Ana SayfaBizden HaberlerVirtual Reality (Sanal Gerçeklik) teknolojileri artık her yerde!

Virtual Reality (Sanal Gerçeklik) teknolojileri artık her yerde!

Üç boyutlu görüntü teknolojilerden biri olan Sanal Gerçeklik (Virtual Reality-VR) yalnızca video oyunları sektöründe değil, eğitim, sağlık, eğlence, iletişim, emlak gibi birçok alanda karşımıza çıkacak. Dünyanın dört bir yanına seyahat edebilecek, daha inşaat aşamasındaki bir evin son halini görüp gezebilecek, bir rock konserini en ön sıradan izleyebileceksiniz; hem de evinizden ya da ofisinizden çıkmadan!

1

Sanal Gerçeklik gözlüğünüzü takın, işte o andan itibaren tamamen başka bir boyuttasınız… Belki U2 konserini en ön sıradan izliyorsunuz ya da takımınızı öyle 50 bin kişilik bir stadyumda değil, 500 bin kişilik bir taraftar korosuyla destekliyorsunuz, Bodrum’da satın almak istediğiniz bir evi İstanbul’daki evinizden çıkmadan dolaşıyorsunuz, hatta ünlü bir cerrahın yaptığı ameliyatta onun yanı başındasınız!
Artık klişe bir söz gibi gelecek ama bunlar bir bilimkurgu filminden kesitler değil. Video oyunları sektörünün başını döndüren VR (Virtual Reality- Sanal Gerçeklik), pek çok alanda hayatımıza sızdı bile… Üstelik daha da yaygınlaşacağı öngörülüyor.

2

3

OYUNA FACEBOOK GİRİNCE İŞLER DEĞİŞTİ

Yarış, 2012’de Oculus Rift ile başladı ama 2014 yılında Facebook Oculus Rift’i satın alınca işler değişti. Facebook’un oyuna girmesi ile milyar dolarlık yatırımları da duymaya başladık. Ve işte yıl 2016… Facebook destekli Oculus Rift sanal gerçeklik başlığını, HTC Vice izledi. Şimdi ise Sony’nin Playstation VR’ı heyecanla bekleniyor. Bu arada Microsoft da boş durmuyor tabii! Arttırılmış gerçeklik gözlüğü Hololens, gerçek dünyanın üzerine sanal görüntüler yerleştiriyor. Henüz piyasada yok.
Bu teknoloji harikalarının hesaplı versiyonları da var: Samsung Gear VR, Google Cardboard uygulamaları gibi.
Gelelim bu ‘gözlük’ün hayatımızın hangi alanlarına nüfus edeceğine… Video oyun endüstrisi zaten aldı başını gidiyor ama biz sanal gerçekliği artık emlak, eğitim, eğlence, sağlık, seyahat, iletişim gibi pek çok alanda deneyimleyeceğiz.
Tıp öğrencileri, bir profesörün ameliyatını ‘canlı canlı’ izleyebilecekler mesela…İzlemekle kalmayacak, ameliyathanede olacaklar! Doktorlar gerçek hayatta yapamadıkları uygulamaları sanal gerçeklikle test edebilecek. Sağlık sektöründeki sanal gerçeklik uygulamaları şimdiden çok heyecan verici!
Öte yandan bir ev satın almayı düşünüyorsunuz diyelim. Dünyanın bir ucunda bile olsa sanal gerçeklik sayesinde ‘gelecek’teki evinizi gezebileceksiniz. Sanal gerçeklik başlığıyla uyumlu sanal gerçeklik turları düzenliyor emlak şirketleri…

4

EVET ÇOCUKLAR! GÜNEŞ SİSTEMİNİN İÇİNDEYİZ

VR, eğitim için de büyük bir kapı açacak gibi görünüyor. Çocukluğumuzda güneş sistemini bir maket sayesinde görebiliyorken şimdi öğrenciler gezegenlerin arasında olabilecek! Tıp, coğrafya, biyoloji, tarih, astronomi öğrencilerinin sanal gerçeklik ortamındaki dersleri, şüphesiz çok eğlenceli ve öğretici geçecek.
Ya fobiler? Örümcek fobiniz var ve bu fobiyi sanal gerçeklik sayesinde atlatabileceksiniz! Sanal gerçeklik teknolojisinin terapi amaçlı kullanılabildiği uygulamalar şimdiden büyük ilgi görüyor. Irak ve Afganistan’dan ABD’ye dönen askerlerin savaş travmasını atlatmaları için geliştirilen Virtual Iraq uygulaması, en iyi örneklerden biri.
Sosyal ağların babası Facebook, sanal gerçeklik uygulamalarının sosyal ağları da dönüştürebileceğinin sinyallerini veriyor. Facebook’un Video Surround 360 adlı 360 derece kayıt yapan kamerası geçen Nisan ayında tanıtıldı. Bu yatırımı, başka yatırımların da takip edeceğini tahmin etmek hiç de zor değil.

5

Müzeleri, sanat galerilerini, dünyanın gizli kalmış yerlerini sanal gerçeklik sayesinde deneyimlemeye başladık. Daha etkileyici uygulamalar da kapıda. Vincent Van Gogh tablosunun içinde olduğunuzu hayal edin, yok hayal etmeyin, zaten oradasınız! Night Cafe adlı uygulama bunu mümkün kılıyor. Nefes kesici, öyle değil mi?
Sanal gerçeklik-Virtual Reality (VR), sosyal toplum kuruluşları için de yeni bağış kapıları açabilir. Örneğin, İngiltere’de kanserle mücadele derneklerinin bu teknolojiden yararlandığı biliniyor. UNICEF’in de aynı şekilde… Sanal gerçeklik, yardıma muhtaç kişilerle empati kurulmasını kolaylaştırabilir mi? Öyle görünüyor ki STK’lar da teknoloji sayesinde daha iyi işler yapabilecek, daha çok kişiye ulaşacaklar.