Ana SayfaBizden HaberlerUygarlığı Yarına Taşıyan İki Unsur; İcatlar ve Keşifler

Uygarlığı Yarına Taşıyan İki Unsur; İcatlar ve Keşifler

Uygarlığın yükselişinde geçmişten bugüne yapılan icatlar ve keşifler büyük rol oynar. Günümüzde uzaklar yakın oldu, hastalıkların çaresi bulundu, insan ömrü uzadı, iletişim her yönüyle gelişti, Antartika’nın keşfinden sonra son kara parçası haritalardaki yerini aldı. İnsanlık gözünü Güneş Sistemi’ne ve uzaya çevirdi.

Uygarlığa damgasını vuran icatlar bazen çağının ötesinde düşünen bilim adamlarının üstün çabalarıyla, bazen akıl almaz tesadüflerle bazense savaş dönemlerinin acımasız rekabetiyle oluşturuldu. Dünya Savaşları geride büyük yıkımlar bıraktı, fakat günümüzde insan hayatını kolaylaştıran birçok icat bu karanlık dönemlerde ortaya çıktı. İnternetin icadı, bilgi paylaşımını ve etkileşimi arttırarak uygarlığı yüceltecek icatların çıkışını hızlandırdı. Modern zamanların uygarlık düzeyini ve yaşam konforunu oluşturan birçok yeniliğin temeli ise tarih öncesi insanlarınca oluşturuldu.

Ateşin kontrolü ve kullanımı, dil ve alfabenin icadı, paranın kullanımı, resim, müzik,  ilkel silahların icadı, tekerlek, basit makineler (kaldıraç, rampa vs)… Tüm bunlar tarih öncesi devirlerde bulunarak insan uygarlığını bir üst seviyeye taşımıştır. Ağaçlarda ve mağaralarda yaşayan atalarımızı doğal afetler ve vahşi hayvanlar tehdit ediyordu. Küçük gruplar halinde birbirlerinin varlığından habersiz yaşayan insanoğlu birçok kereler yok olma noktasına yaklaştı. Buzul Çağı’nda Avrupa’nın neredeyse tamamını buzullar kaplamışken birçok yaşam türü ortadan kalktı. Zor zamanlarda insanı ayakta tutan ve geleceğe taşıyan ışıltılı kafalardan hayatın içine dökülen icatlarla oldu.

Piramitler ve diğer dev yapılar yükseldi, ejder başlı, ak yelkenli gemiler denizlere egemen olmaya başladı. Tüm kıtalara uygarlık yayıldı. Küçük kabileler halinde toplam nüfusu sadece birkaç bin ile sınırlı olan insanoğlu günümüzde 6 milyarın üzerinde dev bir nüfusa ulaşmıştır. Nüfusun artmasının yanı sıra insan ömür de  uzamıştır; gelişmiş ülkelerde ortalama insan ömrü 80 yılın üzerindedir.

Modern zamanın icatları saymakla bitmez; televizyon, radyo, matbaa, telefon, otomobil, uçak, uydular,  elektrik ve diğer modern enerji kaynaklarının kullanımı, bilgisayarlar… En önemlisi de sizinle bu yazıyı paylaşmamızı sağlayan İnternet!

İcat çıkarmak iyidir, insanlığı ileri götürür ve geleceğe taşır. “ her şey bulundu, artık daha fazla icada gerek yok” denilecek bir gün, insanlık var oldukça yaşanmayacaktır. Bir şey icat edebilmek her zaman mümkün olacaktır.

TEB olarak, Akıl Fikir Yarışması, İcat Çıkar’ı bu misyonu devam ettirmek, inovasyonun önemini vurgulamak ve fikri olanlara verilen değeri göstermek için düzenliyoruz. Yarışmamızın sloganı çok şey anlatıyor; “Fikirleriniz çöpe gitmesin!” 31 Aralık’a kadar başvuruların devam edeceği TEB Akıl Fikir Yarışması hem üniversite öğrencilerinin (yeni mezunlar dahil)  hem de mevcut TEB müşterilerinin katılımına açık ve kazananları harika ödüller bekliyor. Yarışmamızın amacı inovasyonun önemi konusunda bir bilinç oluşturmak, çıkacak projelerle inovasyonu sürdürmek ve değerler yaratmak, üniversite öğrencilerine fırsatlar sağlamak ve onları iş yaşamına hazırlamaktır.

Meriç Karakaş