Ana SayfaYaşamKültür Sanat EtkinlikleriYabba Dabba Doo! Taş Devri Geri Dönüyor

Yabba Dabba Doo! Taş Devri Geri Dönüyor

İlk kez 1960-1966 yılları arasında ABC kanalında altı sezon şeklinde yayınlanan The Flintstones (Taş Devri), televizyon tarihine adını altın harflerle yazdıran bir seri. Şimdi ise Taş Devri’nin yeni bir “animasyon” televizyon dizisi gündemde…

Televizyon tarihinin en başarılı yapımlarının bir listesi oluşturulduğunda, şüphesiz bu listeye girecek en iyi “iş”lerden biri de The Flintstones/ Taş Devri olur. Şimdi de çocukluğunda bu çizgi film ile büyüyen yetişkinlere de güzel bir haberimiz var: Warner Bros. Animation ve Brownstone Productions, yepyeni bir Taş Devri serisi için kolları sıvadı.

Dünün Çocukları, Bugünün Yetişkinleri İçin

Proje henüz hazırlık aşamasında olsa da ilk bilgilere göre Taş Devri çizgi filmindeki karakterlerin yer alacağı bu animasyon, prime time’da (televizyonun en çok izlendiği 20.00-23.00 saatleri arası) yayınlanacak. Henüz hangi kanalda olacağı belli değil (HBO Max’ın adı geçiyor) ama yetişkinlere hitap edeceği söylenmekte. 1960-1966 yılları arasında yayınlanan ve altı sezon devam eden, orijinal adı “The Flintstones” olan “Hanna-Barbera” imzalı çizgi film ise her yaştan izleyiciye hitap etmekteydi. Uzun yıllar Türkiye’de de yayınlandı ve yayınlamaya da devam etmekte…

The Flintstones’un baş karakterleri (soldan sağa) Dino, Wilma Çakmaktaş, Çakıl Çakmaktaş, Fred Çakmaktaş, Barney Çakmaktaş, Betty Çakmaktaş ve Bam Bam.

Baş karakterleri Fred Çakmaktaş, Wilma Çakmaktaş, Çakıl, Barney Moloztaş, Betty Moloztaş ve Bam Bam olan Taş Devri, bir nesli büyüttü, desek yanlış olmaz! Amerikan yapımı bu çizgi dizi, Hanna-Barbera Productions’ın en başarılı yapımlardan biri olarak televizyon tarihine geçti. Bu arada hemen bir hatırlatma yapalım: Taş Devri’ni ekranlara döndürme isteği daha önce de gündeme gelmiş, sekiz yıl önce Fox, bu proje için Family Guy’ın yaratıcısı Seth MacFarlane ile anlaşmıştı. İki yaşındayken ilk çizdiği animasyon dizi karakterinin Fred Flintstone olduğunu söyleyen Seth MacFarlane ise bu projeyi “çocukluk hayalinin gerçek olması” olarak nitelendirmişti. Senaryoyu Dan Palladino ile yazacak; Palladino ve Kara Vallow ile birlikte de yürütücü yapımcı olacaktı. İki yıllık bir hazırlık sürecinin ardından Seth MacFarlane’in yoğun temposu yüzünden ne yazık ki Taş Devri’nin yeni versiyonu rafa kalktı.

“Kaldırımtaşı Sokak, No: 323, Taşyatağı”

O zaman biraz nostalji yapalım! Kaldırımtaşı Sokak, No: 323 Taşyatağı’nda yaşayan Taş Devri sakinlerini ne çok severdik! Fred Çakmaktaş, karısı Vilma, çocukları Çakıl ve ev hayvanları Dino, komşuları Barney Moloztaş, karısı Betty ve evlat edindikleri çocukları Bam Bam… Taş Devri’ninbu sevimli karakterlerinin yaşadığı yer desek? Taşyatağı’nda (Bedrock) yaşarlar ve iki aile de çok yakın dosttur. Fred ve Barney aynı taş ocağında çalışır, bowling oynamaya bayılırlar. Patronları Bay Slate ile ara sıra kavga etseler de sonu hep tatlıya bağlanır. Üye oldukları Bufalo Derneği’nde partilere katılan bu iki dost da kimi zaman kavga eder ama eşleri Wilma ve Betty sayesinde tekrar barışırlar. Wilma Çakmaktaş ve Betty Moloztaş da yakın arkadaştır; kimi zaman eşlerine karşı bile ortak hareket ederler.

Ev eşyalarını hatırlıyor musunuz? Çöp tenekesi olarak kullanılan pelikan gagası, musluk yerine filin hortumu, süpürge yerine karıncayiyen! Ev hayvanları Dino’nun sevimliliğine ne demeli?! Fred Çakmaktaş işten gelince suratını yalayan, Fred’in zor bela kurtulduğu Dino… İki evin çocukları Çakıl ile Bam Bam’ın da çok sevdiği, evcil bir dinazor! Diğer karakterleri de hatırlayalım: Çakmaktaşların keskin dişli kedisi Bebek Puss, Vilma’nın annesi İnci Slaghoople, Vilma’nin kardeşi Tex Sertkaya, Moloztaşların kanguru/dinazor karışımı ev hayvanı Hoppi.

İki yakın arkadaş ve bitmeyen kavgaları! Fred Çakmaktaş ile Barney Moloztaş’ın tatlı çekişmeleri…

Prime Time’da Yayınlanan İlk Çizgi Dizi

Prime time’da yayınlanan ilk çizgi dizi olan The Flintstones (Taş Devri), daha sonraki yıllarda uzun metrajlı film olarak beyazperde de yer aldı, filmleri yapıldı. Ama çizgi dizisi kadar başarılı olamadı bu yapımlar… Taş Devri’nin yayın hakları şu anda Warner Bros. Television’a ait.

Ayrıca The Flintstones’un orijinal adının The Flagstones olduğunu biliyor muydunuz? Aynı ismi taşıyan başta bir program olduğundan The Flintstones’da karar kılınmış. Milattan Önce 10 bin yılında geçen bu unutulmaz yapımın ana karakterleri Taş Devri insanı olduklarından sakallı-bıyıklı olarak tasarlansalar da sonradan yapımcı Barbera beğenmeyince ana karakterlere saç sakal tıraşı yaptırılmış! The Flintstones’dan söz açılınca akla hemen The Honeymooners gelse de bu ünlü çizgi dizinin The Honeymooners’ın kopyası olmadığı da bilinmekte. The Honeymooners’ın baş karakteri Ralph Kramden’in Fred Çakmaktaş’a ilham olduğu doğru ama senaryo, kopya değil.

Taş Devri’nin sinema macerası olduğunu da belirtmiştik. Tam 32 yazar dokuz yıl boyunca bu projede çalışmış, senaryo taslağını sekiz editör hazırlamış ama 1994 yapımı filmin hasılatı yalnızca 341 milyon dolarda kalmış. Bu arada Taş Devri’nin çizgi romanı da var; 2016’da DC Comics tarafından çizgi romana da aktarıldığını ekleyelim. 

“Yabba Dabba Doo”nun Mucidi Alen Reed

2015 yılında ise “The Flintstones and WWE: Stone Age SmackDown” adıyla yayınlanan yapımda Fred ve Barney, güreş starları John Cena, Rey Mysterio gibi isimlerle buluştu yani Fred Çakmaktaş’ın bir de “wrestling” macerası da oldu!

Fred ve Barney’nin en çok hoşlandıkları şey: Bowling… 

Taş Devri’nin meşhur “Yabba Dabba Doo”sunun mucidi ise Alen Reed. Çizgi filmde Fred Çakmaktaş’ı seslendiren seslendirme sanatçısı. Nereden çıktı, nasıl çıktı bilinmese de “Yabba Dabba Doo”nun Taş Devri’nin en hoş detaylarından biri olduğu da yadsınamaz.

Bir sonraki “Yabba Dabba Doo”yu narasını ne zaman duyacağız? Yetişkinlere yönelik animasyon The Flinstones/ Taş Devri henüz yapım aşamasında ama heyecanlanmamıza bile yetti, öyle değil mi!