Ana Sayfaİş DünyasıGirişimÜniversiteliler, TEB ile Silikon Vadisi’ne Gidiyor

Üniversiteliler, TEB ile Silikon Vadisi’ne Gidiyor

Üç yıl önce başlayan bir proje, meyvelerini veriyor. TEB Girişim Bankacılğı’nın Let’s Up Programı, şimdi de “Let’s Up Demodayler” ile yoluna devam ediyor.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), “Girişim Bankacılığı” ile yaklaşık beş yıldır ülke genelinde girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkı sağlamak için çalışıyor. Hedef çok açık ve net: Girişimcilere, elde ettikleri finansmanla fikirlerini nasıl işe dönüştürebileceklerinden projelerini nasıl pazarlayacaklarına kadar her konuda yol gösterebilmek.

TEB bu kapsamda, ülke genelindeki girişimcilere ulaşmak ve onların yenilikçi iş fikirlerini ekonomiye kazandırmak amacıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile işbirliğine gitti. 10 ilde hayata geçirilen TİM-TEB Girişim Evleri’nde girişimcilere ofis desteği sağlanıyor; yatırımcı ve müşteri buluşmaları ile projelerini tanıtma imkanı sunuluyor.

“Let’s Up” Programı İle Teknolojinin Kalbine Yolculuk

Türkiye’nin ilk Girişim Evi konsepti ile Türkiye’ye girişimcilik vizyonunu kazandırmayı temel ilke edinen TİM-TEB Girişim Evleri, şimdi de “Let’s Up” programı kapsamında eğitim alan üniversite öğrencilerini bir kez daha teknolojinin kalbi Silikon Vadisi’ne götürmeye hazırlanıyor. Girişimci ruha sahip üniversite öğrencilerini Silikon Vadisi’ne götürmek üzere geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çalışmalara başlayan TİM-TEB Girişim Evleri, Let’s Up eğitimleri ile üniversitelerde girişimcilik, yeni ekonomi, bilgi toplumu ve gelişen girişimcilik ekosistemiyle ilgili eğitimler veriyor, farkındalık yaratıyor. Bu program kapsamında öğrencilerin, girişimci kişilik özelliklerinin geliştirilmesi, iş modeli, iş planı ve işletme yönetimi kavramlarıyla tanıştırılması ve girişimcilik denemelerinde başarılı birer girişimci olmalarının sağlanması amacıyla eğitimler ve mentorluk seansları düzenleniyor.

ABD Büyükelçiliği ve Trakya Kalkınma Ajansı sponsorluğunda düzenlenen, yıllara göre farklılık göstermekle beraber toplamda  15 üniversiteden (Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi , Akdeniz Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Konya Selçuk Üniversitesi) 1.152 öğrencinin katıldığı TEB’in Let’s Up Programı, üniversiteliler için çok önemli bir fırsat… Geleceğin girişimcileri olmak isteyen üniversite öğrencileri, kendileri için özel olarak oluşturulan bu program sayesinde girişimcilik ekosistemi hakkında bilgi alıyor, iş planı ve işletme yönetimi kavramlarıyla tanışarak fikir/proje üretme, yönetme ve ticarileştirme deneyimi kazanıyorlar. Her üniversiteden 30 girişimcinin seçildiği program, üç ay sürüyor. Programın sonunda girişimciler, modelledikleri iş fikirlerini Juri önünde sunarak Silikon Vadisi yolculuklarına ilk adımlarını atıyorlar.

Programı başarıyla tamamlayan üniversiteli girişimciler, belirli bir kontenjan dahilinde seçilerek ABD Silikon Vadisi TEB Girişim Evi Noktası‘na gönderiliyor. Program kapsamında silikon vadisinin dikkat çeken firmalarını ziyaret etme şansı yakalayan girişimciler, networklerini geliştirebilecekleri bir çok tanışma toplantısına da katılabiliyor.

“Let’s Up Demodayler” Başladı

Girişimcilik ekosisteminde yer almak, fikirlerini ekonomiye kazandırmak isteyen üniversite öğrencilerine, ABD Büyükelçiliği ile birlikte özel olarak geliştirdiği “Let’s Up” programı ile ulaşan TIM-TEB Girişim Evleri, şimdi de Silikon Vadisi’ne götüreceği nitelikli iş fikirlerini üniversitelerde düzenlenen “Let’s Up Demodayler’ ile belirliyor.

Demodaylerde, derslerinde başarılı, 10 ildeki TİM-TEB Girişim Evi’nde “Let’s Up” programı kapsamında hızlandırma eğitimlerini alan, Anadolu’nun geliştirilmeye açık, en başarılı teknolojik iş fikirleri seçilerek toplamda 16 üniversite öğrencisi, Silikon Vadisi’ne gidecek. Öğrenciler Silikon Vadisi’nde eğitim alma imkanına sahip olarak, gelecekte hayallerini gerçekleştirmek için önemli bir adım atmış olacaklar.

Demodayler; Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde “Yönetici Sohbetleri” ile birlikte gerçekleştirildi, Yeditepe Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi’nde de tamamlandı. “Yönetici Sohbetleri” ile birleştirilerek yapılacak diğer “Demodayler”, 3 Mayıs’ta Pamukkale Üniversite’sinde ve 9 Mayıs’ta Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde. Son “Demoday” ise 16 Mayıs’ta Konya Selçuk Üniversitesi’nde.

TİM-TEB Girişim Evleri’nden Silikon Vadisi’ne… Bir Girişimcinin Başarı Hikayesi

Alzheimer hastalığının erken tanısını sağlayacak bir test üzerinde çalışmak üzere girişimciliğe adım atan Genecare Teknoloji’den Aslı Semerci, TİM-TEB Girişim Evleri ile nasıl tanıştığını ve girişimcilik yolculuğunu şöyle anlattı. Semerci, biyoteknolojik olarak üretilen bazı protein ve hücrelerin üretimi ile ilgili çalışmalarına da devam ediyor.

İşte tüm üniversiteli girişimcilere ilham olacak hikayelerden biri…

TİM-TEB Girişim Evleri ile nasıl tanıştınız?

2015 yılı Mayıs ayında ODTÜ YFYİ programına yaptığım başvuru yeni girişimci olmam sebebiyle BİGG (TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişim Programı) kapsamına aktarıldı. İstanbul’da yaşamam sebebiyle, BİGG kapsamında alınması gereken eğitim ve sonrasındaki ticarileşme sürecinde yardımcı olacak bir merkezde bulunmak istedim. Bu vasıtayla Girişim Evi ile tanıştım ve hala şirket merkezim TİM-TEB Girişim Evi’nde.

TİM TEB Girişim Evleri sizlere ne gibi destekler sağladı?

Öncelikle BİGG eğitim süreci ile benim gibi akademik kökenli kişilerin şirketleşme sürecinde geçilmesi gereken aşamalara hakim olması ve bu konuda çalışmalara başlayabilmesi için uzun zaman harcadı. Ticarileşme sürecinde hala yardımcı olmakta. Bunun yanında herhangi bir soruda ulaşabileceğim ve doğru kontak noktaları sağlayan bir kurum özelinde yardımları bulunmakta.

Silikon Vadisi’ne gitmek, girişimcilik vizyonu olarak sizlere ne kattı?

Girişimlerin ve girişimcilerin gelişen teknolojiyi yönlendirmekte ve günlük hayata adaptasyonunu sağlamakta önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum. Halihazırda gelişen teknolojiyi de günlük hayattaki ürünlere uyarlayan ve maliyeti düşürerek kullanılabilir/ ulaşılabilir hale getirenler de girişimciler. Ülkemizin teknoloji geliştirme konusunda hala çok ilerlemesi gerekse de teknolojiyi takip eden ve anlayabilen büyük bir kitlesi bulunmakta. Elde edilen bilgileri işleyip ülkedeki ihtiyaçlara göre yorumlayarak ürün ortaya çıkaran bizlerin bu konuda daha kaliteli ve uygulanabilir hatta daha önce uygulanıp kara geçmiş girişimleri görmesi, yapılabilir çalışmaların değerlendirilmesinde önemli bir ara basamak oldu. Basit bir örnek vermek gerekirse, tüm bilimsel ve teknolojik gelişmelerden uzak olan ikinci el araç alım-satımı ile uğraşan bir şirketle yaptığımız bir görüşmede, toplumun ucuz ve güvenilir bir ikinci el araç şirketine duyduğu ihtiyacı işe dönüştüren bir girişimcinin fikrini işe dönüştürüp satmasını inceleme fırsatı buldum. Benzer ancak içinde bilim de içeren bir konuda çalışmalara başladım.

Silikon Vadisi ziyaretinden sonra girişimleriniz ile ilgili ne gibi aksiyonlar aldınız?

Doğrusu, Silikon Vadisi’ne gitmeden önce çalışmalarımı tamamlayıp işimle ilgili iletişim kurma ihtiyacı hissetmiyordum! Ancak girişime/ işe inanmak yanında insanları da bu işe inandırmanın ve birlikte iş yapmanın önemini anladım. Dönmemin ardından bir iş ortağı almak üzere çalıştım ve bir ortaklık denemem oldu (ne yazık ki başarısız). Bunun yanında birkaç “junior girişimci” ile çalıştım ve onlarla birlikte çalışmalar yaptım. Başarısız ortaklık denememden sonra farklı bir ortaklık stratejisi izleme kararı aldım ve benim gibi girişimcilerle çalışmalar üzerinden ortaklıklar kurmaya karar verdim, şu an bir start-up ile iş bazlı bir ortaklık kuruyoruz. Bunların yanında tek işe odaklı ya da proje bağımlı girişimlerin işlemediğini ve gerekli olduğu zaman büyük riskler alınması gerekliliğini fark ettim ve artık o riskleri alabiliyorum.

Şu anda girişimleriniz ne durumda?

Şu anda ülkede tüketimi sıklıkla gerçekleştirilen ancak üretimi olmayan (ithalat ile sağlanan) birkaç ürün ile ilgili üretim alanı kurma çalışması içindeyim. Aynı zamanda girişimciliğe başladığım işimle ilgili validasyon çalışmalarına devam ediyorum.