Ana SayfaBizden HaberlerÜmit Leblebici, Forum İstanbul 2015’te Türkiye’de Dijital Bankacılığı Değerlendirdi, TEB’in Dijital Bankacılık ve Yenilikçilik Yaklaşımını Anlattı

Ümit Leblebici, Forum İstanbul 2015’te Türkiye’de Dijital Bankacılığı Değerlendirdi, TEB’in Dijital Bankacılık ve Yenilikçilik Yaklaşımını Anlattı

27 Nisan Pazartesi günü SwissOtel’de başlayan Forum İstanbul 2015, bugün de devam ediyor. Etkinliğin bugünkü “Dijital Dönüşüm ve Türkiye” başlıklı oturumunda panelistler arasında yer alan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, Türkiye’de dijital bankacılığı geldiği noktayı değerlendirirken, TEB’in dijital bankacılık yaklaşımı ve yenilikçi ürün geliştirme konusundaki öncü konumunu paylaştı.

2002 yılından bu yana her yıl belirli bir tema çerçevesinde düzenlenen ve artık gelenekselleşen Forum İstanbul, bu yıl da “Kritik Eşik: Açılım ve Dönüşüm Zamanı” ana başlığıyla 27 Nisan’da SwissOtel’de başladı. Yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda konuşmacının yer aldığı etkinliğin ilk gününde “G-20 ve Türkiye’nin Başkanlık Dönemi”, “Potansiyel Büyümenin Yakalanması ve Orta Gelir Tuzağı”, “Büyümenin Finansmanı” ve “Sürdürülebilir Kentleşme” konulu oturumlar gerçekleştirildi.

Forumİstanbul2015

Bugün devam etkinlikler kapsamında gerçekleşen “Dijital Dönüşüm ve Türkiye” oturumunda ise TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, Netaş, İcra Kurulu Başkanı C. Müjdat Altay, Global Catalyst Partners, Kurucu ve Başkanı Kamran Elahian, Akbank Direkt Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz ve Oracle EMEA Büyük Veri ve Bütünleşik Sistemler İş Analitiği Direktörü Dario Wiser konuşmacı olarak yer aldı.

Forumİstanbul2015

Oturumda yaptığı konuşmada Ümit Leblebici, Türkiye’de dijital bankacılığı geldiği noktayı değerlendirirken, TEB’in dijital bankacılık yaklaşımı ve yenilikçi ürün geliştirme konusundaki öncü konumu hakkında bilgi verdi. Leblebici, “Ülkemizde ve dünya genelinde bankacılık sektörü önemli bir değişim sürecinden geçiyor. Teknolojinin gelişmesi ve erişilebilir olmasıyla, hayatımızın her alanına nüfuz eden dijitalleşme, sektörde de iş yapış şekillerinde köklü değişikliklere yol açıyor. Klasik bankacılık faaliyetleri yerini yeni nesil bankacılık kanallarına bırakıyor; bankacılık dijital dünyaya taşınıyor. Türkiye dijital bankacılıkta oldukça inovatif ve öncü konumda. Biz de TEB olarak dijital bankacılığa 2000’li yılların başında giriş yaparak, bu alanda yatırım yapan ilk bankalardan biriyiz. Dijital bankacılığa stratejik önem veriyoruz. Yenilikçi ürün geliştirme konusunda da öncü bir rol üstleniyoruz. Bu kapsamda dijital bankacılık platformumuz CEPTETEB’i direkt bankacılık platformumuzun ana markası haline getirdik. Rakamlara baktığımızda ise, 2014 yılı sonunda dijital bankacılık kanallarının kullanımında önemli bir artış elde ederek müşterilerimizin yüzde 83’ünü bu kanallara taşıdığımızı söyleyebiliriz. İnternet bankacılığı kullanıcı tabanı aktif müşterilerimizin %28’ine ulaştı ve sektörde en yüksek 2. penetrasyon oranını yakaladık. Mobil bankacılık kullanıcı tabanı ise aktif müşterilerimizin %11’ine ulaştı ve mobil bankacılık penetrasyonunda sektör lideri olduk. Önümüzdeki dönemde, Türk bankacılık sektörünün kuvvetli sermaye yapısıyla büyümenin finansmanında aktif rol oynarken, toplumun ve ekonominin çağın ve rekabetin koşullarına uygun şekilde dönüşümüne de katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Forumİstanbul2015