Ana SayfaYaşamÜç Pratik Yolla Yazı Daha Üretken Geçirin

Üç Pratik Yolla Yazı Daha Üretken Geçirin

Yaz deyince akla ilk gelen tatil olsa da, gün ışığından bolca faydalandığımız ve neredeyse her gün güneş gördüğümüz bu mevsimi daha üretken olmak için kullanmak da mümkün. Parlak, doğal ışığa maruz kalmanın zihnimiz, ruh halimiz ve enerji seviyelerimiz üzerindeki etkisi araştırmalarla kanıtlanmış durumdayken, kış mevsiminde enerji bulamadığınız işlerinizi halletmenin şimdi tam sırası!

Daha üretken sen ile aranda ise tek bir adım var: Daha çok güneş görmek!

Uyku üzerine araştırma yapan Ivy Cheung ve çalışma arkadaşları yaptıkları araştırmada beyin ve vücut arasındaki senkronizasyonu sağlayan en önemli faktörün ışık olduğunun altını çiziyorlar. Güneş ışığından uzak kaldığımızda beynimize ve vücudumuza olanları düşündüğünüzde zaten gün ışığının fiziksel ve zihinsel faydalarını kavrayabilirsiniz.

Örneğin, kış mevsiminde baş gösteren dönemsel depresyon tamamen beynimizin güneş ışığı sonucu ürettiği mutluluk hormonlarını üretememesinden kaynaklanıyor. Bu dönemsel depresyonu hafif atlatan insanlarda bile spor yapmaya, sosyal atılımlarda bulunmaya ve yaratıcı düşünmeye isteksizlik gibi sorunlar gözlemleniyor. Bu yüzden yaz mevsimi, sıcağına ve tatil yapma isteğine rağmen daha üretken olmak isteyenler için büyük potansiyel taşıyan bir dönem.

Risk Alın

Gözünüze korkutucu gelen, yapmaya çekindiğiniz ne varsa, beyniniz yaz aylarında bunları daha kolay yapabilir. Özellikle birini yemeğe çıkmaya davet etmek ya da patronunuzdan zam istemek gibi sosyal konularda risk almaktan daha az çekinir bir ruh hali içinde olduğunuz günlerdesiniz. Beyniniz kış mevsiminin tam aksine çalıştığı için, dışarıda kar yağarken çekindiğiniz konuşmalar güneş ışığının etkisiyle daha kolay hale gelecek.

Pencere Kenarını Tercih Edin

Seçme şansınız varsa iş yerinde pencere kenarında bir masada oturmayı tercih edin. Aynı zamanda molalarınızda ve yemek aralarınızda dışarı çıkmayı alışkanlık haline getirin. Özellikle motivasyonun ve üretkenliğin düşüş gösterdiği öğleden sonra saatlerinde güneş ışığı almak, daha mutlu ve daha üretken bir çalışan olmanızı sağlayacak.

Spor Rutininizi Değiştirin

Kış boyunca vücudunuzu sahillere hazırlayamadıysanız, yaz mevsiminin uzun günlerinden faydalanın. Güneş ışığı ile uyanın ve ardından sabah serinliğinde yürüyüşe çıkın. İş sonrası hemen eve kapanmak yerine aynı sabah yaptığınız yürüyüş gibi akşam serinliğinden faydalanarak günün ikinci sporunu yapın. Böylece gün ışığını kullanarak beyin ve vücut senkronunuzu sağlamış olacak ve daha sağlıklı bir uyku düzeni elde etmiş olacaksınız.