Ana SayfaYaşamZamanın Renkleri Olabilir mi? Örneğin Perşembe Yeşil mi?

Zamanın Renkleri Olabilir mi? Örneğin Perşembe Yeşil mi?

Hiç günlerin, haftaların veya ayların bir rengi olabileceğini düşündünüz mü? Mesela günler garip çemberler, kareler ve dikdörtgenler şeklinde ve hepsi farklı renklerde gözünüzün önüne geliyor mu? Perşembeye yeşil, cumaya pembe diyebilir misiniz?

Bazı insanlar haftanın günlerini düşündüklerinde zihinlerinde belirli renk ve şekiller canlanıyor.

Kulağa ne kadar garip gelse de bazı insanlar, zamanı renkler ve şekillerle eşleştirebiliyor. Twitter’da Caroline Moss’un attığı bir tweet ile başlayan konuda, zamanı renklerle eşleştirebilen insanlar, günlerin veya ayların kendi dünyalarında ne renk olduğunu anlattılar. Hatta bazı kullanıcılar günlerin renklerini ve şekillerini çizerek Twitter’dan paylaştılar. Tweet’e cevap verenlerin sayısı azımsanacak kadar az da değil.

https://twitter.com/socarolinesays/status/994381125601648641?s=21 

Gelen cevaplar arasında yılın 12 ayını bir oval çizgi üzerinde eşit olmayan aralıklarla görenlerden haftanın günlerini açı ölçer benzeri bir şekil üzerinde görenlere kadar pek çok farklı algı gözlemlenebiliyor.

Bu insanlar yalnız değil…

Sinestezi adı verilen bu durum ilk olarak 1812’de belgelenmiş. Alman bilim insanı Georg Sachs’ın kayıtlarına geçirdiği bir adam müziğin içinde renklerin sesini duyabildiğini iddia etmiş. Bazı insanlarda zamanı renkli ve şekilli görmek, bazılarında ise harflere ve rakamlara kişilik yüklemek gibi farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor.

Sinestezinin pek çok çeşidi var. Kimi dokunduğu objelere göre farklı hisler geliştirebilirken kiminin geçmişi ve geleceği gözlerinin önüne serilebiliyor. Fakat zamana, yani günlere ve aylara şekil ve renk atamak işin bir adım daha ileri gitmiş hali gibi.

Sinestezi adı verilen bu durum, bazı insanlarda dokunulan objelerin farklı duygular yaratması veya notaların renkli algılanması olarak ortaya çıkabiliyor.

Bilimin de bu durum için henüz tatmin edici bir açıklaması bulunmuyor. Sinestezi üzerine sağlıklı bir çalışma yapılabilmesi için toparlanması gereken çok fazla değişken var. Bu konuda araştırma yapanlar da bu durumun neden bazı insanlarda gözlemlendiğini fakat bazılarında görülmediğini bilmiyor. En çok kabul gören teorilerden biri sinestezinin görüldüğü insanların beyinlerinin farklı işlevlere ayrılan bölümleri arasında daha fazla bağlantı bulunduğu yönünde.

Peki siz haftanın günlerini, ayları, sayıları ya da harfleri renkli görenlerden misiniz?