Ana SayfaPozitif EtkiÇevreYeni Trend: Sürdürülebilir Moda Akımı

Yeni Trend: Sürdürülebilir Moda Akımı

Havaların soğumaya başladığı şu günlerde yaza veda ediyor ve kışlıklarımızı yavaş yavaş dolaptan indiriyoruz. Bu dönem, aynı zamanda moda trendlerinin değiştiği, yeni koleksiyonların görücüye çıktığı günlere de işaret ediyor. Sezonun yeni trendleri belirlenirken sosyal medyanın da etkisiyle beğeni kriterlerimiz oldukça hızlı bir şekilde değişiyor. Bu durum, moda sektörünün kreasyon üretim süreçlerini hızlandırarak tasarımları mevsimsellikten uzaklaştırıyor. Normalde bir yıl içerisinde yaz ve kış dönemlerinde iki farklı kreasyon hazırlayan markalar, artık yılda 52 farklı mikro sezon hazırlıyor. Her trend, daha fazla üretimi tetiklerken farklı bir noktada yeni model bir tişört moda oluyor. Moda sektöründeki hızlı tüketim döngüsü, markaların ekonomik değerini yükseltirken madalyonun diğer yüzünde, yaşadığımız gezegen her geçen gün daha da kirleniyor.

Moda sektörünün görkemli ambalajının altında, moda takipçilerini hayal kırıklığına uğratan bazı gerçekler yatıyor. Moda endüstrisindeki üretimlerin petrolden sonra gezegeni en çok kirleten ikinci kaynak olduğu biliniyor. Bununla beraber dünyada her sene 80 milyar yeni giysi üretiliyor. Üstelik bu miktar geçtiğimiz 20 senenin 400 katı.

Moda endüstrisine dair gerçeklere biraz daha odaklanırsak aşağıdaki veriler ile karşılaşıyoruz:

  • Moda endüstrisi her yıl 1.5 trilyon litre su tüketiyor. Gezegenimizdeki temiz suyun ise %2.6’sı pamuk üretiminde kullanılıyor. 1 kg pamuk elde etmek için ise 20.000 litre su tüketmek gerekiyor. Bu durum her yıl 200.000 ton suyun israf olmasına neden oluyor. Öyle ki bir kişinin 3,5 senede tüketebileceği su miktarı, tek bir pamuklu tişörtün üretiminde kullanılıyor.
  • Sektör, polyester üretimi için yılda 70 milyon varil petrol kullanıyor.
  • Dünyadaki karbon emisyonunun %10’luk kısmı tekstil kaynaklıdır.
  • Giysi üretimi için ise yılda 70 milyon ağaç kesiliyor.

Ne var ki her an kendine farklı alternatifler üretmeyi bilen moda sektörü, daha temiz bir dünya için de yeni bir moda akımı yarattı: Sürdürülebilir Moda.

Peki Sürdürülebilir Moda nedir?

İsmini yakın zamanda duymaya başladığımız bu akım, modanın günümüz dünyasındaki tüketim odaklı düsturu karşısında durmayı amaçlıyor. Modanın hızlı devinimli trend yaratma anlayışını ve tüketimi yavaşlatmayı hedefliyor. Bu noktada Sürdürülebilir Moda, üretilen giysilerin yeniden döngüye girmesine yardımcı olacak ekolojik materyallerin kullanılması noktasında çağrıda bulunuyor. Yalnızca organik kumaş kullanarak çevre kirliliğini azaltmak ve kullan-at modeli yerine daha kalıcı bir tarz benimsemek bu akımın manifestosu içinde yer alıyor.

Bu akıma uyum sağlamak adına kimi markalar,

  • Kahveden esnek iplik üreterek çabuk kuruyan ve kokuyu engelleyen ayakkabılar üretiyor,
  • Atık niteliğinde olan denim pantolonlarda kişiye özel yeni tasarımlar hazırlıyor,
  • Kimyasal madde kullanımını azaltmak için geleneksel boyama yöntemlerine eğiliyor,
  • Sınırlı üretim ve organik kumaş anlayışını benimsiyor.

Böylelikle hem üretim hem de tüketim safhasında daha yavaş ve doğa dostu bir anlayış hedefleniyor. Modanın hızına yetişmek yerine onu kendi yönüne çekerek daha temiz bir dünya yaratmak, Sürdürülebilir Moda akımının kilit noktasıdır.

Elbette bu markaların ürünlerini tüketmenin yanı sıra kendi giyim alışkanlıklarımızı değiştirerek de bu akımın bir parçası olabiliriz.

Modanın hızına yetişmeye çalışmak yerine eski kıyafetlerimizi yeniden değerlendirebilir, kendi stilimizi yaratabiliriz.

Kullandığımız giysilerin üretim süreci hakkında bilgi edinerek çevreye daha az zarar veren kumaşları tercih edebiliriz.

Daha kaliteli giysiler satın alarak bir ürünü uzun yıllar kullanmaya çalışabiliriz.

Yeni giysi edinmek yerine ikinci el modasına bir göz atabiliriz.

Son olarak kıyafetlerimizin yıkama sıklığını azaltarak yıpranmalarını önleyebiliriz.

Gezegenimizin ömrünü uzatmak doğal kaynakların kullanımından, endüstrinin belirlediği moda trendlerine kadar daha yavaş bir tüketim bilinci benimsemek ile mümkündür.