Ana SayfaPozitif EtkiYeni Yıla Pozitif Etki: 2021 Yılında Sürdürülebilir Bir Gelecek İnşa Eden 3 Proje

Yeni Yıla Pozitif Etki: 2021 Yılında Sürdürülebilir Bir Gelecek İnşa Eden 3 Proje

2021 yılının sonuna geldik. Geçirdiğimiz yıla baktığımız zaman yüzlerce farklı konuda gelişme yaşandı. Hayatımıza yeni kavramlar girdi. Teknolojik gelişmeler yalnızca 2022 yılına dair öngörülerimizi değil, önümüzdeki yüzyıla dair beklentilerimizi de değiştirdi. Öte yandan iklim ve çevreye dair konular bu yıl da sıkça tartışıldı. Özellikle İklim Krizi bu senenin en çok konuşulan konularından biri oldu. Sürdürülebilirliğin temel konuları arasında bulunan iklim meselesi için olduğu gibi pek çok farklı konuda da uluslar, gezegenimizi daha iyi bir yer haline getirmek için projeler geliştirdi.Bu yazımızda 2021 yılının sürdürülebilirlik ve iklim adına yapılan ve en çok etki yaratan üç projesini paylaşmak istiyoruz.

Regenerate Australia

2019-2020 yılında Avustralya’da gerçekleşen orman yangınlarını hepimiz hatırlıyoruz. Bu afet ile 19 hektar alan kül olmuştu. Avustralya’nın eşsiz topraklarında yaşayan 3 milyar hayvan ölmüş veya yerinden olmuştu. Ayrıca 434 milyon metrik ton karbondioksit bölgenin ekosistemine salınmıştı. Bu üzücü olayların ardından yaraları sarmak adına önemli bir projeye imza atıldı: Regenerate Australia. Bu proje, bölgenin ekosistemini tekrardan inşa etmeyi hedefleyerek yola çıktı ve araç olarak da teknolojinin gücünü arkasına aldı. Yanan arazinin yenilenmesini sağlamak adına günde 40 bin adet tohum ekebilen ve bu tohumların gelişimini izleyen bir drone sistemi kuruldu. Bu sistem ile 2030 yılına kadar 2 milyar ağaç dikilmesi ve onların korunması hedefleniyor. Bu yeni teknoloji, dünyada ağaçlandırma sistemlerinin gelişimine de katkıda bulunuyor.

Energy Island

Danimarka bundan 30 yıl önce ilk açık deniz rüzgâr çiftliğini inşa etmişti. Şimdi ise tekrardan bir ilke imza atarak bu sene Avrupa’nın diğer bölgeleri için ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlayacak bir enerji adası oluşturuyor. Bu proje, 210 milyar DKK ile Danimarka Enerji Ajansı’nın ülke tarihindeki en yüksek maliyetli projesidir. 2033 yılında faaliyete geçmesi planlanan tesis, geleneksel yöntemlerden uzaklaşarak enerji altyapılarına alternatif bir sistem sunuyor. Enerji Adası, ülkenin parlamentosundaki partilerden de onay aldı. Tüm dünyaya daha yeşil ekonomik sistemler ile ülkelerin kalkınabileceğini göstererek ilham oldu.

Tupungato Weather Station

National Geographic Society’den bilim adamları Güney ve Batı Yarımküre’deki en yüksek hava istasyonunu kurmak için Tupungato’nun tepesine zorlu bir yolculuk sonrası ulaşmayı başardılar.
Güney And Dağları’nda 6.500 metreden (21.325 fit) yükseğe yerleştirilen araçlar, bilim adamlarının bölgedeki tarihi kuraklığın sebebini anlamalarına ve tehdit altındaki su kaynaklarının akıbetini tahmin etmelerine yardımcı olacak. Sıcaklık, kar derinliği ve rüzgâr hızı gibi hayati verileri araştırmacılara kaynak oluşturabilmesi için kaydedecek.
2021 yılı gelecek yıllara referans olabilecek önemli projelerin yılı oldu diyebiliriz. Yeşil bir gelecek için sürdürülebilirlik adına atılan adımların çoğalmasının genç nesillere ilham vereceği aşikâr. Önümüzdeki yılda da bu projelerin hedeflerine daha da yaklaştığını ve gezegene pozitif bir etki bıraktığını görmek heyecan verici olacaktır.