Ana SayfaTeknolojiYeni Dünya, Yeni Düzen: Metaverse

Yeni Dünya, Yeni Düzen: Metaverse

Son yıllarda hayatımıza birçok yeni kavram girdi. Teknolojinin şaşırtıcı bir hızla yeni imkanları önümüze sunduğu 2021 senesinde, insanlığın yaşayış biçimini kökten değiştirebilecek kavramlar hem bizlerin hem de akademik çevrelerin ilgi odağı oldu. Bunun en önemli sebeplerinden biri de özellikle biraz sonra sizlerle ayrıntılarını paylaşacağımız Metaverse kavramının gündemde geniş yer tutması ve hayatımızın merkezine konumlanmaya başlamış olmasıdır.

Şu anda yaşadığımız fiziksel evreni milyonlarca yıldır biliyoruz. Bu dünyanın kuralları ve kurulu sistemi genetik kodlarımıza işlemiş. İnsan olarak bu evrende nasıl yaşayacağımız konusuna hakimiz. Peki ya başka bir evrene taşınmamız mümkün olsaydı?

Mark Zuckerberg, Facebook’un ismini Meta olarak değiştirdiğinde hepimiz yaklaşan gelecek için heyecan duymaya başladık. Kurum çalışanlarının beşte birinin yeni bir sanal sosyal ağ yaratmak için istihdam edildiğini öğrendiğimizde Metaverse, farklı sektörlerin de öncelikli konusu haline geldi. Öte yandan yeni ismiyle Meta, bu yeni sanal evrenin kurulumu için önümüzdeki 5 yıl içinde Avrupa Birliği ülkelerinden 10 bin kişiyi istihdam edeceğini de duyurdu. Zuckerberg’in Meta hayali yalnızca sosyal medyanın sanal aleme taşınması ile de sınırlı kalmıyor. Şirket, oyun endüstrisi ve sanal gerçeklik üretiminde de tekelleşmeyi hedefliyor.

Peki, Metaverse nedir?

Neal Stephenson, 1992 yılında yazdığı bilimkurgu, cyberpunk türündeki Snow Crash isimli romanında farklı evrenlere geçişi anlatırken Meta kavramını kullanmıştı. Oyun dünyası ise bu terime çoktandır aşina. Hatta oyun evreninde aktif olan teknoloji meraklıları, zaten uzun zamandır Metaverse’te yaşadıklarını söylüyorlar.

Metaverse için kısaca gerçek dünyadan sanal gerçeklik teknolojisi ile dijital bir evrende vakit geçirmemizi mümkün kılan bir sistemdir diyebiliriz. Yani oturduğumuz yerden VR gözlüklerimiz ile internet ağı üzerinden Meta-evrene geçip orada da aynen fiziksel evrende olduğu gibi var olmayı sürdürebiliriz. İnternetteki linklere yalnızca bir izleyici olarak değil, içinde var olarak da erişebiliriz.

Mark Zuckerberg, Meta’nın lansmanını yaptığı sırada bu durumu “Gelecekte, işe gidip gelmeden ofise, arkadaşlarınızla bir konsere veya ebeveyninizin oturma odasına anında bir hologram olarak ışınlanabileceksiniz,” şeklinde ifade ediyor ve Metaverse’in “yeni nesil internet” olduğunu sözlerine ekliyor. Bu yeni nesil internet kavramının ortaya atılabilmesinin en büyük sebebi de gelmekte olan Web 3.0 teknolojisidir. Web 3.0, bizlere merkezi sistemlerden uzak, bilgisayarlar arası bağımsız iletişim kurma imkanını sağlayacak. Şu anda Metaverse’i anlamaya bizi en çok yaklaştıran platform Fortnite oyun evreni diyebiliriz. Geçen nisan ayında Travis Scott’un Fortnite evreninde avatarı ile verdiği konser milyonlarca kişi tarafından izlenmişti.

Ayrıca bilimkurgu sinemasında da son zamanlarda sıkça işlenen bu konuyu anlamak için Steven Spielberg’in Ready Player One isimli filmini de izleyebilirsiniz.

Teknoloji sayesinde alışkın olduğumuz düzen giderek farklılaşıyor. Biz yeni öğrendiğimiz bir kavrama uyum sağlamaya çalışırken bir yenisi daha hızlıca hayatımıza giriyor. Artık farklı evrenlere seyahat edebildiğimiz, evlerimizden dünyadaki bambaşka ağlara bağlanıp orada var olabildiğimiz Metaverse, bakalım bize neler getirecek?