Ana SayfaTeknolojiTeknolojik TasarımUzaydan Sarkacak Analemma Kulesi’nden Denizler Altındaki Şehir Okyanus Spirali’ne… Geleceğin Mühendislik Harikaları

Uzaydan Sarkacak Analemma Kulesi’nden Denizler Altındaki Şehir Okyanus Spirali’ne… Geleceğin Mühendislik Harikaları

Yeryüzüyle temas etmediği için depremlerden etkilenmeyecek ve fırtınalara karşı dayanıklı olacak bir ev ya da ofis… Doğal afetlerden etkilenmemesi tabii ki büyük avantaj ama yeryüzüyle nasıl temas etmeyecek? “Uzayda yaşamdan söz ediyorsanız, bizim ömrümüz yetmez” dediğinizi duyar gibiyiz ama uzaydan söz etmiyoruz. Bu öyle bir gökdelen ki sadece temeli uzayda!

Göklerden New York semalarına sarkacak Analemma Tower-Analemma Kulesi, şimdiden en çok konuşulan yapılardan biri. ABD New York merkezli Clouds Architecture Office adlı mimarlık bürosunun projesi. Analemma, yörüngedeki bir asteroitten yeryüzüne sarkan kablonun çevresinde, prefabrik katlar halinde inşa edilecek. Ana bina en az 600 km; asansör yüksekliği ise 36 bin km olacak. Yani Dubai’daki Burj Khalifa

gibi yerden yükselen değil de uzaydaki asteroitten aşağı sarkan bir yapı… Çılgınca değil mi!

Bir Gökdeleni Taşıyacak Kadar Kalın Kablo 

Yalnız binlerce kilometre uzunluğunda asansör kablosu yapmak, hatta gökdeleni taşıyacak kadar kalın bir kablo mümkün değil (şimdilik)… Günümüzde 30 cm uzunluğunda karbon nanotüp yapılabiliyor, seri üretim ‘henüz’ hayal aşamasında. Sanıyoruz, teknolojik gelişmeler için artık “Mümkün değil” sözünü kimse ağzına almıyor çünkü hayal sınırlarını zorlayan her şey çok kısa bir zaman aralığında hayata geçiyor.

Diyelim ki uzaydan gökdeleni sarkıttınız, nasıl yaşanacak bu binada? Su, enerji nasıl halledilecek?

Mühendislerin onun için de çözüm önerileri var: Atmosferdeki bulutlardan su elde edilecek. Star Wars serisinde olduğu gibi havadan rutubeti çekip -yoğuşturup- suya dönüştürecek bir sistem kurulacak. Gökdelenin enerji ihtiyacı için de güneş enerjisi devreye girecek.

Gökdelende yaşam başlayınca en alt kata inen asansörden helikopter aracılığıyla ya da yolcu taşıyan drone’lar ile yeryüzüne ayak basılacak. Paraşütle atlamak isteyenler de olabilir, onda da bir problem yok!

 

Dubai, Mimari İnovasyonda İddialı 

Geleceğin yapıları ve kentleri söz konusu olduğunda Dubai’nin hatırı sayılır bir ünü olduğu kesin. The Tower-Kule adlı gökdelen de dünyanın yeni ‘en yüksek binası’ olmaya aday. 2020 yılında tamamlanması planlanan yapı, Burj Khalifa’dan 100 metre daha yüksek. İçerisinde dikey bahçeler, restoranlar, 360 derece gözlem alanı ve butik otellerin olacağı söyleniyor.

Ayrıca 3D yazıcılarla üretilen binaları da ilk kez Dubai’de görebiliriz, zira geçen yıl Dubai’de dünyanın ilk 3D yazıcılarla üretilmiş ofisinin tanıtımı yapılmıştı. Sadece 17 günde inşa edilen binanın yapım aşamasında çok az sayıda elektrikçi ve sanatçı çalışmıştı.

Yüzen Ada Şehirler

Artisanopolis adlı yüzen şehirler prototipi, Seasteading Enstitüsü Mimari Tasarım Yarışması için Roark 3D ve Fortgalt ekipleri tarafından tasarlanan bir diğer önemli proje. Yüzen ada şehir şeklinde tasarlanan Artisanopolis, güneş ve hidroelektrik enerjisi kullanacak. Tuzdan arındırma tesisi, ada için güvenli içme suyu elde edilmesini sağlayacak. Bu yüzen kentin zarar görmesini önlemek için adanın çevresi tamamen bir dalga kırıcı ile kuşatılacak.

Seasteading Enstitüsü, kısa bir süre önce Fransız Polinezya Hükümeti ile okyanus alanına inşaat başlatmak için mutabakat anlaşması imzaladı. İnşaatın 2019’da start alması hedefleniyor.

Bu kent, özerk mi olacak yoksa kentin sınırları içinde Fransız Polinezyası’nın kanunları mı geçerli olacak? Sanırız önümüzdeki günlerde bu konudaki tartışmalara da tanık olacağız.

Artisanopolis hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız:

Japon Hükümetinin de Desteklediği ‘Su Altı Kenti Ocean Spiral’

Doğal afetlerden en çok zarar gören ülkelerin başında Japonya geliyor. Farklı yüzölçümlerine sahip birçok adadan oluşan Japonya, ne yazık ki deprem ve tsunami felaketleriyle çoğu zaman manşetlerden düşmüyor. Küresel ısınma nedeniyle yükselen deniz seviyesinin adaları da yutacağı öngörülerden biri. Shimizu Corporation adlı bir şirket ise tüm bu doğal afetlere karşı yeni bir projeyi tanıttı: Ocean Spiral-Okyanus Spirali.

‘Su altı kenti’, üç tabakadan oluşacak ve üst katmanında yaklaşık beş bin kişi yaşayacak. İkinci katmanda bilimsel araştırmalar yapılacak, en alt katmanda ise deniz yatağından enerji elde edilecek. 25 milyar dolarlık bu büyük projenin maddi destekçileri arasında birkaç özel şirket, Tokyo Üniversitesi ve Japon hükümeti yer alıyor.

Ocean Spiral hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.