Ana SayfaTeknolojiYoutube’un Yeni Hedefi: Herkes İçin Sanal Gerçeklik

Youtube’un Yeni Hedefi: Herkes İçin Sanal Gerçeklik

VR (Virtual Reality-Sanal Gerçeklik), gittikçe yaygınlaşan bir format haline geldi. Fakat yüksek çözünürlüklü sanal gerçeklik videoları çekmek pahalı kameralar gerektiriyor. YouTube’daki sanal gerçeklik videolarının sayısı artsa da görüntü kaliteleri çok da yüksek değil. Araştırmacıların tahmini, sanal gerçekliğin 2026’da 38 milyar dolarlık bir endüstri haline geleceği yönünde. Tabii bazı problemlere çözüm getirilebilirse!

Şimdilerde YouTube, Google’ın Daydream adını verdiği sanal gerçeklik ekibiyle iş birliğiyle yeni bir video formatı geliştirdi: VR180. Formatla birlikte bu tarz videoları çekebilecek kameraların özellikleri üzerine de çalışıldı. YouTube’a göre, bu yeni ürünler sanal gerçekliği ucuz ve herkes tarafından ulaşılabilir hale getirecek.

Yeni Format

VR180; Google Cardboard, Daydream VR ve Sony’nin PlayStation VR gözlükleriyle uyumlu.

360 derece video çekenlerin en çok zorlandığı konu, videoya aniden insanların girmesi. YouTube’un Sanal Gerçeklik Ürün Yöneticisi Erin Teague’e göre çözüm 180 derece videolarda. İzleyicileri 180 derecelik bir açıyla kısıtlayarak, video çekerken arkanızı da kontrol etme derdinden kurtulmuş oluyorsunuz.

YouTube’un yeni formatı VR180’in ardındaki fikir de buradan geliyor. Perspektif algısı yaratabilen yüksek kalitede videolar çekmeye olanak sağlıyor. VR180 formatlı videolar mobilde ya da bilgisayarda izlenirken, YouTube’daki iki boyutlu videolar gibi görünüyor. Sanal gerçeklik gözlüğüyle izlendiğinde ise izleyiciler 180 derecelik bir deneyim yaşayabiliyor. Format, Google Cardboard, Daydream VR ve Sony’nin PlayStation VR gözlükleriyle uyumlu. VR180 aynı zamanda canlı yayını da destekliyor.

Teague, YouTube’un hala 360 derece videoyu desteklediğini fakat VR180 ile video çekenlere daha fazla seçenek sunduğunu söylüyor.

Yeni Kameralar Bu Yıl İçinde Piyasada

Yeni bir formatla birlikte elbette içerik üretmek için yeni kameralar da gerekiyor. Bu yüzden Google’ın Daydream ekibi LG, Lenovo ve Yi ile VR180 formatı için gerekli cihazlar üzerine çalışmış. Kameralar bu yıl içinde piyasada olacak.

Tabii formatı duyurmak için içeriğe ihtiyacı olduğunu bilen YouTube, Los Angeles, New York, Londra ve Paris’teki YouTube Spaces stüdyolarında kameraları kullanıma sundu. İçerik üreticileri kameraları bu stüdyolardan ödünç alabiliyorlar.

VR180 formatının geliştirilmesi Google’ın 360 derece video planlarını engellemiyor elbette. Nisan ayında Çinli firma Yi, ürettiği Jump adlı kameranın ikinci neslini duyurdu. Profesyonel içerik üreticileri için üretilen 17 lensli cihaz 17 bin dolar.