Ana SayfaBizden HaberlerYeni TEB Yeni Hayat Nasıl Doğdu?

Yeni TEB Yeni Hayat Nasıl Doğdu?

BNP Paribas’nın Fortis’i satın almasından ardından, Türkiye’de TEB markası altında birleşecek olan TEB ve Fortis için bir imaj kampanyası gerçekleştirmek üzere yola çıktık. Birleşik banka, “TEB” olarak devam edeceği için bu kampanyada “Yeni TEB”i anlatmayı hedefledik.

İletişim stratejisi için yaptığımız hazırlık çalışmalarının ilk adımında “Yeni TEB”in yeni dönem pazarlama hedeflerini pazarlama ekipleri ile konuşarak, markanın ne yönde ilerleyeceği konusunda çalışırken “Yeni TEB”in sunduğu ürün yelpazesinin genişlediğini, hayatın her evresi için çözümler sunan bir banka olarak konumlanacağını göz önünde bulundurduk.

Stratejik ortağımız BNP Paribas’nın da global stratejisini Fransa’dan gelen ekiplerden dinleyerek, detaylı bir şekilde inceledik. Global iletişimin alıştığımız banka reklamlarından farklılaştığı nokta, bankanın kendini anlatmak  yerine tüketicinin hayatına odaklanıyor olmasıydı.

Bu paralelde “Yeni TEB” marka stratejisini, BNP Paribas’nın global değerlerine ve Türk tüketicisinin içgörülerine dayanarak geliştirdik.

Türk tüketicisini daha iyi anlamak, TEB ve Fortis’in nasıl algılandığını daha iyi analiz edebilmek için, tüm Türkiye genelinde araştırmalar yaptırdık. Araştırmalara hem mevcut TEB ve Fortis müşterilerini, hem de rakip banka müşterilerini dahil ettik.  Araştırmalarda, Türk tüketcisinin hayattan neler beklediğini ve geleceğe nasıl baktığını, bankanın hayatlarındaki rolünü değerlendirdik. Türk insanının her şeye rağmen hayata pozitif baktığını, bir gün mutlaka işlerin yoluna gireceğine inandığını ve hep daha iyisini hayal ettiğini gördük.

Pazarlama hedeflerimiz, müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler ve araştırmaların sonucu doğrultusunda stratejimizi “yeni hayaller, yeni hayatlar” üzerine kurmaya karar verdik. Ancak burada dikkat ettiğimiz en önemli nokta, BNP Paribas’nın da global stratejisine paralel olarak, banka ağzından değil, tüketici ağzından konuşmak oldu. Bu doğrultuda, bankanın ön planda olduğu, “TEB sayesinde hayallerin gerçek olması” gibi bir mesaj yerine, tüketicinin ön planda olduğu “hayalleri olanların bankasıyız, hayalleri olanlar ona bir gün mutlaka ulaşır” gibi daha umut dolu, pozitif ve tüketiciyi yücelten bir mesaj vermeyi seçtik.

Yeni TEB Yeni Kampanya

Hepimiz hayal kurarız. Kimimiz daha güzel bir araba, kimimiz daha büyük bir ev, kimimiz ise kendi işimizi kurmayı hayal ederiz.

Hayallerinin peşinden koşan cesur insanların bankası TEB’in yeni lansman kampanyasını hazırlarken bizler de hayal kurduk. Bugün aniden kendi gençliğimiz yanımıza gelse ulaştığımız noktaya ne tepki verirdi diye düşündük ve bu fikrin filminin yapılmasına karar verdik.

Filmin prodüksiyon aşaması oldukça heyecan vericiydi. Birbirine çok benzeyen oyuncular bulunmalıydı. İkizler, abla kardeşler, tesadüfü benzerlikler…

Oyuncu bulma aşamasında oyuncuların benzerlikleri dışında çok önemli bir diğer konu ise her birinin çok iyi oyuncular olmasıydı. Bu nedenle her zamankinden çok daha kapsamlı ve detaylı bir araştırma yapıldı.

Çok uzun süren oyuncu araştırmaları sonucunda aradığımız özelliklere sahip oyuncularla çekimler gerçekleştirildi. Dört gün boyunca beş farklı mekanda çekilen filmin yönetmenliğini  Ali Taner Baltacı yaptı. Ali Taner Baltacı’yı birçok başarılı reklam filminin yanı sıra AROG ve Hokkabaz gibi uzun metraj filmlerinden de tanıyoruz. Ali Taner Baltacı sinema bilgisi ve tecrübesi sayesinde, TEB’in yeni lansman kampanyasını reklam kuşağında fark yaratacak bir çalışmaya dönüştürdü.

Yeni kampanyamız henüz üretim sürecindeyken dahi birçoğumuzun hayallerini gerçekleştirmemizi sağladı.

Diyoruz ki: Hayallerinizin peşinde koşmaya devam edin.

Önünüzde ise fırsatlarla dolu Yeni Bir Hayat… Yanınızda Yeni TEB var.

İletişim&Marka Grubu