Ana SayfaBizden Haberler”Dünden” Ne Kadar Hızlısınız?

”Dünden” Ne Kadar Hızlısınız?

Yepyeni bir yıl geldi; yine yeni heyecanlar ve yeni umutlarla dolu… Her yeni yıldan, eski yılın bitmesinin sevinciyle yeni beklentilerimiz olur, ne tuhaf… Sanki tüm üzüntüler, sıkıntılar, kötü günler eskide kalacakmış gibi. Oysaki bir tarihten değil de kendimizden istemeliyiz yeni yıl dileklerimizi. Daha çok başarı, daha çok mutluluk, daha çok para, daha çok aşk belki, böyle sürer gider yeni yıldan dileklerimiz. Oysa şöyle olması gerekmez mi, bu yeni yılda daha başarılı olmalıyım ama nasıl? Daha mutlu olmak için neler yapmam lazım, bu yıl neleri değiştirmeliyim hayatımda? Daha çok parayı nasıl kazanabilirim? 2011 değildir çünkü bunları yapacak olan, biz aslında kendimizden dilemeliyiz yeni yılda olmasını istediklerimizi.

2010 yılına dönüp baktığımızda bizler için ne kadar yaşanmışlık olduğu bir yana, bankamız adına ne kadar yoğun ve bir o kadar hızlı geçen bir süreçti diye düşünmeden edemiyor insan. Yeni yapılanmamız, birleşen ve büyüyen bankamız, uzun mesailer, ekiplerin bir araya gelmesiyle oluşan sinerji ve iyiye hep daha ileriye doğru giden büyüyen hedefler. Önce toplantılarla tanıdık birbirimizi, daha sonra yapılan grup çalışmalarıyla artık bir ekip olmanın bilincine vardık ve 2010 biterken aynı binalarda çalışmaya başlayacak olmanın heyecanını yaşadık. Birlikte kutladığımız ilk Yılbaşı partimiz ise bizim artık ne kadar büyük ve güçlü bir ekip olduğumuzu gösterdi bize.

Yeni yılda bireysel olarak bizim beklentilerimizin ne kadarı gerçekleşecek bilinmez ama yılın daha ilk günlerinden, hepimizi yoğun ve yorucu ama bir o kadar heyecanlı ve güzel günlerin beklediğini gördük. Artık hedeflerimiz çok daha büyük, her zaman olduğu gibi inovatif ve müşteri odaklı hizmet anlayışımızla 2011 bankamız ve bizler için birçok başarının geleceği güzel bir yıl olacak.

——

Her sabah bir ceylan uyanır Afrika’da
Kafasında tek bir düşünce vardır.
En hızlı koşan aslandan daha hızlı koşabilmek,
Yoksa aslana yem olacaktır.
Her sabah bir aslan uyanır Afrika’da.
Kafasında tek bir düşünce vardır.
En yavaş koşan ceylandan daha hızlı koşabilmek,
Yoksa açlıktan ölecektir.

——

İster aslan olun, ister ceylan olun hiç önemi yok. Yeter ki güneş doğduğunda koşuyor olmanız gerektiğini, hem de bir önceki günden daha hızlı koşuyor olmanız gerektiğini bilin.

Yaşam adlı koşuyu ne kadar güzel anlatmış Afrika atasözü; bir önceki günden daha hızlı koşmak gerekmektedir. Çünkü eğer aslansanız ve en yavaş koşan ceylanı bir önceki gün yakalamışsanız ve bugün bir ceylan yakalamak niyetindeyseniz, artık bilmelisiniz ki en yavaş ceylan sizden daha hızlıdır. O halde düne göre hızınızı arttırmanız gerekmektedir. Yok eğer ceylansanız ve henüz aslana yem olmamışsanız hızınızı düne göre mutlaka arttırmalısınız,
çünkü sıra size gelmiş olabilir.

Yani hayat koşusunda, devam edebilmenin tek koşulu var. Dünden daha hızlı olabilmek…
Bakın bakalım şimdi kendi kendinize…
Ondan, şundan, bundan değil.
“Dünden” ne kadar hızlısınız?

Özge Özkurt
Eğitim ve Gelişim Uygulama Yönetmen Yardımcısı