Ana SayfaYaşamKültür Sanat EtkinlikleriYeni Nesil Sanatçıların Elinden Sanatın Her Hali BASE 2019’da!

Yeni Nesil Sanatçıların Elinden Sanatın Her Hali BASE 2019’da!

Animasyon, baskı, cam, fotoğraf, grafik tasarım, heykel, resim, seramik, video, yerleştirme… Türkiye’nin dört bir yanındaki güzel sanatlar fakültesi mezunlarının taze ellerinden ve yaratıcılıklarından doğan eserler BASE bünyesinde sanatseverler ile buluşuyor!

Bu yıl, 14–17 Kasım tarihleri arasında üçüncüsü düzenlenecek BASE 2019, Akaretler Sıraevler’de sizi bekliyor. Önceki yıllarda yoğun ilgi gören etkinliğin bu yılında; 20 şehirde, 39 üniversiteden 107 yeni mezuna ait 120 yapıt meraklıları ile buluşacak. Sergide yer alacak eserler, 72 üniversiteden gelen toplam 1570 başvuru arasından jüri tarafından değerlendirilerek seçildi.

BASE’de yer alacak eserlerden bazılarının bilgilerini paylaşıyoruz. Bu genç sanatçı adaylarının çalışmaları oldukça umut vaat edici ve birbirinden etkileyici.

SILA UĞURLU (Ankara, 1996)

Hacettepe Üniversitesi, Heykel Bölümü

“Hayat”, 2019 – Briket, Alçı, Mdf, Yerleştirme, 33x20x20 cm.

Her “zaman”, kendi mekanını yaratır. Her mekansa kendi benliğini, özünü sunar. Öz ise insanın kendisini ve yaşamının tümünü var eder. Var olan mekan özle birleşir, yaşam ise orada başlar, biter ve yok olmaya yüz tutar.

MUSTAFA MUTLU (Konya, 1993)

Necmettin Erbakan Üniversitesi, Görsel Sanatlar Eğitimi

“Aşındırma Denemeleri”, 2019 – Tuval üzerine Yağlı Boya 140×190 cm.

“Talan Dünya Serisinde savaş sonrası mekanları tasvir ediyorum. Tozpembe bir gökyüzü içinde, savaş sonrası yıpranmış, aşınmış ve deformasyona uğramış mekanlarda ayakta kalabilmiş insan figürüyle “Kaos ve düzen bir arada olabilir mi?” sorusuna yanıtlar aramaktayım. Böylelikle Gılgamış’tan Jean Paul Sartre’a, Albert Camus’den Jean Baudrillard’a geniş çerçevede bir isyan ve var oluş sorgusunun karşılığını sanatta bulacağıma inanıyorum.”

Türkiye’deki ilk kolektif “güzel sanatlar fakülteleri yeni mezunlar sergisi” olan BASE, üç yıldır yeni mezun sanatçı adaylarını kamu, sanat sektörü, yaratıcı endüstriler ve medya ile buluşturuyor. Sanat öğrencilerinin işlerini sergilemesine olanak sunarak aynı zamanda küratörler ve yaratıcı endüstrilerce keşfedilmelerini sağlıyor.

Bu dört gün boyunca sanat eserleri sergilenirken aynı zamanda gerçekleşecek 20 panelde 50 farklı konuşmacı yer alacak. Base Talks bu yıl da birbirinden özel söyleşiler eşliğinde sanat dünyasını bir araya getiriyor. Her gün 11.00-19.00 saatleri arasında düzenlenecek bu söyleşilerde yer alacağı kesinleşen isimler ise şöyle: Antonio Cosentino, Atıf Akın, Ayşegül Kurtel, Bengü Gün, Beral Madra, Burcu Tosun, Çağrı Saray, Çelenk Bafra, Derya Yücel, Emre Zeytinoğlu, Erdal Duman, Erdil Yaşaroğlu, Evrim Altuğ, Ferhan İstanbullu, Guido Casaretto, Hüsamettin Kocan, Kezban Arca Batıbeki, Leyla Ünsal, Merih Akoğul, Murat Pilevneli, Osman Dinç, Oya Delahaye, Ozan Bilgiseren, Ömer Özyürek, Özlem Yalım, Pınar Öğrenci, Sarp Evliyagil, Selçuk Artut, Selman Bilal, Server Demirtaş, Sibel Erdamar, Sinan Demirtaş, Tayfun Erdoğmuş, Tuna Ortaylı Kazıcı ve Vahap Avşar.

“Şimdi” nedir? Belki de bunu düşünmemiz gerekir!

Base 2019’un küratöryel çerçevesi ise “Şimdi” olarak belirlendi. Derya Yücel kendisi tarafından belirlenen bu üst başlık ile ilgili şöyle diyor; “Zaman, bir noktadan diğerine doğru hareket eden kesintisiz, dinamik ve tekrar etmeyen bir olguysa ‘şimdi’, geçmiş ile geleceği bağlarken aynı zamanda onlarla sınır oluşturan anlardır. Şimdi, zamanın sürekliliği ve bağlantısı, geçmişin hafızası ve geleceğin olasılıklarıdır. Şimdi, geçmişle geleceğin buluştuğu anlık noktadır. Ve zaman, şimdilerin bir toplamıdır. BASE 2019 seçkisine dair bir üst başlık olarak önerilen ‘Şimdi’, yeni nesil sanatçıların doğallıkla önce kendi dünyasını ve kendi şimdilerini merkeze aldıkları, kültürel kimlik, toplumsal bellek, kişisel mitoloji, kurmaca benlik gibi kavramsal, estetik, kimi zaman politik yönelimleri de içine alan, farklı mecraları kuşatan işlerini paylaşıyor.”

TEB Özel Bankacılık olarak, sanata değer veren ve sanatçıları destekleyen yaklaşımımızla geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine bu yıl da bu çok özel etkinliğin sponsorlarından biri olmaktan mutluluk duyuyoruz. Hem sanatçı adaylarına özel bir fırsat veren bir platformu desteklemek hem de kendimizi sanatla beslemekten mutluluk duyuyoruz.

Sergide, aynı zamanda TEB Özel Koleksiyonerleri’ne ait 3 eser sergilenecek. Eser ve koleksiyoner eşleşmeleri ise şöyle;

Güneş Terkol – Huma Kabakcı Koleksiyonu
Tayfun Gülnar – Büyükkuşoğlu Koleksiyonu
Yuşa Yalçıntaş – Mehmet Ali Bakanay Koleksiyonu