Ana SayfaTeknolojiYeni TeknolojiYapay Zeka’dan Android’in Yeni Sürümüne… Google’ın Üzerinde Çalıştığı 10 Hizmet

Yapay Zeka’dan Android’in Yeni Sürümüne… Google’ın Üzerinde Çalıştığı 10 Hizmet

Google, her yıl olduğu gibi, I/O adını verdiği etkinliği aracılığıyla yeniliklerini duyurdu. Şirketin CEO’su Sundar Pichai önderliğinde gerçekleşen konferansta bu yıl, yeni telefon modelleri yerine üzerine çalıştıkları teknolojiler ve hizmetler hakkında bilgiler verildi. Birer birer sahneye çıkan Google yöneticileri, Android, Google Assistant, Google Home, sanal gerçeklik ve yapay zeka üzerine konuştular. Bu konuşmalardan derlediğimiz en önemli 10 gelişme… 

1.Android 2 milyar kullanıcıyı aştı

Android’in mobil pazardaki büyümesi hızla devam ediyor. Etkinlikte Google’ın CEO’su Sundar Pichai, aylık aktif Android cihaz kullanıcı sayısının 2 milyarı aştığını belirtti. Bu rakama akıllı telefonlar, tabletler, giyilebilir Android aygıtlar, televizyonlar ve Android ile çalışan tüm cihazlar dahil.

2.Google Assistant Etrafını Görüp Algılayabilecek

Google Assistant artık bir akıllı telefon kamerası aracılığıyla etrafımızı görüp algılayabilecek. Şirketin Google Lens adını verdiği teknolojiyi kullanarak, asistanlarımız çevremizi algılayarak bize ona göre içerik gösterecek. Örneğin bir restoranın önündesiniz. Telefon kamerasını açıp restorana doğrulttuğumuzda, puanlamasını ve yorumları görebileceğiz. Google Assistant bir çiçeğe baktığında ise cinsini söyleyebilecek. Bu akıllı asistanın en kullanışlı özelliği ise Wi-Fi giriş bilgilerine baktığı zaman otomatik olarak o ağa bağlanabilecek olması.

3.Google Assistant iPhone’a da İndirilebilecek

Asistan artık sadece Android’de değil iOS’de de kullanıcılara yardımcı oluyor. iPhone ve iPad kullancıları, Android telefon ve tabletlerdeki Google Assistant özelliklerinin çoğunu artık kullanabiliyor. Uygulama konferanstan hemen sonra AppStore’da yerini aldı.

4.Google Home Artık Arama da Yapabiliyor

Amazon gibi Google da akıllı hoparlörünü bir telefona dönüştürüyor. Önümüzdeki aylarda tüm Google Home kullanıcıları ücretsiz aramalar gerçekleştirebilecek. Öncelikle ABD ve Kanada’da geçerli olacak bu özellik, gizli bir telefon numarası kullanarak arama yapıyor. Fakat kendi numaranızı da bağlayabiliyorsunuz. Hatta evde birden fazla kişinin Google Home’u kullanabileceğini aklından çıkarmayan Google, bu özelliğine kişiselleştirme de ekliyor. Google yakın zamanda göreceğimiz bu özellik için gizlilik konusunda dikkatli adımlarla ilerliyor.

5.Google Home Çok Daha Kullanışlı Hale Geliyor

Google Home şu an rakipleri arasında en iyisi fakat Google arama yapmanın dışında pek çok yeni özelliğin de bu akıllı hoparlöre ekleneceğini duyurdu. Home artık HBO Now, Hulu, SoundCloud, Deezer ve çok daha fazla uygulamayı kontrol edebiliyor. Dahası Google, hoparlörü Bluetooth aracılığıyla diğer aygıtlara da açıyor. Dilediğiniz cihazla bağlanıp tıpkı bir Bluetooth hoparlörmüş gibi kullanabileceksiniz. Ajandanızdaki etkinlikleri televizyona yansıtmak, bir mekan ya da etkinlik arattığınızda yol tarifini telefonunuza göndermek gibi yeni özellikler de yolda.

6.Google Photos İle Fotoğraf Paylaşmak Çok Daha Kolay

Tüm bu yenilikler ve gelişmelerden Google Photos da nasibini alıyor. Uygulama artık beraber fotoğraf çektirdiğiniz kişileri tanıyıp fotoğrafı bu insanlarla paylaşmanızı önerebiliyor. Aynı zamanda uygulama içerisinde ailenizle paylaşabileceğiniz fotoğraf albümleri de yer alacak. Ailenizdeki herkes albüme erişip fotoğrafları alabilecek ya da fotoğraf ekleyebilecek. Fakat Google burada kontrolü size bırakmış. Dilerseniz tüm fotoğraflarınızı paylaşabilecek, dilerseniz ise paylaşmak için belirli bir tarih seçebileceksiniz.

7.Telefondan Bağımsız Sanal Gerçeklik Gözlükleri Geliyor

Google’ın sanal gerçeklik üzerine planları, geçtiğimiz yıllarda duyurduğu sanal gerçeklik gözlüğü Daydream’in de ötesine geçiyor. Daydream’in çalışması için gözlüğün içerisine bir akıllı telefon yerleştirilmesi gerekiyor. Google’ın yeni planı, bağımsız çalışabilecek bir gözlük yaratmak. Şirketin ‘WorldSense’ adını verdiği bir teknoloji ile sanal alanı takip edebilecek bu yeni gözlüğün ise ne zaman piyasaya çıkacağını henüz bilmiyoruz. Google sadece çok yakında demek ile yetindi.

8.Android’in Yeni Sürümü Yolda

Google, Android işletim sisteminin bir sonraki sürümünü, kod adıyla ‘Android O’ın yeni betasını yayınladı bile. Bildirim ekranına gelen yenilikler ve görüntü içinde görüntü özelliği gibi heyecan verici geliştirmeler içeren bu sürüm henüz olgunlaşmamış olsa da uyumlu Pixel ve Nexus cihazlarında beta sürümü denenebiliyor.

 9.Google Android Go İle Bir Milyar Kullanıcıya Daha Ulaşmayı Hedefliyor

Google’ın CEO’su olduğu 2015 yılından beri Pichai’nin yoğun olarak odaklandığı bir konu Android kullanıcı sayısını arttırmak. Şirket, I/O etkinliğinde bu hedefe ulaşmak üzere atılan bir diğer adımdan bahsetti: Android Go. Altyapısı kuvvetli olmayan telefonlara kurulabilecek olan bu versiyon; daha az hafıza, saklama alanı ve veriye ihtiyaç duyarak çalışacak. Android Go’nun kendine özel bir uygulama marketi de olacak. Android’in bu sürümü 512 GB RAM ve hatta daha azıyla bile çalışabilecek.

10.Google Yapay Zeka Konusunda Rakiplerinin Önüne Geçiyor

Google yakın zamanda yapay zeka alanında da büyük gelişmelerle karşımıza çıkacak. Pichai, şirketin Tensor Processing Unit adını verdiği yeni nesil yapay zeka çipini tanıttı. Bu çip sayesinde yapay zeka kullanan aygıtlar Android’i bulut üzerinden kullanabilecek ve aygıtlar kendi kendilerine öğrenmeye ve kendilerini geliştirmeye devam edebilecekler. Bu şekilde ilerlemeye devam ederse, Google yapay zeka alanında rakiplerinden birkaç adım önde gidecek.