Ana SayfaYaşamTürkiye’nin Dört Bir Yanından En Ünlü Esnaf Lokantaları

Türkiye’nin Dört Bir Yanından En Ünlü Esnaf Lokantaları

Türk mutfağının lezzetlerini göz alıcı tezgahlarda sunup iştah kabartan, 7’den 70’e herkesin tercih ettiği, küçük, samimi, tarihi işletmeler… Yeme-içme geleneğinin en temel unsurlarından “esnaf lokantaları”, “fast food” zincirlerine karşı dimdik ayakta. İşte, kimi 3-4 kuşaktır hizmet veren en tanınmış esnaf lokantaları.

Kanaat Lokantası, İstanbul

Bir asırlık geçmişi var. Türk ve Osmanlı Mutfağı’nın en iyi örneklerini bulmak mümkün. Üsküdar merkezde yer alan Kanaat Lokantası’nın çoban kavurması, Özbek Pilavı ve Patlıcan Kebabı çok meşhur. Tatlılarının da müdavimi bayağı fazla.

Yanyalı Fehmi Lokantası, İstanbul   

Kadıköy’de, Tarihi Balıkçılar Çarşısı’nda. Spesiyali, “Yanyalı Köfte”. Türk ve Osmanlı Mutfağı’nın en güzel örneklerini bulabileceğiniz bir esnaf lokantası. İşkembe çorbası da ünlü.

Karaköy Nato Lokantası, İstanbul 

Mönüsünde çorba, ızgara et, kebap, zeytinyağlı yemekler ve tatlılar var. 1952’den bu yana ayakta. Servisin öğlen başladığı mekanda, yemekler 15.30’da bitiyor! Yani akşama doğru giderseniz, mideniz boş dönersiniz.

Hünkar Lokantası, İstanbul 

1950 yılında Fatih’te kuruldu, Nişantaşı ve Etiler’de de şubeleri var. Hünkar’ın kurucuları, Erzurumlu Ügümü ailesi ki dört nesildir aşçılık yapan bir aile. Fatih’teki ilk lokantayı açan kişi, Talip Ügümü. Kazım Karabekir Paşa’nın aşçılığını da yapmış bir isim. Geleneksel Türk mutfağının en güzel örneklerini bulabilirsiniz ama fiyatlar, diğer esnaf lokantalarına göre yüksek.

Şahin Lokantası, İstanbul

İstanbul Beyoğlu’ndaki Şahin Lokantası, turistlerin de sevdiği mekanlar arasında.

Beyoğlu’ndaki Şahin Lokantası, turistlerin de uğrak yeri. Fiyatlar uygun, mekan sade, gösterişten uzak.

Lades Restoran, İstanbul 

Lades Restoran ve Lades Muhallebicisi, Beyoğlu’nda. 1969’da muhallebi dükkanıyla yola çıkan Ahmet Çelikkol, kardeşi Mehmet Çelikkol ile birlikte restoranı da hayata geçirmiş. Tatlılarının lezzeti malum; kuzu inciği, tandırı, rostosu da çok seviliyor.

Tarihi Şen Lokantası, İstanbul 

Beyaz yakalıların uğrak yerlerinden. Bostancı’da… Mantarlı tavuk sote, Kiremitte et sote veya pide de yiyebilirsiniz; işkembe, kelle paça, tuzlama da tercih edebilirsiniz.

Boğaziçi Lokantası, Ankara

Ankara tavası ve çorbalarıyla ünlü. Tencere yemekleri geleneksel tariflerle hazırlanıyor. Kebap çeşitlerini de bulmak mümkün. Ankara Ulus’ta.

Erzincanlı Ali Baba, İstanbul 

1924 yılından bu yana Erzincan’ın dermason fasulyesini kullanarak yaptığı yemek, dillere destan. Süleymaniye’de… Tas kebabı, tepsi kebabı, tava köfte gibi lezzetler de mevcut.

Lale Lokantası, Rize 

Rize Çayeli’nde, kuru fasulye ve pilavıyla ünlü olan Lale Lokantası’nda -eğer midenizde yer kalırsa- sütlacı da deneyin!

Çayeli’nde yer alan Lale Lokantası, 70’lerde tanınmaya başlandı. Kuru fasulyesi, pilavı, sütlacı denemeye değer.

Köy Sofrası, Adana

Adana Seyhan’daki bu lokantada Adana mantısı, eya (kaburga) dolması, kemik suyunda pişmiş köy bulgurunu denemeden dönmeyin. Adana deyince aklınıza hemen kebap geldi, öyle değil mi? Bir de Köy Sofrası’nı deneyin.

Hacı Baba Sinan Et Lokantası, Malatya 

Merkezde, çarşının içinde yer alıyor. Mönüsünde klasik esnaf lokantası lezzetleri de bulunuyor, kağıt kebabı ve tandır da…

Kısmet Lokantası, Muğla

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Konacık’ta. Ege’de esnaf lokantası olur da zeytinyağlılar olmaz mı? Tabii ki envai çeşitte! Sosyeteden ünlü isimleri de işçiyi, esnafı da bu lokantada görebilirsiniz. Lokum pilavı ve “keşkek”i de çok seviliyor.

Saydanlar Kanaat Lokantası, Tekirdağ

Spesiyali ciğer sarma olsa da sulu yemekleri de çok beğeniliyor. Tekirdağ, Çorlu’da… Sadece Tekirdağ’dan geçenlerin değil, Türkiye’nin dört bir tarafından lezzet meraklılarının tercih ettiği bir lokanta.

Adil Müftüoğlu-Uğur Lokantası, İzmir

Et yemeklerinin müdavimi çok. 1955 yılından bu yana, üç kuşaktır ayakta. İzmir Çankaya’daki bu mekan, öğlen saatlerinde tıka basa doluyor.