Ana SayfaTeknolojiEvren - BilimUzaya Gidecek İnsanı Nasıl Bir Hazırlık Bekliyor? Richard Branson’dan Öğreniyoruz

Uzaya Gidecek İnsanı Nasıl Bir Hazırlık Bekliyor? Richard Branson’dan Öğreniyoruz

Milyarder Richard Branson uzaya turistik geziler düzenlemek için kurduğu Virgin Galactic ile kısa bir süre içinde dünyanın dışına çıkmayı planlıyor. Esquire’a verdiği röportajda Branson, projenin 12 yıldır geliştirildiğini, çok sıkı çalışıldığını ve neredeyse sona yaklaşıldığını söylüyor. Yeni yayınlanan otobiyografisinde de Virgin Galactic’le uzaya gitme macerasının hayatındaki en zorlu deneyimlerden biri olduğunu yazıyor.

Richard Branson, Virgin Galactic’in önümüzdeki yıl başlayacak uçuşlarıyla uzaya gidecek.

Üç yıl önce Virgin Galactic’in test pilotlarından Michael Alsbury’nin yaptığı küçük bir hata pilotun hayatına mal olmuştu. “Bu trajediden ders çıkararak pilotlarımızın cesaretini onurlandırmaya kararlıyız. Ancak bu şekilde, insanlığın sınırlarını zorlamak üzere, ortak bir istekle bir araya gelerek ilerleyebiliriz.” Branson bu sözleriyle trajik olayın Virgin Galactic’e nasıl ders olduğunu anlatıyor.

O günden bugüne yaklaşık 700 mühendis ve test pilotu Virgin Galactic’i bir sonraki test uçuşunu gerçekleştirmeye sadece birkaç ay kalacak pozisyona getirebildi. Otobiyografisinde uzaya gitmesinin ardındaki sebeplerin bencilce olup olmadığını da sorgulayan Branson, görevin amacını şu sözlerle açıklıyor: “Dünyaya bir kez geliyorum ve bu işi başarabilirsek çok fazla insan için fark yaratacak.”

En Önemli Hazırlık Spor Yapmak

Branson uzaya ilk etapta yapılacak yolculukların kısa olacağını ve yaklaşık üç buçuk saat süreceğini belirtiyor. “Uzaya gidiyorsunuz, büyük pencereler var, kemerinizi çözüyorsunuz ve havada süzülüp astronot oluyorsunuz.” Branson’ın uçuşu Nisan ya da Mayıs ayında gerçekleşecek. Beklerken kendini bu uzay yolculuğuna hazırlamayı da ihmal etmiyor. Milyarderin hazırlık rutini iki aşamalı: Her gün spor yapmak ve dünyada farklı yer çekimine ve yer çekimsiz ortama hazırlanmak için simülasyona girmek.

Virgin Galactic’in uçuşları Nisan ya da Mayıs ayında başlayacak.

NASA astronotları da uzaya gitmeden önce benzer bir hazırlık süreçlerinden geçiyor. İnsan vücudu uzayda yaşamaya alışkın olmadığından, düzenli spor ve farklı yer çekimine hazırlık şart. Uzaydaki bu farklı yer çekimine mikro yer çekimi deniyor ve buna maruz kaldığımızda sadece fiziksel hareketlerimizi adapte etmemiz yeterli olmuyor. Alışkın olduğu dünya yer çekiminden ayrılan kemiklerimiz ve kaslarımız küçülmeye başlıyor. Bunun önüne geçmek için de hem uzay öncesi hem de yolculuk sırasında yoğun egzersizler yapılması gerekiyor.

Uzun süre uzayda vakit geçiren astronotların uzaydayken de spor yapmaları gerekiyor. Yer çekimsiz ortamda astronotların koşu bandında nasıl koştuğunu ya da nasıl ağırlık kaldırdığını videoda görebilirsiniz.

Altmış yedi yaşındaki Branson güne tenis oynayarak başlıyor. Gün içinde bazen rüzgar sörfü yapıyor ve akşamları tekrar tenis oynayarak günlük spor rutinini aksatmıyor. Spor yapmanın hem onu uzaya hazırladığına hem de daha üretken yaptığına inanıyor. “Fit kalarak kesinlikle normalde yaptığım işlerin iki katını başarabiliyorum,” diyor.

Yer çekimsiz Ortam 

Branson sporun dışında vücudunu uzaya hazırlamak için yer çekimi farklılıklarına ve dünyadan çıkarken uzay aracının hızına da adapte olmaya çalışıyor. Branson bunu high-G alıştırması adı verilen bir aletle yapıyor. Yeterli hızda dönen bir santrifüj uzaya giderken hissedeceği yer çekimini sağlıyor. “Saatte beş bin kilometre hızla giderken vücudunuzun hissedeceklerinin benzerini yaşamış oluyorsunuz. Bunu önceden yapmak önemli çünkü gerçekten uzaya gittiğinizde arkanıza yaslanıp bu deneyimin tadını çıkarabileceksiniz,” diyor Branson.

Uzaya gitmek için böyle bir hazırlık yapmak kulağa nasıl geliyor? Ne gerekiyorsa yapar bir kere de olsa uzaya giderim diyenlerden misiniz, yoksa tam tersini düşünenlerden mi?