Ana Sayfaİş DünyasıKariyerYüksek Gelir Her Zaman Mutlu Eder mi?

Yüksek Gelir Her Zaman Mutlu Eder mi?

Günümüzde yüksek gelir grubuna mensup pek çok kişi ‘mutsuzluk’tan yakınıyor. Kimi meditasyona yöneliyor, kimi farklı hobilerle ilgilenmeyi seçiyor, hatta kimileri de bu maaşı elinin tersiyle itip sakin bir kasabaya yerleşiyor! Metropol insanının, beyaz yakalıların ‘ortak’ sorunu bu…

Araştırmalar gösteriyor ki kazanılan paranın verdiği tatmin duygusuyla çalışılan işin yarattığı tatmin duygusu arasındaki ilişki sıfıra yakın. Para asıl neden değilse, iş hayatında nasıl motive olacağız? Motivasyonu hangi koşullar etkiliyor? İşte yanıtları…

Yüksek Maaş=Mutluluk Karmaşası

Çoğu kişi, ‘iyi’ kazanmak ister, öyle değil mi? Hayat şartlarının rahat olmasını, sevdikleriyle mutlu bir yaşam sürmeyi herkes ister. Diyelim ki geliriniz yüksek ve ülke şartlarına göre çok iyi kazanıyorsunuz. Peki mutlu musunuz? Konuyla ilgili psikolojik araştırmalar gösteriyor ki durum siyah-beyaz kadar net değil. Hatta biraz karışık…

Motivasyon kaynakları, kişilik özelliklerine göre farklılık gösteriyor. Bazen kazandığımız para gerçekten bir anlam ifade ediyor, ancak ‘şikayetler’in başlamasına engel olmuyor ya da ‘dinmesini’ sağlamıyor.

Maaşın oranı her ne kadar motive edici bir unsur olsa da bu hiçbir zaman tam anlamıyla tatmin olunacağı anlamına gelmez. Bu nedenle maaş ile işten tatmin olma duygusu arasındaki ilişki sıfıra yakın. Ayrıca para, herkes için kolay elde edilebilen bir şey değil. Küçük bir grubu bu durumun dışında tuttuğumuzu hatırlatalım. Bu konuyla ilgili son neden de çok net: Parayla olan ilişki, asla rasyonel değil.

İşveren de paranın yegane motivasyon kaynağı olmadığının farkında… Peki, “para” penceresini kapatıp “motivasyon” penceresinden başımızı dışarı uzattığımızda acaba hangi kavramlar motivasyonumuzun esas nedeni? Gelin, hep birlikte bakalım:

1)Güç

Başarılı olmak için güç ve nüfus kazanılabilecek fırsatlar, en önemli motivasyon kaynakları arasında. Unutulmamalıdır ki ekip ve organizasyon yönetimi gibi işlerde üstlenilecek sorumluluklar, yüksek bir ücretten daha fazlası anlamına gelir.

2)Takdir

Takdir edilmeye karşı güçlü bir ihtiyaç içerisinde bulunan bireyler, kendilerini tatmin olmuş hissetmek için görünürlüğü yüksek rollere ihtiyaç duyarlar. Maaşları ne olursa olsun, yaptıkları işler karşılığında takdir edilmek, prestijli işlerde çalışmak onlar için tatmin olmanın ve mutluluğun kapılarını açar.

3)Hedonizm (Hazcılık)

Hazzın mutlak anlamda iyi olduğunu, insan eylemlerinin nihai anlamda haz sağlayacak bir biçimde planlanması gerektiğini, sürekli haz verene yönelmenin en uygun davranış biçimi olduğunu savunan felsefi görüştür Hedonizm… Ancak burada durum biraz daha farklı. Basit haliyle, ‘tecrübeyle motive olan insan’ları tanımlamak için de kullanılır. Bazıları için özünde motivasyon olan ve eğlenceli işler daha değerlidir. İlginç buldukları işlerde çalışmak isterler. Bu çalışan tipi, güçlü kültürel uyumun olduğu alanlarda iyi işler çıkarırlar. Hedonist bireyleri, maaşı yüksek ancak sıkıcı ve anlamsız bir işin başına koyduğunuzda, o işten keyif almak yerine o işle boğuştuklarını görebilirsiniz.

4)Bağlılık

Sosyalleşme ve ilişki kurma odaklı işler, bağlılık ihtiyacı güçlü olan bireyler için nokta atışıdır. İş arkadaşlarıyla, eski ya da yeni müşterilerle ya da üçüncü parti çalışanlarla etkileşime girmeleri onlar için idealdir. Yalnız çalışmaları ya da bu etkileşimden izole edilmeleri, maaşları ne olursa olsun, tatminsizlik doğurur.

5)Gelenek

Bazı kişiler, kurallara bağlı ve hiyerarşinin hüküm sürdüğü alanlarda gelişme gösterir. Prensipleri vardır, elde edilen tecrübeler üzerinden işlerini sürdürürler. Rutin ve süreklilik arz eden işler, onlar için uygundur. Mevcut durumun sürekli değiştiği ve kurulu düzenin bozulduğu işlerde mutsuz olurlar.

6)Güvenli (Bölge)

Öngörülebilir ve iyi planlanmış bir kariyer, güvenli bölgede hareket etmeyi sevenleri mutlu eder çünkü önümüzdeki birkaç yılın neler getireceğini bilirler. Bu nedenle düşük maaşlı işleri, daha iyi maaşlı işlere tercih ederler.

7)Estetik

Yaratıcı sonuçlar elde etmek, estetik konusunu önemseyen bireyler için tatmin edicidir. Merak ve yaratıcılıklarını bastıracak işlerden uzak durmak, onlar için en iyi tercihtir. Düşük maaşlı ancak yüksek kaliteli ya da orijinal işlere imza atmayı, basmakalıp ancak yüksek maaşlı işlere göre her zaman daha tatmin edici bulurlar.

8)Bilim

Veri temelli kararlara ve analitik düşünceye ihtiyaç duyulan işlerde, bilimsel araştırma temelinde hareket eden çalışanlar daha başarılı olur. Yaratıcılığın ön planda olduğu işlerdeki çalışanlar gibi doğaları gereği araştırmacıdır onlar… Fikirleri test etmek, araştırmak, deneyimlemek, entelektüel olarak gelişmek için fırsatlara ihtiyaç duyarlar. Meraktan uzak, ezbere dayalı işler onlara uygun değildir.

9)Fedakarlık

Başkalarına yardım etmek ya da içinde bulundukları topluluğu geliştirme ihtiyacı, fedakarlık kavramını ön planda tutan çalışanlar için büyük önem taşır. Özverili, yardımsever roller, bu çalışan tipi için tatmin edicidir. Fedakarlık kavramına önem veren kişilerin yüksek maaşlı işleri kabul etmeleri için gereken tek şey ise dünya için fark yaratabilecekleri bir sonuç elde edecek olmalarıdır.

Paranın evrensel dilde ortak bir ‘teşvik’ olduğu açık. Ancak, hikayenin tamamına baktığımızda pek çok farklı etkenin belirleyici olduğunu görüyoruz. Eğer siz de ihtiyacınız olanın ne olduğunu bulmak isterseniz, buradan ulaşabileceğiniz test ile motivasyon kaynağınızı keşfetmek için ilk adımı atabilirsiniz.