Ana SayfaYaşamKişisel GelişimYaşam Tarzınıza Yapacağınız Bu 5 Değişiklikle 10 Yıl Daha Uzun Yaşayın

Yaşam Tarzınıza Yapacağınız Bu 5 Değişiklikle 10 Yıl Daha Uzun Yaşayın

Harvard Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının yürüttüğü, sonuçları Circulation dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, yaşam tarzınıza yapacağınız beş değişiklikle ömrünüzü 10 yıla kadar uzatmanız mümkün. 34 yılı aşkın bir süre boyunca 130 bine yakın ABD’li üzerinde yapılan araştırma, bu beş değişiklikle 50 yaşında kadınların ömrünün 14, erkeklerin ise 12 yıl kadar uzayabileceğini gösteriyor.

Araştırmaya katılanlar iki ile dört yılda bir yaşam tarzları ve sağlıkları ile ilgili yaptıkları anketleri araştırmacılara iletmiş. 34 yıl devam eden bu süreç boyunca 42 bin kişinin ölümü gözlemlenmiş. Bu katılımcıların 14 bini kanserden ve yaklaşık 10 bini ise kalp ve damar hastalıklarından hayatını kaybetmiş.

Araştırmada bahsedilen beş alışkanlığa sahip insanlar arasında, bu alışkanlıkları olmayanlara göre ölüm oranı yüzde 74 daha az. Ömrünüzü 10 yıl daha uzatabilecek bu beş alışkanlığı inceleyelim.

Sağlıklı vücut ağırlığını korumak

Vücut kitle endeksi 18,5 ile 24,9 arasında yani normal aralıkta bulunan insanlar, sağlıklı vücut ağırlığına sahip sayılıyorlar. Araştırmaya göre normal aralığın üzerinde ve obez sınıfına girenlerin kansere yakalanıp hayatını kaybetme riski yüzde 12 ile 24 daha fazla. Aşırı kilolu olmak aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de yüzde 16 artırıyor.

Spor yapmak

Her gün en az yarım saat orta ya da yoğun tempolu egzersiz yapmak sağlıklı fiziksel aktivite olarak görülüyor. Araştırmanın sonuçlarına göre, sağlıklı spor yapan insanların hastalanıp hayatını kaybetme riski yüzde 56 daha az. Spor yapanlarda yine kansere yakalanma riski yüzde 45 daha az iken kalp ve damar hastalıklarından ölme riskleri de yüzde 61 daha az.

Sigara içmemek

Araştırma kapsamında en sağlıklı insanlar hiç sigara içmemiş insanlar olarak belirtiliyor. Bu gruba kıyasla günde en az 25 sigara içen insanların kanser, kalp ve damar hastalıkları ve araştırma boyunca gözlemlenen hastalıklardan herhangi birinden hayatını kaybetme riski üç kat daha fazla. Bir gün içinde daha az sigara içenlerin bu hastalıklardan ölme riski ise yine iki kat daha fazla. Daha önce sigara içip bırakan insanların, araştırma boyunca incelenen gruplar arasından hiç sigara içmemişlere göre kanserden hayatını kaybetme riski yüzde 50 daha fazla iken kalp damar hastalıklarından hayatını kaybetme riski ise yine yüzde 40 daha fazla.

Sağlıklı beslenmek

Araştırmada sağlıklı beslenme için kullanılan ölçüt, günde en az beş porsiyon sebze ve dört porsiyon meyve ile en az bir porsiyon kuruyemiş ya da baklagil tüketmek, kırmızı et ve şekerli içecek tüketmemek, tuz kullanımını en aza indirmek. Araştırmaya katılan gruplar arasında, bu ölçüte göre verilen puanlarda, en düşük puanları alan yüzde 20’lik kesime kıyasla en çok puanı alan yüzde 20’lik kesimin herhangi bir sebepten dolayı hayatını kaybetme riski yüzde 37 daha az.

Alkol tüketimi

Günde 30 gramdan fazla alkol tüketen erkek ve kadınların araştırma için gözlemlenen hastalıklardan hayatını kaybetme riski yüzde 25 daha fazla.