Ana SayfaYaşamSeyahatVizesiz Ülke Araştırmalarına Son! Biz Hepsini Sizin İçin Derledik

Vizesiz Ülke Araştırmalarına Son! Biz Hepsini Sizin İçin Derledik

Gezgin ruhlular yeni ülkeler keşfetmek ve dinlenmek için resmî tatillerden faydalanıyor. Özellikle hafta sonları ile birleşen bayramlarla dokuz güne çıkan tatiller, uzak ülkelere yolculuklar planlamak için ideal hale geliyor.

Bu yıl pek çok resmî tatil hafta sonuna denk gelse de yıllık izniniz dışında planlayabileceğiniz kısa ve uzun dört alternatif var. Tatillerinizi planlayabileceğiniz 2018 resmî tatillerini ve vizesiz gidilebileceğiniz ülkelere yakından bakalım.

Resmî Tatiller

Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı bu yıl 15 Haziran Cuma günü başlıyor. Nispeten kısa olan bu tatil uzun bir hafta sonu olarak Sırbistan veya Arnavutluk gibi yakın ülkelere yapılacak tatillerle değerlendirilebilir.

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı’nın arife günü 20 Ağustos Pazartesi günü. 21 Ağustos Salı’dan aynı hafta cuma gününe kadar resmî tatil. Tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi hafta sonları ile birleşen dokuz günlük bir tatil bizi bekliyor gibi görünüyor. Uzak mesafelere dolu dolu planlar yapmak için ideal.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Bir başka resmî tatil olan 30 Ağustos bu yıl perşembe gününe denk geliyor. İzin günlerinizden kullanarak 30 Ağustos’u hafta sonu ile birleştirip dört günlük bir tatil düşünebilirsiniz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Bu yıl 29 Ekim Pazartesi günü. Hafta sonu ile birlikte üç günlük bir tatil gibi planlanabilir. Kuzey yarımkürede güneşin son demlerinin tadını çıkarabilir veya daha önce gitmediğiniz bir ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.

Gelelim Türkiye pasaportu sahiplerinin vize almadan ziyaret edebileceği ülkelerden seçtiğimiz önerilere.

Vizesiz Gidilen Ülkeler

Avrupa’ya Doğru

Belgrad, Sırbistan

Henüz Avrupa Birliği Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olmasak da Avrupa’da vizesiz gidebildiğimiz ülkeler var. Bunlardan biri başkenti Belgrad ile öne çıkan Sırbistan. Belgrad’a İstanbul’dan uçakla iki saatten az bir sürede ulaşılabiliyor. Çok büyük bir şehir olmadığı için bir hafta sonunda kolayca gezilebiliyor.

Saranda, Arnavutluk

Vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri arasında bir başka nokta da Arnavutluk. Dağları, plajları, köklü kültürü ve zengin mutfağı ile Arnavutluk keşfedilmeye değer bir ülke. Dajti Dağı ile çevrili başkent Tiran ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bölge ve yapılarıyla Berat ülkenin kültürünü ve tarihini merak edenler için, plajlarıyla ve antik şehirleriyle Saranda ise deniz kenarında bir tatil arayanlar için ideal.

Kiev, Ukrayna

Ukrayna, vize almadan ziyaret edebileceğiniz bir başka Avrupa ülkesi. Başkent Kiev, ülkenin batısındaki Lviv ve güneyde deniz kıyısındaki Odesa Ukrayna’nın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında. Ukrayna’yı ziyaret edebileceğiniz en ideal zamanlardan biri yaz mevsimi. Ülke soğuk olsa da insanları oldukça sıcak kanlı. Ülke misafirlerini altın kubbeli kiliseleri, Sovyetler Birliği zamanının etkileri ve canlı bir gece hayatı ile karşılıyor.

Uzakdoğu’ya Yolculuk

Seul, Güney Kore

Avrupa’yı gezdik, bize farklı bir şeyler lazım diyorsanız rotanızı Uzakdoğu’ya çevirebilirsiniz. Beş bin yıllık tarihi, kış sporları, ilginç mimarisi ve değişik kültürü ile Güney Kore keşfedilmeyi bekleyen hazinelerden biri. Başkent Seul’e yapacağınız ziyaretler ile kısa ve öz bir Güney Kore deneyimi yaşayabilirsiniz. Farklı tatlara açıksanız, Kore mutfağına da bayılacaksınız.

Tokyo, Japonya

Japonya, dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz manzaralarına, suşi kültürüne, antik ve modern hayatın birbirine karıştığı bir ülke. Üstelik bizden vize istemeyen ülkeler arasında. Tokyo’da büyük şehir yaşamının, teknoloji ve modanın tadını çıkarabilir, Kyoto’da eşsiz manzaralar ve antik tapınaklar arasında kaybolabilirsiniz.

Büyük Düşünenler için: Güney Amerika

Rio de Janeiro, Brezilya

Bu yıl tatilini uzun uzun yapmayı düşünenler gözlerini biraz daha uzağa dikip Güney Amerika’ya açılabilirler. Benzersiz doğaları ve eğlenceli kültürleri ile Brezilya ve Kolombiya’nın yanı sıra Rihanna’nın anavatanı Barbados adası da Türkiye pasaportu sahiplerinden vize istemiyor.

Türk vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamaları hakkında detaylı bilgi için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.