Ana SayfaBizden HaberlerÜniversite yaşamının tam da ortasında bir staj dönemi

Üniversite yaşamının tam da ortasında bir staj dönemi

Üniversite yaşamının tam da ortasında bir staj dönemi… Harikulade geçen, müşteri odaklı çalışmanın arka perdesini görmemi sağlayan bir dönem.

TEB Müşteri İletişim Departmanı‘nda 01 Temmuz’da başlayıp aslında hiç bitmesini istemediğim bir dönemdi. İlk gün çok heyecan vericiydi. Sonuçta kurumsal bir firmada başlıyordum, kimseyi tanımıyordum nasıl davranacaklar, ne iş yapacağım, hiçbir şey bilmiyorum.

Tabii bir de kafamın içinde dönen soru işaretleri… “Ya boş boş oturursam, ya egolarını üzerimde tatmin etmeye çalışan yöneticilerim olursa, ya ekipteki çalışanlar beni hor görürse, ya hiçbir şey öğrenemezsem?” gibi sorular beynimi kemirip bitiriyordu. Bir yandan da başka başka yerlerde berbat bir staj dönemi geçiren arkadaşların deneyimleri var tabii. Ama neyse ki tam tersi oldu. Muhteşem bir deneyimdi. Kendime katabildiğim birçok şey oldu. Zaten stajın amacı da bu değil midir? Hem kendine hem çalıştığın firmaya yeni bir şeyler katabilmek.

TEB, herhangi bir bankanın ötesinde ilkelerinde dedikleri gibi müşterilerini gülümseTEBilmek adına çalışıyor. Oradaki müşteri temsilci yardımcısından tutun, yönetmeninden yöneticisine hatta stajyerine kadar herkes bunun bilincinde. İnsanların yaptığı işi sevmesi ne kadar önemli bir şey. Çok güzel koordine olmuşlar, ekip olmanın bilincindeler. “Biz bir aileyiz.” yerine “Biz bir ekibiz.” demek ve bunu uygulamak. Yaptıkları işin ekip çalışmasıyla daha da güçlü hale getirdiklerini farkındalar. Ortak hedef “Müşteri Memnuniyeti/Müşteri Deneyimi” ve ekibin tamamı ortak hedefi güçlendirmeye, daha iyi hale getirmeye çalışıyor. Ekip çalışmasının bu yönünü aslında yaşayarak deneyimlemek bir işletme öğrencisi için çok çok önemliydi.

Tecrübe edindiğim ve aslında hayatın tüm alanında bana yardımcı olacak birçok şey var tabii ki ama en önemlisi de artık bir “Müşteri” olarak, olaylara/firmalara sadece müşteri olarak değil de, iyileştirme yapmaya çalışan, müşteri memnuniyetini sağlamak için uğraşan taraftan bakmaya başladım sanırım. Ve bu bence çok önemli bir şey. İnsanız ve hep daha fazlasını istiyoruz. Hep hep hep… Bu oldu, şu da olsun. E o zaman öbürü de olsun. İnsanları memnun etmenin bu kadar zor olduğu bir yüzyılda, TEB bunu gayet güzel başarıyor. Sadece sorunları başarıyla çözmekten bahsetmiyorum aslında, müşterileriyle iletişim halindeyken, empati kurarak hep daha iyisini vermeye çalışmak.

Benimle ayrı ayrı ilgilenip, bana bir şeyler katmaya, yeni şeyler öğretmeye çalışan tüm Müşteri İletişim Departmanı çalışanları… Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Henüz 20’sindeki bu genç stajyeri de kendi çalışma arkadaşınız gibi kabul edip bu deneyimleri bana yaşattırdığınız için.

TEB ekibini tanımak ve beraber çalışmak çok keyif vericiydi.

Teşekkürler.

Eda Atik
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi (İşletme Bölümü) 3.sınıf öğrencisi