Ana Sayfaİş DünyasıYeni Nesille Verimli Çalışmanın 5 Yolu

Yeni Nesille Verimli Çalışmanın 5 Yolu

Son birkaç yıl içinde gençlerle dolu bir ofiste çalıştıysanız, Millennialların iş hayatında bir önceki nesle göre ne kadar farklı olduğunu gözlemlemişsinizdir. Bu kategoriye giren 18-34 yaş arası çalışanların iş hayatındaki sayısı gittikçe artıyor. Millennialların rağbet ettiği yeni startuplar, bu genç nesle daha huzurlu bir çalışma ortamı sunmak için ofiste bazı değişikliklere gidiyorlar. Ofisler artık daha dinamik, daha motive edici ve çevreye duyarlı. Sizin ofiste de yeni jenerasyon sayısında artış varsa ve değişim çanları çalıyorsa, bu 5 maddeye dikkat etmenizi öneriyoruz.

Kahvesiz Olmaz

Kahve derken hazır toz kahveleri, ikisi, üçü bir arada olanları kastetmiyoruz. Millenniallar, üçüncü nesil kahvecilerle büyüyen bir nesil. Kahve konusunda bir nevi gurme sayılıyorlar ve gerçek kahve arayışındalar. Hangi çekirdeğin nasıl demleneceği konusunda profesyonel olmuş bu neslin gönlünü hoş tutmak için güzel bir kahve makinesi ve kaliteli kahve çekirdeklerine yatırım yapmak akıllıca. Ofiste küçük bir kahve tadım etkinliği yaparak, çalışanların favori çekirdeklerini seçmesini sağlayabilirsiniz.

Gürültüye Gelemiyorlar

Artık kabinlerden oluşan ofis düzeni yerini açık ofislere bırakmış durumda. Beraber çalışma ve çalışanlar arası sosyalleşme için ideal bir düzen olsa da eğer çalışanlar daha üretken olmak için kulaklıklara başvuruyorsa bir problem var demektir. Ofisteki aletlerin gürültüsü, çalışanların birbiriyle ve telefonda konuşması diğerlerini rahatsız edecek seviyeye ulaştıysa, değişim şart. Paravanlar ve akıllıca yerleştirilmiş mobilyalarla en azından departmanlar arası sınırları çizmek ve ofiste gürültüyü önlemek mümkün. Kulaklık takan çok ise, bir iç mimara başvurmanın vakti gelmiş olabilir.

Ergonomi Önemli

İş yerinde ergonominin çalışan memnuniyeti ve üretkenlik üzerinde büyük etkisi var. Çoğu çalışan, bütün bir iş gününü bilgisayar başında, bir sandalyede oturarak geçiriyor. Klavyeden monitör ayaklarına, sandalyeden diğer masa aksesuarlarına rahatlık sağlamak çok önemli. Doğru mobilya ve aksesuarlarla yorgunluğu önlemek, zaman kazanmak ve çalışanları sağlıklı tutmak mümkün.

Hasta Bina Sendromuna Dikkat

Pek çok şirket çalışanlarının hasta bina sendromundan mustarip olduğunun farkına varamıyorlar. Belirtiler arasında cilt sorunları, yorgunluk, baş dönmesi, boğaz, burun ve göz hassasiyeti bulunuyor. Havalandırmaların temizliğine dikkat etmek sendromu önleyen uygulamaların başında geliyor. Ofislerin temiz tutulması da bu sendrom dahil pek çok hastalığın hızlı yayılmasını önlüyor.

Temizlik sırasında da çevreye duyarlı ürünler kullanmak büyük önem taşıyor. Kokusuz, kimyasal içermeyen temizlik malzemeleri kullanmak, geri dönüşüm politikalarını ofiste de uygulamak hem çalışan sağlığı hem de faturalar açısından faydalı uygulamalar.

Daha Yeşil Bir Ofis Şart

Ofiste çalışan insanların pek çoğu gün içinde çok fazla dışarı çıkamıyor. Bu da daha mutsuz, stresli ve depresif bir çalışan profili anlamına geliyor. Harvard Üniversitesi’nde 100 bin hemşire üzerinde yapılan çalışmada, daha yeşil ortamlarda yaşayanların diğerlerine göre ölüm oranında yüzde 12’lik bir fark tespit edilmiş. Yeşil bir ortam hem fiziksel hem de ruh sağlığı açısından önemli. Çalışanların çok sık dışarı çıkamadığı bir ofisiniz varsa, etrafı biraz yeşillendirmekte fayda var.

İyi kahve, ergonomik mobilyalar, gürültüsüz, temiz ve yeşil bir çalışma ortamı ofiste yeni neslin verimli çalışması, daha üretken ve mutlu çalışanlar haline gelmeleri için kilit rol oynuyor.  Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizin için mutlu bir iş yerinde olmazsa olmazlar neler? Cevabınızı yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz. 😊