Ana SayfaYaşam‘Son Jedi’da da Kadın Karakterler, Erkeklerin Egemenliğini Sarstı: Prenses Leia’dan Rey’e, Yıldız Savaşları’nın En Ünlü Kadınları

‘Son Jedi’da da Kadın Karakterler, Erkeklerin Egemenliğini Sarstı: Prenses Leia’dan Rey’e, Yıldız Savaşları’nın En Ünlü Kadınları

Prenses Leia, (Kraliçe) Padme Amidala, Rey, Rose Tico, Yardımcı Amiral Amilyn Holdo ve Yüzbaşı Phasma… Efsanevi serinin son halkası “Star Wars Episode VIII-The Last Jedi” (Yıldız Savaşları 8: Son Jedi), “tek başına” savaşan ve “Güç”e boyun eğmeyen kadın karakterlerin resmi geçidi niteliğinde.

Beyazperdenin efsanevi serisinin son halkası olan ‘Star Wars Episode VIII-The Last Jedi’ın (Yıldız Savaşları 8: Son Jedi) ilk gösterimi 9 Aralık 2018 Cumartesi gecesi ABD Los Angeles’ta yapıldı. Filmin oyuncuları Daisy Ridley, John Boyega, Lupita Nyong’o, Adam Driver, Andy Serkis ve Mark Hamill de oradaydı. Konuklar salona, ‘droid’ler ve ‘Stormtrooper’larla çevrili kırmızı halıdan geçerek giriş yaptı.

Carrie Fisher’a Adanan Gece

Star Wars serisinin 8’inci filmi ‘Star Wars Episode VIII-The Last Jedi’ gösterime girdiği ilk hafta yalnızca ABD’de 45 milyon dolarlık bir gişe hasılatına imza attı.

Rian Johnson’ın yönettiği filmde senaryo George Lucas ve Johnson’a ait.  Yapımcılar, J.J. Abrams ve George Lucas. Yönetmen Rian Johnson geceyi, 60 yaşındayken, geçen yıl 27 Aralık’ta ölen ‘Prenses Leia’ Carrie Fisher’a adadı. Filmin çekimlerini tamamlandıktan sonra yaşamını yitiren ünlü oyuncu Carrie Fisher, ‘Direniş’in lideri General Leia Organa olarak bu filmde de önemli bir role sahip. ‘Star Wars Episode VIII-The Last Jedi’ (Son Jedi), şu anda Türkiye’de de gösterimde.

Prenses Leia’yı canlandıran usta oyuncu Carrie Fisher, geçen yıl hayatını kaybetti.

Spoiler vermeden konusu hakkında kısa bir özet geçelim: ‘Son Jedi’da Rey (Daisy Ridley), Jedi dünyasına adım atmıştır. Ona yoldaşlık edecek olan Luke Skywalker (Mark Hamill), Prenses Leia (Carrie Fisher) ve Finn (John Boyega), Poe gibi arkadaşlarıyla Güç’ün ve geçmişin sırlarını öğrenmek üzere büyük bir maceraya atılır. Usta Jedi Luke Skywalker, gücü tükenmek üzere olan ‘Direniş’i ayağa kaldırmaya uğraşan General Leia, bir önceki filmde oğlu tarafından öldürülen Han Solo, hatta ustalar ustası Yoda… Star Wars evreninin tüm bilinen karakterleri Son Jedi’da yer alsa da ‘eski’yle bir vedalaşma da söz konusu…

‘Star Wars: Force Awakens’ (Güç Uyanıyor) ile başlayan, ‘Rogue One: A Star Wars Story’ (Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi) ve şimdi de ‘Star Wars: Son Jedi’ ile devam eden en önemli değişiklik, ‘güçlü’ kadın karakterlerin hikayenin merkezine yerleşmesi. ‘Güç’e boyun eğmeyen kadın figürleri, ‘Güç’e denge getirmek için mücadele ediyor.

“Güç, Her Zaman Kadınların Yanındaydı… İnsanların anlaması zaman aldı”

1977’den bu zamana kadar yapılan filmlerde ana karakter, genç ve yakışıklı bir erkekti ve ona yardım eden de hep bir kadındı. Bu kural, 2015 yılında değişti; Yıldız Savaşları’nda ilk kez bir kadın yan rolden çıkarak ana karakter olarak karşımıza çıktı. Luke Skywalker’ın bir Jedi savaşçısı olmasına ve galaksiyi kurtarmasına yardım eden kardeşi Prenses Leia… Anakin Skywalker’ın gücün karanlık tarafına geçme hikayesinde ise sevgilisi Padme ya da diğer adıyla Senatör Amidala bulunuyordu. Serinin 7’nci filmi olan Güç Uyanıyor’da Rey adlı kadın karakter, içindeki gücü kullanmaya başladı. Rey; Luke ve Anakin’in miras bıraktığı gezegende kendi yolculuğunu başlatmıştı.

Hürriyet gazetesine (16.12.2017) bir röportaj veren başrol oyuncusu Daisy Ridley (Rey), 25 yaşında genç bir oyuncu. Performansıyla beğenilen genç yıldız “Henüz 25 yaşındasınız ve şimdiden sinemada kadının gücünün çıtasını yükselttiniz. Bundan sonra ‘gücün’ kadınların yanında olacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna şu yanıtı veriyor: “Güç zaten hep kadınların yanındaydı. Sadece insanların bunu anlaması biraz zaman aldı.”

Bağımsızlık Savaşçısı Prenses Leia

Geçen yıl hayatını kaybeden ünlü oyuncu Carrie Fisher’ın canlandırdığı Prenses Leia ise annesi Padme Amidala’nın izinden giden ‘bağımsızlık savaşçısı’ olarak hafızalara kazındı. Prenses Leia, Organa ailesinin himayesinde büyüyor ve Darth Vader’a karşı direnişin kahramanlarından Han Solo ile hayatını birleştiriyor.

Han Solo ise yalnızca Star Wars evreninin değil beyazperdenin en ünlü karakterlerinden… Efsanevi uzay gemisi Millennium Falcon ve tüylü yardımcısı Chewbacca ile bütün bir galaksiyi gezen, kaçakçılık yapan Han Solo, yolu Luke ve Prenses Leia ile kesişince bir kahramana dönüştü ve Darth Vader’a karşı isyan edenler arasında en ünlü isimlerden biri oldu. Luke Skywalker’ın ikiz kardeşi olan Prenses Leia, Han Solo ile evlenip Force Awakens’ta (2015), izleyicinin karşısına çıkan Kylo Ren’i dünyaya getirdi.

Natalie Portman’ın canlandırdığı Kraliçe Padme Amidala, kıyafetleri ve abartılı makyajıyla Uzakdoğu kültürlerindeki ana kraliçeleri çağrıştırıyor.

‘Kraliçe’ Padme Amidala (Natalie Portman), işgale uğrayan Naboo gezegeninin kraliçesi ve Anakin Skywalker’ın aşkı. Prenses Leila’nın sadeliğinin aksine giydiği kıyafetler ve abartılı makyajı, Uzakdoğu kültürlerindeki ana kraliçeleri çağrıştırır. Serinin 2000’lerde çekilen ikinci ve üçüncü bölümlerinde kraliçeliği bırakarak elçilik görevi üstlenen, Luke ve Leia’nın annesi olan Padme, Anakin’in karanlık tarafı seçmesiyle hayal kırıklığı yaşamış ve onu ölüme götüren deri dönüşü olmaz bir yola girmiştir.

Rey, Serinin Kadınlarından Farklı

‘Son Jedi’da Rey’i ABD’li genç oyuncu Daisy Ridley canlandırıyor.

Star Wars’un yedinci bölümünde, Force Awakens’ta (Güç Uyanıyor/ 2015) Yıldız Savaşları evrenine katılan Rey, Jakku adlı gezegende yaşayan bir hurda avcısı… O bir kadın ve artık baş karakter! Serinin diğer kadınlarından farklı olarak Rey, zengin bir prenses ya da bir gezegene hükmeden varlıklı bir kraliçe değil. Prenses Leia ve Padme’nin aksine hem motor kullanabiliyor hem de uzay gemisini! Aynı zamanda birden fazla dil biliyor. Silahı ise sadece bir mızrak… Rey, Finn’le karşılaştığında birlikte Stormtropperlar’dan kaçmak zorunda kalırlar. Finn, Rey’in elinden tutar ama Rey, Finn’e şöyle söyler: “Elimi tutmazsan koşabilirim!” Luke Skywalker’dan eğitim almış olan Kylo Ren ile savaşır ve onu yener, üstelik hiç eğitim almamış olmasına rağmen… Finn ile aralarındaki ilişki ise bir dostluk ilişkisidir.

Star Wars Evreninin İlk “Kötü Kadın Karakter”i: Yüzbaşı Phasma

Star Wars evreninin ilk ‘kötü kadın karakter’i Yüzbaşı Phasma rolünde, İngiliz oyuncu Gwendoline Christie var.

İşte en ilginç kadın karakter! Çünkü hem kadın hem de kötü: Darth Vader’a hizmet eden Stormtrooper birliklerinin kumandanı Kaptan Phasma! İngiliz oyuncu Gwendoline Christie canlandırıyor. Yüzbaşı Phasma; şaşaalı kostümü, havalı rütbesiyle Finn’den nefret ediyor. Star Wars evreninin ilk ‘kötü kadın karakter’i Yüzbaşı Phasma’yı canlandıran Gwendoline Christie bir röportajında “Bu karakterin kim olduğu, nereden geldiği ve en çok da neden böyle davrandığı çok ilgimi çekti” diyor. Christie, serinin kadın karakterlerinin basmakalıp rollerle ele alınmadığını belirterek “Erkeklerin yaptığı ne varsa yapabilen güçlü kadınlar göreceksiniz” diye ekliyor.

Seride Yeni Bir Kadın Karakter Daha Var

ABD’li genç oyuncu Kelly Marie Tran ise ilk defa seyircinin karşısına çıkıyor, son filmde… Rezistans mekanisyeni Rose Tico karakterini başarıyla canlandırıyor. Filmde bir kadın role hayat vermenin onur verici olduğunu ve büyük bir sorumluluk getirdiğini söylüyor. ‘Star Wars: Son Jedi’, seriye yeni bir kadın karakter daha kazandırıyor. ABD’li oyuncu Laura Dern (50), Yardımcı Amiral Amilyn Holdo rolünde.

‘Star Wars: Son Jedi’ın yeni kadın karakterlerinden biri: Yardımcı Amiral Amilyn Holdo. ABD’li oyuncu Laura Dern, bu karaktere hayat veriyor.

Star Wars, güçlü kadın karakterlerin egemen olduğu ilk film değil tabii ki. Bu yılki “Wonder Woman”ı ve geçmişteki ünlü karakterleri de es geçmemek gerek. Aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

Dünyanın Beklediği ‘Kadın’ Süper Kahraman Bulundu: Wonder Woman