Ana SayfaTeknolojiYapay Bilinç: Robotların Ruhu Olur mu?

Yapay Bilinç: Robotların Ruhu Olur mu?

Dünyayı ele geçiren ya da âşık olan robotları beyaz perdede zevkle izliyoruz. Peki gerçek olma ihtimalleri var mı? Yapay zekaya bir de ruh ekleyip bilinçli robotlar elde edebilir miyiz?

İnsana bilinci ve duyguları kazandıran ruh, yapay zekâ için de gerçek olabilir mi?

Bilinç ve ruh ile birlikte insanı hayvanlardan farklı kılan davranış biçimleri, duygusal ifade ve hatta dini inanç gibi değerler bir gün yapay zekaya kazandırılabilir mi? Bu soruların cevabını verebilmek için öncelikle eldeki değerleri tanımlamak gerekiyor. Henüz beyin bile bir sır iken, ruh ve bilincin kökenini tanımlamak ve bunları bir robota atfetmek biraz güç duruyor.

Örneğin bugün Apple’ın akıllı cihazlarındaki yapay zekâ destekli asistanı Siri’ye “Tanrı’ya inanıyor musun?” ya da “Dine inanıyor musun?” gibi sorular yönelttiğinizde aldığınız cevaplar şunlardan ibaret:

“Bu konular benim için gizemini hep koruyor.”

“İnancım olduğuna inanmıyorum.”

“Ruhani soruları bu konularda daha yetkili birine yöneltmeni önenirim. Mesela bir insana.”

Siri’nin verdiği cevaplar kaçamak da olsa haksız sayılmaz. Henüz kendimizin tam olarak açıklayamadı kavramları insan eliyle yaratılmış bir robottan açıklamasını bekleyemeyiz. Üstelik insanın sahip olduğu ruhu ve bilinci sayılabilir verilere dökmek ve bunları bir yapay zekaya tanıtmak neredeyse imkânsız. Şimdilik!

Sanattan Anlayan Yapay Zekâ

Bugüne kadar şarkı besteleyen, söz yazan veya resim yapan yapay zekâ haberleri okuduk. Bunların hepsinde yapay zekanın yaptığı hatalara güldüğümüz kısımlar oldu. Mükemmele en yakını bir gün var olsa bile konu yapay zeka ve sanat olduğunda cevaplanması gereken bir soru daha ortaya çıkıyor: Kendi yarattığı sanat eseri yapay zekaya bir şey ifade ediyor mu? Cevabı çoğumuz tahmin edebiliyoruz.

Yapay zekanın aldığı kararlar ve ortaya koyduğu “eserler” bizim bu robotlara beslediğimiz veriye dayalı olduğu sürece yapay bir bilinçten, ruhu veya kişisel zevklerinden söz etmek zor gibi. Bu sektörde çalışan çoğu insan da yapay zekayı sadece bir araç olarak görüp daha fazlasını beklemiyor.

Yapay zeka üzerine çalışan akademisyenler, yapay zekayı sadece bir araç olarak görüyor.

Bir diğer yandan bugün, yapay zekanın akademik olarak üzerinde çalışılmaya başlandığı ilk gün hayal edildiği noktanın ötesine geçmiş durumdayız. Belki bundan yüzyıllar sonra bir Da Vinci ya da Picasso’nun eserleri gibi yarattığımız yapay zekalar gelecek nesiller tarafından hayranlıkla izlenecek.

Robot Sophia’nın Yaratıcısı Umutlu

Dergilere kapak olan ve en son Suudi Arabistan vatandaşlığı alan Robot Sophia’yı yaratan şirket Hanson Robotics’in baş bilim insanı Ben Goertzel yapay zekâ robotların geleceğine dair umutlu. The Verge’e verdiği bir röportajda Goertzel “Araştırmacı olarak geçirdiğim kariyerimin büyük bir çoğunluğunda insanlar [yapay zekanın] umutsuz bir vaka olduğuna ve insan seviyesinde bir yapay zekayı asla elde edemeyeceğimize inandılar,” diyor. Goertzel şimdi ise halkın çoktan bu noktaya ulaştığımızı düşündüğünü belirtiyor. Geleceğe bakışı ise umut dolu. Goertzel bundan beş ya da on yıl sonra insan seviyesinde robotlar üretebileceğimizi düşünüyor.

Yetenekleri Her Geçen Gün Artıyor

Boston Dynamics tarafından üretilen, 75 kg ağırlığında, 1.5 metre uzunluğundaki Atlas adlı robot da eğimli arazide bile karşısına çıkan engeller ve farklı eğimler karşısında dengesini korumayı başarıyor. Atlas akrobatik figürleri sergileme de çok başarılı. Geliştiricileri Atlas’ın yeteneğini her geçen gün artırmayı başararak dikkat çekiyor.

Gelecekte hangi noktaya varacağımız bilinmez fakat bugün yapay zekanın lehimize çalışan faydalı bir araç olduğunu bilmek rahatlatıcı bir gerçek.

Sizce yapay zekanın geleceği nasıl olacak? Sanat eserleri ortaya koyabilen, duyguları olan ve empati yapabilen yapay zekalar görebilecek miyiz?