Ana SayfaYaşamÜç Dolarlık Kısa Filmle Hollywood’da Nasıl Şöhret Olunur?

Üç Dolarlık Kısa Filmle Hollywood’da Nasıl Şöhret Olunur?

Bugün HBO, Netflix ve Amazon gibi şirketlerle çalışan Mark ve Jay Duplass kardeşlerin Hollywood serüveni, sadece film sektöründe değil, her alanda kariyerinde başarıya ulaşmak isteyenlerin ilham alabileceği bir örnek. Uzun bir süre komik rakamlara çalışıp istediklerini elde edemeyen ikili, bir gün farklı bir yol izlemeye karar verip üç dolarlık maliyeti olan bir kısa film çekiyor ve o kısa film sayesinde bugün geldikleri noktaya ulaşıyorlar.

Mark ve Jay Duplass’ın başarı stratejisi kariyerinde yükselmek isteyenlere ve girişimcilere örnek olacak türden.

Peki Duplass kardeşlerin izledikleri yolda farklı olan şey ne? Bu yedi dakikalık filmde Sundance Film Festivali’nin ilgisini çeken ne var?

En Dipteyken Gelen Aydınlanma

Mark ve Jay, 1996 yılında 20’li yaşlarındayken Austin, Texas’ta yaşıyor ve video düzenleyerek geçimlerini sağlıyorlar. Daha sonra aldıkları bir belgesel teklifi ile ellerine geçen 70 bin dolarlık parayı uzun metraj bir film yapmak için kullanıyorlar.

Duplass kardeşler yaptıkları filmi, CNBC’ye “Korkunçtu. Kurtarılamayacak gibiydi” diye tanımlıyor. Mark, Newsweek’e verdiği bir röportajda yaptıkları filmi Rocky’nin bir kopyası olarak gördüğünü belirtiyor. Duplass kardeşler kariyerlerindeki bu yılları en dipte oldukları dönem olarak tanımlıyorlar.

Sorunun kaynağını bulmak için oturup düşündükleri sırada o güne kadar hep diğer yazar ve yönetmenler gibi olmaya çalıştıklarını ve kendi içgüdülerini dinlemediklerini fark ediyorlar. Aslında komik insanlar olmaları ve ciddi bir spor üzerine bir film yapmış olmalarının arasındaki tezatın farkına varıyorlar.

3 Dolar Maliyetli 7 Dakikalık Film

Takip eden süreç ise tünelin sonundaki ışığı görmek gibi. Özlerine dönen Duplass kardeşler yalnızca yedi dakikalık bir kısa film çekiyorlar. Jay kamerayı eline alıyor, Mark ise kamera karşısına geçiyor. Bir adamın telesekreter mesajı kaydetmeye çalışması sırasında geçirdiği sinir krizini anlatıyorlar ve kendi hayatlarından da bir şeyler katmayı unutmadan 20 dakika kayıt yapıyorlar. Ortaya üç dolara mal olan, amatörce çekilmiş, trajikomik bir hikâye çıkıyor.

Jay Duplass (sağdan ikinci) Amazon Prime’ın prodüksiyonu Transparent adlı dizide rol alıyor.

Film Sundance Film Festivali’nde gösteriliyor. Ardından Duplass kardeşler bir menajer ile çalışmaya başlıyorlar. Mark ve Jay’in bugüne kadar yönetmenliğini yaptığı 10 film var. Fox ve Hulu’da yayınlanan “The Mindy Project” Mark’ın, Amazon Prime’ın prodüksüyonu “Transparent” ise Jay’in rol aldığı başarılı yapımlar arasında. İki sezon boyunca HBO’da yayınlanan “Togetherness” ise ikilinin beraber yönettiği bir dizi. Duplass kardeşlerin sıradaki dört filmi ise Netflix tarafından satın alınmış durumda.

Başkası Olma Kendin Ol!

Mark ve Jay’in başarıya giden yolda uyguladığı strateji aslında her girişimcinin veya kariyerinde yükselmek isteyenlerin uygulayabileceği türden: Küçük adımlarla ilerlemek ve kendin olmak! Duplass kardeşler, ellerindeki belli miktar parayı tek bir filme harcamaktansa, aynı parayı beş ya da altı farklı daha kısa filmlere harcayarak hangisinin beğenildiğini görmeyi tercih ettiklerini söylüyorlar. Aynı zamanda benliklerinden uzaklaşmadan orijinalliği yakalıyor ve Hollywood gibi bir sektörde kendilerine yer bulmayı başarıyorlar.