Ana SayfaTeknolojiEvren - BilimTwitter’da Bilim! İşte Tweet’leriyle Dikkat Çeken 10 Bilim İnsanı

Twitter’da Bilim! İşte Tweet’leriyle Dikkat Çeken 10 Bilim İnsanı

İnternetin gelişimi, yanlış ve doğru bilginin hızla, kolay bir şekilde paylaşılmasına imkan sunuyor. Ancak bugüne kadar sosyal medya mecraları için ortak rahatsızlık noktası, yanlış bilginin hızla yayılması… Bu yaygın kanaatin yanı sıra iyi şeyler de olmuyor değil!

Yeni dönemin bilim insanları sosyal medyayı, sahip oldukları ya da eriştikleri doğru bilgiyi paylaşmak, ilgi ve uzmanlık alanlarına dair soruları yanıtlamak ve ‘sağlık okuryazarlığı’nı geliştirmek için kullanıyorlar.

Bilim insanlarının sosyal medyada aktif olmalarına hiç olmadığımız kadar ihtiyacımız var ve onlar, bu ihtiyacın farkında…

Sosyal medyaya ilgisi nedeniyle meslektaşları arasında ayrı bir üne sahip olan bilim insanı Beth Linas, bulaşıcı hastalıklar epidemiyolojisti. Hastalıkları önlemek için çalışıyor; bilgi topluyor, yorumluyor. Linas, Twitter hesabını mobil teknoloji ya da kamu sağlığı hakkındaki paylaşımlar için de kullanıyor.

Bilim İnsanlarının Sosyal Medya Mesaisi

Linas, ABD Ulusal Bilim Vakfı’ndaki (NSF) çalışmaları sırasında sosyal medyayı bilimsel geçerliliği olmayan teorileri çürütmeye yardımcı olmak için kullandığını belirtiyor. Mesela aşıların otizmle bir ilişkisi olduğu gibi teorileri sosyal medya aracılığı ile çürütüyor. Böylelikle toplumdaki sağlık okuryazarlığına katkıda bulunuyor.

Günümüz bilim insanları Facebook, Twitter ve blog platformlarını gündelik mesailerinin önemli bir parçası olarak görüyor. Beth Linas, bazı insanlar için sosyal medyada vakit geçirmenin çalışmaktan daha önemli olduğunu söylüyor.

Sağlıkla İlgili Doğru Bilgiye Erişebiliyoruz

Ancak bu maceranın riskli yanları da yok değil. Alberta Caulfield Üniversitesi’nde sağlık politikaları profesörü olan Tim Caulfield’a göre sosyal medyayı kendi tanıtım mecrası olarak kullanan bilim insanlarını kültürel karşı duruşlar, cevaplar bekliyor. Sosyal medyadaki bilim insanlarını bekleyen bir diğer risk ise meslektaşları ve üniversite yetkililerine karşı yabancılaşma. Eğer kurumlarındaki tartışmalı bir konu hakkında paylaşımda bulunuyorlarsa!

Ancak bu risklere rağmen bilim insanlarının sosyal medyadaki varlığı sayesinde sağlık okuryazarlığı artıyor. Böylelikle sağlık gibi önemli konu bir hakkında doğru bilgiye erişebiliyoruz! Ve bir süre sonra, kayda değer ya da doğru olmayan bilgileri paylaşan isimler yavaş yavaş o mecradan siliniyor.

ABD’de yapılan araştırmalar, 70’li yılların ilk döneminden bugüne bilim dünyasına karşı güvenin diğer kanaat önderlerine göre daha yüksek olduğunu gösteriyor. Profesör Caulfield’a göre tam da bu nedenle bilim insanlarının toplumsal diyaloğun yaşandığı platformlardaki varlığı çok anlamlı. Doğru bilgi paylaşımının ahlaki bir yükümlülük bilinci olduğu dürtüsü ile sosyal medyada hareket eden bilim insanları sayesinde doğru bilgiye daha kolay, daha hızlı erişme şansına sahibiz.

Peki kimleri takip etmeli?  İşte bilim insanlarının önerdiği, Twitter’da takip edilebilecek 10 bilim insanı:

 

@dgmacarthur

Daniel MacArthur, MacArthur laboratuvarını yöneten genetikçi. MacArthur kendisini, açık veri ve yazılıma adamış biri olarak tanımlıyor.

Genetik, bilim fonları ve açık erişim konularında paylaşımlar yapıyor.

 

@AstroKatie

Katherine Mack, teorik astrofizikçi ve serbest bilim yazarı.

Evren, politika ve bilim eğitimi hakkında tweet atıyor.

 

@HopeJahren

Anne Hope Jahren, ABD’li jeokimyacı ve Oslo Üniversitesi’nde jeobiyolog. İklim değişikliği, İskandinavya ve politik haberler ilgi alanı.

 

@phylogenomics

Jonathan Eisen, Kaliforniya Üniversitesi–Davis’de evrimci biyolog.

Mikrobiyom, genetik ve politik haberler hakkında tweet atıyor.

 

@ClimateOfGavin

Gavin Schmidt, iklimbilimci, iklim modelleyici. NASA’nın Dünya Bilimleri Ligi’nin içerisinde yer alan Goddard Uzay Uçuş Merkezi içerisindeki Uzay Dersleri Goddard Enstitüsü laboratuvarının direktörü…

İklim değişikliği, bilim iletişimi ve gündelik olaylar hakkında yazıyor.

 

@EricTopol

Eric Topol, kardiolojist, genetikbilimci ve dijital tıp araştırmacısı.

Tıbbın geleceği, dijital sağlık ve mobil medikal teknolojisi ilgi alanı.

 

@AlongsideWild

David Steen, yaban hayat ekolojisi ve yaban hayatı koruma alanında uzman yardımcı doçent. Yaban hayatı, bilim iletişimi ve koruma araştırmaları hakkında paylaşımlarda bulunuyor.

 

@bradleyvoytek

Bradley Voytek, UC San Diego Üniversitesi’nde hesaplamalı bilişsel bilim ve sinir bilimi dalında uzman yardımcı doçent. Beyin salınımları, bilgisayar bilimi ve San Diego hakkındaki tweet’lerini görebilirsiniz.

 

@seanmcarroll

Sean Carroll, karanlık enerji ve genel görelilik konularında uzman fizik profesörü ve kozmoloji uzmanı.Yaşamın kökeni, basit fizik sorularının yanıtları ve felsefe alanında tweet atıyor.

 

@Fishguy_FHL

Adam Summers, biyoloji, su ürünleri ve balıkçılık bilimleri konusunda uzman profesör… Balıkçılık, bilim iletişimi ve doğadan esinlenilmiş tasarımlar üzerine yazıyor.

 

@BrennanSpiegel

Brennan Spiegel, Cedars-Sinai Sağlık Hizmetleri ve Araştırma Direktörü.

Medikal teknoloji, giyilebilir (teknoloji) ve medikal eğitimin geleceği hakkında tweet’lerini görmek mümkün.

 

@WhySharksMatter

David Shiffman, deniz koruma biyoloğu ve bilim yazarı.

Eğer köpekbalıklarının neden sevgiye muhtaç olduğunu, iklim değişikliğini merak ediyorsanız, Shiffman’ı takip edebilirsiniz. Sıkıcı ve tekdüze bilim şakaları hakkında da paylaşımları mevcut!