Ana SayfaBizden HaberlerYalnızca bedeniniz değil, beyniniz de form tutsun

Yalnızca bedeniniz değil, beyniniz de form tutsun

Siz kilo vermek ya da formda kalmak için mi egzersiz yapıyorsunuz? Başka ne için olabilir, demeyin. Egzersiz yaparken zihnin de çalıştığını, hatta beden gibi form tuttuğunu biliyor muydunuz? Hatta öyle egzersiz programları ve spor branşları var ki “İşleyen demir ışıldar” sözünün birebir kanıtı gibi…

‘Hareketli’, daha doğrusu ‘spor ve egzersiz’in de vazgeçilmez olduğu bir yaşam… En güzeli! Üstelik alışkanlık haline getirdiğiniz egzersiz rutininiz aynı zamanda zihninizi de çalıştırsa, bir taşla iki kuş vurmuş olmaz mısınız? Neden bir yandan ter atarken bir yandan da zihninizi ‘hareket’e geçirmeyesiniz?

İşte her ikisini de yapabileceğiniz beş egzersiz yöntemi:

2

BOKS

Son zamanlarda çok popüler! Boks torbasını yumruklamak, kalori yakmak ve güçlenmek için iyi bir yol. Aynı zamanda boks yapma tekniği, zihni çalıştırmak için de ideal. Kickboks ve bazı Uzakdoğu sporları da için de aynı durum geçerli. Dünyaca ünlü top model Adriana Lima ve ABD’li Oscarlı oyuncu Halle Berry’nin zayıflamak ve beyin-zihin koordinasyonunu sağlamak için kickboks yaptığını hatırlatalım.

3

KAYA TIRMANIŞI

Zihinsel ve fiziksel olarak güçlenmenizi sağlayan iyi bir ‘spor’ daha… Çünkü beyin, bir yandan tırmanış yolunu takip ederken diğer yandan A noktasından B noktasına nasıl başarıyla gidebileceğinin hesabını yapar.
Yeni başlamak isteyenler için bunun zor bir egzersiz olduğunu söylemek mümkün. Ancak eğitmenlerden yardım alabilirsiniz. Türkiye’de yeni yaygınlaşan doğa sporları sayesinde kaya tırmanışı eğitimi veren pek çok kurs programı bulunuyor.

4

SQUASH

Artık pek çok spor salonunda var. Aynı zamanda çok eğlenceli! Duvardan seken topu sürekli takip etmek zorundasınız. Dolayısıyla bu spor, beynin koordine etme kabiliyetini geliştirmekle kalmıyor, bu koordinasyona aynı zamanda vücut da ayak uyduruyor. Bu koordinasyon, top ve raket gerektiren diğer spor dalları için de geçerli. Hatta beyzbol sopası için bile!

5

YOGA

Son zamanların en popüler egzersiz yöntemlerinden… Sadece vücudunuza şekil vermekle kalmıyorsunuz. Beynin fiziksel ritüellere bağlı kalarak kardiyo, güçlenme ve germe egzersizlerine uyum sağlamasını kolaylaştırıyor. Pek çok kişi, yoganın diğer egzersiz yöntemlerine göre daha kolay olduğunu düşünebilir. Ancak vücudunuzun hareket kapasitesinin zihninizle ne kadar uyum içinde olması gerektiğini, yoga yapmaya başlayınca anlayabilirsiniz.

6

HİP HOP DANSI

İyi bir dansçı olup olmadığınız hiç önemli değil. Hip hop hem vücudunuzu hem zihninizi çalıştırmanız için çok eğlenceli bir yöntem. Çünkü bir hip hop dersinde ayak hareketlerini belli bir düzende yapmanız gerekiyor. Hatta adımları ezberlemelisiniz! Zihninizi ne kadar aktif tutarsanız, dans hareketlerini o kadar kolay ezberleyebilirsiniz. Aslında bu koordinasyon tüm dans türleri için, hatta son zamanların moda fitness dansı zumba için de geçerli.