Ana SayfaBizden HaberlerVarol Civil’in 2011 Değerlendirmesi ve 2012 Mesajı

Varol Civil’in 2011 Değerlendirmesi ve 2012 Mesajı

Geride bıraktığımız 2011 yılı, Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) köklü geçmişinde ‘yeni bir milat’a imza attığımız bir yıl olarak tarihe geçti. Bankamız için büyük önem taşıyan ve Türk bankacılık sektörü için de örnek oluşturan çok önemli bir birleşme operasyonunu başarıyla tamamladık. Bu sayede, bankamızın 85’inci kuruluş yıldönümünü kutlayacağımız 2012 yılına çok daha güçlü bir banka olarak girdik.

2012 yılının da bankamız için anlamı büyük. Cumhuriyetimizin kuruluşunun hemen ardından 4 yıl sonra yani 1927 yılında Kocaeli’nde yerel bir banka olarak temelleri atılan Türk Ekonomi Bankası (TEB) bugün 85’inci yılında binlerce çalışanı ile koca bir aile, erişim gücü ve inovatif yaklaşımı ile ülke sınırlarını aşan büyük bir finans kuruluşu haline gelmiştir.

Bu ölçeğe ulaşılmasında, 2011 yılında hayata geçirilen birleşme operasyonunun önemi büyük. Büyüme odaklı faaliyetlerimizi ödün vermeksizin başardığımız birleşme sonrasında bankamızın gücüne güç kattık. Özellikle yılın ikinci çeyreğinden itibaren hızlı bir büyüme ivmesi yakaladık. 2011 yılı sonu itibari ile TEB’in toplam kredileri sektöre paralel olarak %28 oranında arttı. Müşteri mevduatı ise sektör ortalamasının çok üzerinde, %31 oranında artış gösterdi. TEB’in toplam net karı birleşmenin maliyetlerinin mali tablolara en fazla yansıdığı yıl olmasına rağmen 2011 yılında 207 milyon TL’ye ulaştı.

Bu büyümede, yılboyunca müşterilerimizin ihtiyacına uygun olarak sunduğumuz yeni ürünlerimizin önemli katkısı oldu. Özellikle Marifetli Hesap, Damla Altın Hesabı, Yıldız-Pro, Pratik Kredi ve yeni sigorta ürünleri gibi pek çok yeni ürün ve servis ile pazardaki rekabet gücümüzü artırdık.

Özel bankacılıkta Türkiye’nin en köklü bankası olarak yeni müşterilerimiz ile büyümemizi sürdürüyoruz. Bundan 22 yıl önce Türkiye’de ilk kez TEB olarak başlattığımız Özel Bankacılık hizmetlerine yeni bir boyut kazandırdık. TEB Özel Bankacılık’a ‘Özel bir gelecek için yeni bakış açıları’ kazandırdık. Bu şekilde kişiye özel danışmanlık alanlarımızı zenginleştirdik.

2011 yılında da KOBİ’lerin ‘danışmanı’ olma hedefiyle çalışmalarımıza devam ettik. KOBİ Danışmanlarımız ile 800 KOBİ’mize ücretsiz bire bir danışmanlık hizmeti vererek büyümelerine katkı sağladık. TEB KOBİ Akademi ile il il gezmeye devam ettik, global rekabette ihtiyaç duydukları bilgileri KOBİ’lerimize ulaştırdık. İnternet üzerinden de TEB KOBİ TV ile 2011 yılında 4,5 milyon izleyiciye hitap ettik.

Ülkemizin büyümesi ve refah düzeyinin artmasına istihdam desteğiyle katkıda bulunmak üzere, ‘KOBİ İstihdam Paketi’ni çıkarttık, KOBİ’lere faiz puan indirimi ve nitelikli personel istihdamı gibi ayrıcalıklar sağladık.

Kurumsal Yatırım Bankacılığı’nın bünyemize entegre olmasıyla da 2011 yılında ürün çeşitliliğimiz artırdık. Nakit Yönetimi alanında da fark yaratan yatırımlarımız oldu. Bu alandaki tecrübemizi mobil ortama taşıdık ve şirketlere yönelik elektronik bankacılık hizmetlerimize “Mobil Bankacılık Hizmetleri”ni ekledik. Mobil dünyadaki gelişmelere paralel olarak sunduğumuz  tahsilat ve ödeme sistemlerine yönelik ürün yelpazemize, dünyada bir ilk olan ‘MobilTEB’i dahil ettik. Hala Türkiye’de mobil alanda Nakit Yönetimi servisleri sunan tek bankayız.

Bugüne kadar yenilikçi ve yaratıcı olmanın teşvik edildiği bir çalışma ortamının yaratılmasıyla başlayan inovasyon yolculuğumuz, 2011 yılında da başarılarla ve ödüllerle devam etti.

Mükemmel kullanıcı deneyimini hedefleyen web sitelerimiz ve TEB Pratik İnternet Şubemizle; Altın Örümcek, Web Awards ve Interactive Media Awards’ın da aralarında bulunduğu ulusal ve uluslararası yarışmalardan toplam 13 ödüle layık görülmekten dolayı mutluyuz.

Bütün bu ödüller ve neticeler başarılarımızın tesadüf olmadığının güzel birer kanıtı…

Yeni ürünler, kampanyalar, projelerle geride kalan 2011’de dünya çapında önemli bir spor etkinliğine adımızı vererek  destek olduk. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Türkiye Tenis Federasyonu’nun değerli çabalarıyla İstanbul’da düzenlenen dünyanın en önemli tenis turnuvalarından WTA Championships’e bankamızın adını verdik.

TEB BNP Paribas WTA Championships adı ile gerçekleştirilen turnuvada tenis dünyasının en iyi 8 kadın raketi şampiyonluk için İstanbul’da mücadele etti. Dünya genelinde yaklaşık 800 milyon kişinin ekranlardan, 70 bin kişinin de stadtan izlediği etkinlik ile TEB markasını ülke sınırları dışında da tanıtma fırsatı yakaladık. Organizasyon başarısından dolayı tenis otoriteleri ve tenisseverler tarafından tam puan alan bu prestjli spor olayına desteğimizden ötürü WTA tarafından bir de Billie Jean King Ödülü’ne layık görüldük.

İki yıl daha İstanbul’da tenis severlerle buluşacak olan turnuvanın, ülkemizde birçok profesyonel tenisçisinin yetişmesi için de önemli bir motivasyon kaynağı olacağına inanıyorum.

Birleşme operasyonun yoğunluğu, büyüme ve ödüllerle taçlandırılmış bir yılın ardından TEB, 85’inci kuruluş yıldönümü olan 2012 yılına çok daha güçlü bir banka olarak giriyor. Dün olduğu gibi bugün de tüm iş kollarımız ile fark yaratan ürün ve hizmetlerimizle müşterilerimizin hayallerini gerçekleştirmesine ortak olmayı sürdüreceğiz. Bunu gerçekleştirmek yolunda en büyük gücümüzü, iyi yetişmiş, konusunda uzman, müşteri deneyimine odaklanmış çalışma arkadaşlarımızdan alıyoruz. Büyük TEB Ailesi’nin birbirine olan inancı, inovasyon ruhu, güçlü kurum kültürü ışığında; hem şubelerimizde, hem çağrı merkezimizde hizmet kalitemizi sürekli iyileştirmek, mükemmeli aramak, her zamanki gibi birincil önceliğimiz olacak.

Türkiye’nin ekonomi bankası olarak, 85 yıldır olduğu gibi yine birincil önceliğimiz ülkemiz ve tüm paydaşlarımız için fark yaratmak için çalışmak olacaktır.

Saygılarımla,

Varol Civil