Ana Sayfaİş DünyasıÜretkenliği Ölçen Yapay Zeka, İş Yerinde Bir Tehdit Olabilir mi?

Üretkenliği Ölçen Yapay Zeka, İş Yerinde Bir Tehdit Olabilir mi?

Yapay zeka artık çeviriden müşteri hizmetleri botlarına pek çok alanda yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bazılarımız yapay zeka destekli robotların işlerimizi elimizden alacağını düşünürken, insan kaynakları çok daha farklı bir alanda yapay zeka kullanmaya başladı. Artık çalışan üretkenliğini takip edip inceleyen bir sistem var.

Nintex Hawkeye çalışanların üretkenliğini ölçüp yöneticilere düzenli raporlar veriyor. Şu an Hawkeye kullanan yaklaşık 7 bin şirket bulunuyor.

Nintex Hawkeye adlı süreç otomasyon sistemi, iş verenlerin ve insan kaynaklarının, çalışanların üretkenliğini ölçebilir hale geldi. Sistem işin türünü, çalışanı, rütbesini ve çalıştığı departmanı analiz etmekle kalmıyor, bir işi kimin yaptığını ve bu işin ne kadar sürede yapıldığını da inceliyor.

Hawkeye’ın şirketlere en faydalı olduğu alan ise çoğu yöneticinin genellikle atladığı ‘bu verilerin’ arasındaki bağlantı. Örneğin, bir insan kaynakları çalışanı haftada bir, diğeri iki kişiyi işe alıyorsa, kağıt üzerinde ilk çalışan daha başarılı gözükür. Fakat Hawkeye, hızlı işe alımların hızlı istifalara ya da işten çıkarılmalara sebep olabileceğinin de farkına varabiliyor. Sistem şirkete, bu boşalan pozisyonları doldurmak durumunda kalmanın üretkenliği ne derece etkilediğini söylemekle kalmıyor, bunun ardındaki sebepleri ve ‘suçlu’ları da buluyor.

Sistemin – şimdilik – eksik yönleri yok değil! Hawkeye üretkenlikteki düşüşün ardındaki insani sebepleri anlayamıyor. İzinden yeni dönmüş bir çalışanın birikmiş işleri yüzünden yavaşlamış olma ihtimalini göz önüne alamıyor. Aynı pozisyonda iki yöneticiden birinin 20, diğerinin sadece 2 elemandan sorumlu olması gibi durumlar da Hawkeye’ın göz ardı edebileceği olasılıklar…

Sistem aynı zamanda çalışanların tekrarlanan davranışlarını öğrenip otomasyona devredilebilecek görevleri de raporluyor.

Hawkeye’ın çalışanlar üzerinde sürekli izleniyormuş hissi yaratmasından daha büyük bir problem daha var. Sistem insanlar tarafından yapılan işlerdeki tekrarlanan hareketleri ve davranışları da incelediği için işverene hangi işin otomasyonla halledilebileceğine dair raporlar da veriyor.

Sistemin yaratıcılarına göre Hawkeye; yöneticileri ve çalışanları, işlerin nasıl daha iyi yapılacağına dair yönlendirme amacı taşıyor. Program, topladığı veriler doğrultusunda ‘daha iyi çalışmak adına’ öneriler de veriyor. Farklı yönlere çekilebilme potansiyeli olsa da Hawkeye’ın asıl amacı, şirketlerin ve çalışanların üretkenliğini maksimuma çıkarmak. Sizce böyle bir sistem daha iyi çalışmanıza yardımcı olur mu?