Ana SayfaTeknolojiTeknolojik TasarımUzayda Eviniz Hazır: Bina İnşa Edebilen Üç Boyutlu Yazıcılar Geliyor

Uzayda Eviniz Hazır: Bina İnşa Edebilen Üç Boyutlu Yazıcılar Geliyor

MIT, köpük gibi kolay malzemelerden, bütün bir bina oluşturabilen üç boyutlu bir robot üzerine çalışıyor. Robotların diğer gezegenlere gönderilip kendi başına hareket edebilecek gelişmişlikte olması planlanıyor.

 

Massachusetts Institute of Technology (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) mühendislerinin üzerinde çalıştığı üç boyutlu yazıcı çalışma masanıza koyacağınız türden değil. Uzun kolları ile bu yazıcı, geleceğin inşaat aletlerinden biri olacak. Projenin ilk ürünü yeteneklerini sergilemek üzere… Bir robot tarafından inşa edilmiş en büyük binayı sadece 13 saat gibi kısa bir sürede tamamladı. Geçtiğimiz haftalarda Science Robotics dergisinde yayınlanan makalede, robotun henüz geliştirilme aşamasında olduğu, fakat tamamlandığında inşaat maliyetlerini azaltıp işçi güvenliğini artıracağı belirtildi. Hatta günü geldiğinde bu yetenekli robotlar, uzayı kolonileştirmek adına gezegenlere gönderilebilir ve insanlar yerleşmeden önce evler inşa edebilir hale gelecek.

Bu iş için ideal robotu tasarlamak üzere, proje geliştiricileri pek çok kriter belirledi. Robotun buz ya da kum gibi inşaat alanında kolayca bulunabilecek materyaller kullanabiliyor olması önemli bir etken. Böylece robot, ulaşılması güç alanlarda, hatta Mars gibi diğer gezegenlerde bile insan yardımı olmadan çalışabilecek. Aynı zamanda ağır materyalleri kaldırıp, uzak mesafelere taşıyabilecek ve küçük, detaylı işlerin de altından kalkabilecek. Digital Construction Platform (Dijital İnşaat Platformu) adı verilen bu robot, bir palet üzerinde çalışan hidrolik, büyük bir koldan ibaret. Kolun ucunda ise detaylı işler üzerinde çalışabilen bir el var. Bu ele, bir kovadan tutun da köpük ya da çimento püskürtebilen uçlar takılabiliyor.

Köpükle İlk Deneme

İlk denemelerini boş bir arazide gerçekleştiren MIT ekibi başarılı bir sonuç elde etti. Robot, boyu dört metreye yakın, genişliği ise 15 metreden fazla, Eskimo evlerine benzer, köpükten bir bina inşa etti. Robot köpük yerine çimento gibi malzemeler de kullanabiliyor.

Dijital İnşaat Platformu köpükten binayı 13 saatte inşa edebiliyor.

Dijital İnşaat Platformu’nun daha kat edecek çok yolu var. Robotun değişken hava koşullarında çalışabiliyor olması, farklı bir gezegende olduğunun bilincinde olup buna uygun davranması gerekecek. Bu da robotun yakınlık sensörü gibi pek çok ekipmanla donanması anlamına geliyor. Fakat robot bu haliyle bile NASA, ABD Ordusu ve Google gibi devlerin dikkati çekmeyi başarmış.

Projenin arkasındaki MIT mühendisleri, bu üç boyutlu yazıcı robotun inşaat işlerinin daha otomatik hale getirilmesi, maliyetlerin azaltılması, işçilere daha güvenli bir çalışma ortamı sunması ve çalışma sürelerinin tahmin edilebilir hale gelmesi için uğraşıyorlar. Henüz sektöre girmesi için erken fakat oldukça büyük bir gelişme. Özellikle uzayda kullanılabilecek hale geldiğinde, evlerimiz biz daha gezegenlere varmadan hazır, bizi bekliyor olacak.