Elektronik Cihaz Kullanım İstatistikleri’ne göre yetişkinlerin yüzde 98’i cep telefonu kullanırken, bu kişilerin yüzde 77’si akıllı telefonları tercih etmekte. Masaüstü bilgisayar veya laptop kullananların oranı yüzde 48. Tablet kullananların oranı, yüzde 25. Ülkede neredeyse herkesin televizyonu var: Yüzde 99! Giyilebilir teknoloji ürünleri kullananların oranı ise yüzde 9.

Google’da 2018 yılında en çok aradığımız kelime de “Dolar”.