Ana Sayfaİş DünyasıYazın Çalışamıyor musunuz? Sorun Sizde Değil!

Yazın Çalışamıyor musunuz? Sorun Sizde Değil!

Yaz aylarında epostalara daha geç cevap verilir, toplantılar ve yeni projeler yarına, haftaya ya da önümüzdeki aya, hatta Eylül’e ertelenir. Ofiste ve evde herkesin canı dışarı çıkıp güneşin tadını çıkarmak ister; hatta tatil hayalleri kurulur. Öğle molasından daha geç gelinir, asansörde Bodrum’daki güzel anılar ya da heyecanla beklenen yıllık izin planları konuşulur. Ama kimse işe dönmek istemez.

Siz de iş yerinde tatil hayalleri kuranlardan mısınız?

Bu durum genellikle Eylül’den Haziran’a okula gittiğimiz ve üç ay boyunca tatil yaptığımız yılların üzerimizde bıraktığı psikolojik etkiyle bağdaştırılır. Haziran geldiğinde herkesi bir rahatlık hâli alır, Eylül’de ise yeni projelere başlama isteği ve aniden gelen motivasyon belirir.

Yaz Tembelliğinin Bilimsel Bir Açıklaması Var!

Yazın gelen bu genel tembellik halinin artık bir bilimsel açıklaması da var. Sorun sizde değil, havalarda!

Boston’da bir üniversitede öğrenciler üzerinde yeni yapılan bir çalışma hava sıcaklığının ve sıcak hava dalgalarının öğrencilerin bilişsel hızları ve hafızaları üzerine etkisini mercek altına alıyor. Öğrencilerin telefonlarına günde iki kere gönderilen testler, basit toplama ve çıkarma işlemlerinden oluşuyor ve bu testleri evde online olarak yapmaları bekleniyor.

Sonuçlar ise tembelliğin ve yavaşlığın suçunu sıcak havalara atmamıza olanak sağlayacak cinsten. Testleri klimasız ortamda çözen öğrenciler diğerlerine göre soruları daha yavaş çözüyor. Araştırmacılar klimasız ortamda çalışan öğrencilerin bir dakikada verdiği doğru cevap sayısında yüzde 10 düşüş gözlemlediklerini belirtiyorlar.

Sıcak havalar beynimizin çalışma hızını ve hafızamızı etkiliyor.

Elbette araştırmanın amacı herkese üç aylık yıllık izin verilmesini destekleyen bir kampanyanın ilk adımı değil. Çalışma; küresel ısınmanın sonuçlarının git gide daha gözle görünür bir hâl aldığı şu günlerde ısınan havaların ve sıcak hava dalgalarının insan psikolojisi ve zihin sağlığı üzerindeki etkisinin altını çizme amacı taşıyor.

Çalışmanın yazarlarından ve Harvard Üniversitesi İklim, Sağlık ve Küresel Çevre Merkezi yöneticilerinden Joe Allen, NPR’a verdiği röportajda “Beyinlerimizin sıcaklık anormalliklerine karşı hassas olduğuna dair kanıtlar var,” diyerek konuya dikkat çekiyor. Yaptıkları araştırma da bu hassasiyetin varlığını destekliyor.