Ana SayfaBizden HaberlerVenus Williams 10 Yıl Aradan Sonra Tekrar TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ta

Venus Williams 10 Yıl Aradan Sonra Tekrar TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ta

Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) isim sponsorluğunda 20-26 Temmuz tarihleri arasında Garanti Koza Arena’da düzenlenecek olan TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ın tanıtım toplantısı dünyaca ünlü raket Venus Williams’ın da katılımıyla gerçekleştirildi. Turnuvanın 10 yıl önce düzenlendiği ilk yılında Boğaziçi Köprüsü üzerinde yaptığı gösteri maçıyla büyük ilgi gören ve turnuvada şampiyonluk kupasını kaldıran Williams, TEB BNP Paribas İstanbul Cup için tekrar İstanbul’da.

TEB BNP Paribas Istanbul Cup Basın Toplantısı -1

Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) isim sponsorluğunda, Türkiye Tenis Federasyonu’nun (TTF) katkılarıyla Garanti Koza Arena’da 26 Temmuz Pazar gününe kadar sürecek olan TEB BNP Paribas İstanbul Cup heyecanı başladı. Bugüne kadar ev sahipliği yaptığı uluslararası tenis organizasyonlarının başarısıyla dünyanın önemli tenis şehirlerinden biri olarak kabul edilen İstanbul, bir kez daha kadın tenisinin yıldızlarını ağırlıyor. Dünya çapında 32 kadın tenisçinin raket sallayacağı TEB BNP Paribas İstanbul Cup’a 10 yıl önce İstanbul’a gelerek turnuvanın ilk şampiyonu olan Venus Williams da katılıyor. Kariyerinde 7’si Grand Slam olmak üzere toplam 46 şampiyonluğu bulunan Williams, Jankovic, Cibulkova, Pennetta gibi güçlü rakipleriyle mücadele edecek. Dünyanın en iyi kadın raketlerinin şampiyonluk icin yarışacağı TEB BNP Paribas İstanbul Cup ile Türkiye, yine dünya gündemine tenisle girecek.

Yılın en büyük kadın tenis turnuvası

İstanbul, erkek tenisinin en iyilerini ağırladığı TEB BNP Paribas İstanbul Open’dan sonra şimdi de yılın en büyük kadın tenis turnuvası TEB BNP Paribas İstanbul Cup’a ev sahipliği yapıyor. Turnuva ile ilgili ayrıntılar, TTF Başkanı Cengiz Durmuş, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, Garanti Koza Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Erginer ve dünyaca ünlü raket Venus Williams’ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda paylaşıldı.

Ümit Leblebici: “Turnuvaya ismimizi vermekten gurur duyuyoruz”

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici toplantıda yaptığı konuşmada; “TEB olarak, stratejik ortağımız BNP Paribas’ın tenis alanındaki 42 yıllık bilgi birikimi ve deneyiminden de yararlanarak 5 yıldır ülkemizde tenise destek veriyoruz. Bu kapsamda, ilk olarak 2011’de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TTF’nin ülkemize kazandırdığı dünyanın en prestijli kadın tenis turnuvalarından WTA Championships’e adımızı verdik. Üç yıl boyunca TEB BNP Paribas WTA Championships’te elde ettiğimiz deneyimi geçtiğimiz yıl Garanti Koza işbirliğiyle TEB BNP Paribas İstanbul Cup’a taşıdık. Bu yıl ise, TTF ve Garanti Koza işbirliğiyle ATP çatısı altındaki erkek tenisinin ilk kez ülkemizde düzenlenmesini sağladık. Şimdi de, bu yılın kadın tenisindeki en büyük organizasyonu TEB BNP Paribas İstanbul Cup ile tenisi yine ülke gündemine taşımaya ve sporseverlere tenis şöleni yaşatmaya hazırlanıyoruz. Tenisin ülkemizde en sevilen sporlar arasına girmesine ve popüler bir branş haline gelmesine katkıda bulunan TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ı geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da bankamızın isim sponsorluğunda düzenlemekten gurur ve mutluluk duyuyoruz” dedi.
Turnuva boyunca bir yandan karşılaşmalar sürerken, bir yandan da gerek turnuva alanında gerekse İstanbul’un farklı bölgelerinde Sokak Tenisi aktiviteleri düzenleyerek tenisseverlerin keyifli zaman geçirmelerini sağlayacaklarını ifade eden Leblebici, “Ana sponsoru olduğumuz TTF ile birlikte başlattığımız bir sosyal sorumluluk projesi olan Sokak Tenisi ile tenisi sadece televizyondan izlenen bir spor olmaktan çıkararak halka daha yakın bir spor haline getirmeyi amaçlıyoruz. Federasyonun da büyük desteğiyle, üç yıldır ülkemizin tüm illerinde Sokak Tenisi etkinliği düzenledik, birçok kişinin ilk kez eline raket alarak tenis oynamanın zevkine varmasını sağladık. Herkesi hem turnuvaya hem de düzenleyeceğimiz etkinliklere davet ediyoruz” dedi.

TEB BNP Paribas Istanbul Cup Basın Toplantısı-2

Cengiz Durmuş: “TEB BNP Paribas İstanbul Cup, övgüyü hak eden bir organizasyondur”

TTF Başkanı Cengiz Durmuş konuşmasında şunları söyledi. “İlki 2005’te gerçekleştirilen organizasyon, WTA Turu’nda yer alan seçkin buluşmalardan biri olmayı sürdürerek elit isimlerin mücadelesine sahne oldu. 10 yıl önce başlayan bu girişim sayesinde Türkiye, organizasyon becerisiyle aldığı birçok turnuvayı başarıyla düzenlerken tenis ülkesi olmayı başardı; üç yıl üst üste WTA Sezon Sonu Şampiyonası’na imza atarak dünyanın en önemli tenis merkezlerinden biri haline geldi. Tüm bu üst düzey etkinliklerin yanı sıra her yıl düzenlediğimiz irili ufaklı 100’ü aşkın turnuva, Türkiye’nin tenise ne kadar tutkuyla bağlı olduğunun göstergesi olarak takdir topladı. Bu bağlamda TEB BNP Paribas İstanbul Cup, ülkemizde tenisin gelişimine katkı sağlaması adına övgüyü hak eden bir organizasyon olmayı başardı”.

Coşkun Erginer: “Heyecanımız çok büyük”

Garanti Koza Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Erginer ise; “Türkiye profesyonel tenis ile 2005 yılında tanışmıştı. İlk olarak 10 yıl önce düzenlenen WTA turnuvası İstanbul Cup’ta Venus Williams’ı ağırlamıştık. Williams o turnuvada elde ettiği şampiyonluğun yanı sıra Boğaziçi Köprüsü’nde İpek Şenoğlu ile yaptığı gösteri maçıyla da hafızalarımızda yer etmişti. Williams’ın tekrar turnuvaya katılmasıyla bir nostalji yaşıyoruz, kendisini tekrar aramızda görmekten dolayı çok mutluyuz” dedi.

“10 yıl önce turnuvaya sponsor bile bulmakta zorluk yaşarken, bugün büyük firmaların ana ve yardımcı sponsor olmalarıyla her geçen gün daha da güçlenerek yolumuza devam ediyoruz” diye konuşan Erginer, “Bu vesileyle 2005 yılından bu yana sponsorumuz olan bütün firmalara ve özellikle çok iyi uyum sağladığımız değerli isim sponsorumuz TEB’e teşekkür ederiz” dedi.

Venus Williams: “10 yıl sonra tekrar İstanbul’da olmak harika”

Williams ise konuşmasında, “İstanbul çok güzel bir şehir. Tekrar burada olmak harika bir duygu. 10 yıl önce yaşadığım heyecanı şu an tekrar yaşıyorum. Şimdi yine burdayım ve yine çok heyecanlıyım, korta çıkmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Rekabet dolu ve çok güzel bir turnuva olacağına inanıyorum” dedi. Türkiye’de tenisin giderek yükseldiğini gördüğünü ifade eden Williams, bu tür uluslararası turnuvaların tenisin popülerleşmesine önemli ölçüde katkı yaptığını dile getirdi.

Venus Williams Hakkında:
Venus Williams, 1980 yılında ABD’de doğmuştur. 7’si Grand Slam olmak üzere (2 Wimbledon, 2 Amerika Açık) toplam 46 şampiyonluğu bulunmaktadır. Sidney 2000 Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanmıştır. Oyuncunun bugüne kadar kazandığı toplam ödül 30 milyon dolar civarındadır. Florida’da yaşayan oyuncunun boyu 1,85 cm, kilosu ise 72,5 kg’dır.