Ana SayfaTeknolojiTeknolojik TasarımYemekleri yazdırmaya hazır mıyız? Şefler 3D baskı teknolojisini sevdi.

Yemekleri yazdırmaya hazır mıyız? Şefler 3D baskı teknolojisini sevdi.

3D yazıcı teknolojisi sayesinde mutfakta saatler süren yemek hazırlama ritüeli yakın bir gelecekte son mu bulacak? Besin endüstrisi, 3D yazıcı teknolojisini kullanmak için çok hevesli. NASA ise çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Peki yazıcıdan çıkan ‘besinler’ sağlıklı ve yasal mı?

Tasarımcılardan mühendislere, 3D yazıcı teknolojisi yıllardır pek çok alanda kullanılıyor. Üstelik gün geçtikçe daha hesaplı olması ve masaüstü boyutuna taşınmasıyla da kullanım alanı artıyor. Artık usta şefler ve besin endüstrisi de 3D baskıyı benimsemiş durumda…
Mutfakta 3D baskının kullanılması pasta süslemeleri, ufak şekerlemeler şeklinde başlasa da sadece süslemelerde kalmayacağı açık. Süsleme konusunun özgün hatta sanatsal oluşu ise usta şeflerin iştahını kabartmıyor değil.

1 (2)

CADBURY KULLANMAYA BAŞLADI

Besin endüstrisi de 3D baskı teknolojisi konusunda çok hevesli. Örneğin, İngilizlerin ünlü markası Cadbury, bu teknolojiye adapte oldu bile… Karmaşık bir üretim süreci gerekirken 3D baskı teknolojisinin getirdiği kolaylıklar, yalnızca sıradışı tasarımlar ortaya çıkarılmasını sağlamıyor, aynı zamanda daha hesaplı bir üretim sürecini mümkün kılıyor. Çok farklı ürünlerin çok kısa bir sürede piyasaya sürülebilmesi de başka bir artı.

ÖRÜMCEKADAM ŞEKLİNDE MAKARNA!

Sadece tatlı ve şekerlemeler için mi geçerli bu teknoloji? Tabii ki hayır. İtalyan markası Barilla, Almanya’daki araştırma enstitüsü TNO ile geleneksel yöntemlerden farklı olan bir inovasyon süreci üzerinde çalışıyor. Yakın bir gelecekte tamamen hayallerimizdeki gibi bir spagetti/ makarna şekli mümkün olacak. Çocuklar için düzenlenen bir partiye ne kadar yakışır, öyle değil mi ya da bir düğün yemeğine! Örümcekadam ya da Superman şeklinde minik makarnalar mesela… Ya da düğün mönüsünde gelin ve damata tıpatıp benzeyen bir makarna tabağı düşünün! Eğlenceli olacağı kesin.

YAŞLILAR İÇİN ‘HAVUÇ’ YAZDILAR

Daha bitmedi! TNO adlı araştırma enstitüsü öyle bir buluşa imza attı ki… Bildiğiniz üzere yaşlılar bazı sert meyve ve sebzeleri yemekte zorlanır, üstelik bu besinlerin ‘püre’ haline getirilmesi de görüntü açısından çok da iç açıcı olmaz. TNO mühendisleri, sebzeleri ‘yazdı’lar! Örneğin, bezelye, brokoli ve havuç… 3D yazıcı sayesinde hem görüntüleri korundu, hem de daha rahat ‘yiyilebilir’ duruma getirildiler. Üstelik içinde zararlı maddeler olmadan!

3D yazıcı teknolojisinin ‘şimdilik’ püre haline getirilebilir besinlerde harikalar yarattığını görüyoruz. Ama şimdilik… Yazıcıların küçülmesi, neredeyse masaüstü formuna gelmesi sadece endüstride değil evlerde de kullanılmasını mümkün kılacak. Mutfakta kullanılabilecek 3D yazıcılar konusunda Avrupa’dan Çin’e, çalışan birçok şirket var. Amaç çikolata, şekerleme, jel şeklinde şeker gibi birçok ürünü evlerde de yapabilmek.

2

SATIŞI YAPILAMAZ, PEK ÇOK ÜLKEDE DE YASAK

Gelelim yasal prosedüre… ‘Yazılabilir’ besin grupları, sağlık açısından zararlı olabilir. Ve tabii ki 3D yazıcılar, yemek söz konusu olduğunda henüz sertifikalı değil. Hatta bazı ülkelerde yasak, satışını yapamazsınız. O yüzden henüz bu araştırmaların, buluşların deneme aşamasında olduğunu ve yalnızca ‘sanatsal’ kabul edildiğini eklemek gerek.
NASA da bu teknolojiyi uzayda kullanabilmek için araştırmalar yapıyor. Şöyle bir öngörüde bulunmak için de sanırım fütürist olmak şart değil: Gün gelecek herkesin mutfağında 3D yazıcısı olacak! Ama ne zaman? Çok uzak olmadığından eminiz.

Bu arada çok yeni bir haber de paylaşalım: Dünyadaki ilk 3D yazıcı teknolojisini kullanan restoran Food Ink, bu ay içerinde İngiltere’nin başkenti Londra’da açılıyor. Londra’da 3D teknolojisiyle üretilen mobilyalar eşliğinde, 3D baskı teknolojisiyle hazırlanan snack’leri tadabileceksiniz. Bu arada mönü tadım günleri de düzenlecekmiş ve her gece için yalnızca 10 kişilik rezervasyon alıyorlar.